Lampy abażurowe
5
(1)

Oświetlenie w domu ma za zadanie nie tylko ułatwić nam życie po zachodzie słońca, ale również dawać poczucie przytulności i przyjemności przebywania w naszym ukochanym M. Decydując się na lampy z abażurem jesteśmy w stanie to osiągnąć i jednocześnie sprawić, że samo oświetlenie będzie bardziej przyjazne dla naszych oczu. Czym dokładnie jest abażur i czy przy wyborze lampy warto się na niego zdecydować?

Abażur – co to właściwie jest?

Mianem abażuru określa się osłonę nakładaną na lampę w taki sposób, aby z jednej strony chowała ona elementy instalacji świetlnej (żarówkę, kable) przed naszym wzrokiem, a z drugiej przytłumiała delikatnie światło samej żarówki, dzięki czemu nie jest ono rażące i nieprzyjemne dla naszego wzroku.

Jednocześnie jest to bardzo wiekowy wynalazek, który wciąż świetnie się sprawdza i nawet w dobie powszechnego minimalizmu i mody na gołe żarówki w oprawach wciąż jest bardzo popularny. Lampy abażurowe mogą przy tym przyjmować różne formy: wiszące, stojące czy biurkowe.

Zalety lamp z abażurem

Największą zaletą abażuru jest to, że chroni on nasz wzrok przed bezpośrednim kontaktem ze światłem emitowanym przez żarówkę. O ile oświetlenie główne zwykle jest umieszczone dość wysoko, o tyle ma to bardzo duże znaczenie w przypadku lamp stojących oraz biurkowych, które znajdują się na wysokości naszego wzroku i na które możemy nawet przypadkiem spojrzeć. Takie zerknięcie nie tylko jest nieprzyjemne i pozostawia przez chwilę widmo światła pod naszymi powiekami, ale może nawet doprowadzić do pogorszenia się wzroku.

Lampy z abażurem niwelują ten problem, ponieważ oddzielają nas od bezpośredniego światła żarówki, jednocześnie ładnie je rozpraszając i sprawiając, że jest łagodniejsze dla naszego wzroku.

  Tania budowa domu – 5 porad, które pomogą Ci zaoszczędzić!

Abażur jako forma dekoracji

Inną zaletą abażuru jest również możliwość wykorzystania go jako elementu wystroju wnętrza. Lampy stojące czy lampy wiszące abażurowe mogą posiadać bardzo fantazyjne wzory lub wycięcia, które dają efekt rozproszonych świetlnych „obrazków” rzucanych na ściany. Inną formą dekoracji jest po prostu nietypowy wzór lub materiał, z którego wykonany jest abażur – tutaj bez problemu znajdziemy coś ciekawego dla każdego stylu wykończenia wnętrz.

Jeżeli dobrze poszukamy znajdziemy abażury w kształcie kuli, kropli, sześcianu lub innych form geometrycznych, dzięki czemu będziemy w stanie wybrać interesujący wzór do nawet najbardziej nietypowego pomieszczenia.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here