Kominek w domu to nie tylko źródło ciepła. To również piękna dekoracja, która prezentuje się niezwykle stylowo i dodaje wnętrzu przytulności. Ogień skrzący się w domowym palenisku tworzy niepowtarzalną atmosferę, uatrakcyjniając każde rodzinne spotkanie. Kominek to idealne dopełnienie długich zimowych wieczorów: nie ma nic przyjemniejszego niż zasiąść przy nim z książką i kubkiem ulubionej aromatycznej herbaty.
Ujmujący zapach drewna połączony z widokiem tańczących płomieni relaksuje i wprowadza w błogi nastrój. Kominek pełniący funkcję dodatkowego źródła ogrzewania przyda się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy szybko dogrzać pomieszczenie, na przykład po powrocie z długiego spaceru. Żeby kominek mógł nam służyć na długie lata musimy o niego odpowiednio dbać. Poprawne użytkowanie domowego paleniska ułatwią nam pewne przybory i akcesoria. Jakie? Poznaj nasze propozycje.
Akcesoria do kominka
Kominek w domu nie jest już luksusem, na który może sobie pozwolić niewielu. W przypadku domów jednorodzinnych stał się on już stałym elementem wyposażenia wnętrz. Co więcej, w dzisiejszych czasach kominek można zainstalować również w mieszkaniu w bloku czy kamienicy (oczywiście po spełnieniu pewnych wymogów i uzyskaniu określonych zezwoleń). Aby użytkowanie domowego paleniska było komfortowe i bezpieczne, warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości akcesoria kominkowe. Zestaw obowiązkowy to przybory do usuwania popiołu oraz narzędzia do rozgarniania i przenoszenia rozżarzonych polan. Opróżnianie wkładu z popiołu ułatwią nam szufelka i miotełka.
Szczypce przydadzą się do równomiernego rozłożenia kawałków drewna na ruszcie, a pogrzebacz usprawni rozgarnianie popiołu i udrażnianie żeliwa. Aby móc utrzymać w czystości zarówno palenisko, jak i obszar wokół niego, możemy zainwestować w specjalny odkurzacz kominkowy. Takie urządzenia są wyposażone w filtry redukujące emisję dodatkowego pyłu, dzięki czemu nie tylko ułatwiają nam pracę, lecz czynią ją także bardziej przyjazną dla zdrowia.
Pamiętajmy, że w kominku opalanym drewnem istnieje możliwość niekontrolowanego wydostania się kawałków drewna czy popiołu na zewnątrz. Jeśli zdecydujemy się na kominek otwarty (czyli taki, który nie ma zamkniętego paleniska), dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy więc dokupić solidną osłonę kominkową. Pozwoli ona ochronić przed zniszczeniem elementy wyposażenia domu znajdujące się z bezpośrednim sąsiedztwie kominka.
Zestawy do kominka
Zadbane palenisko to bardziej ekonomiczne spalanie, dlatego na akcesoriach do kominka nie warto oszczędzać. Dobre i funkcjonalne przybory są warte każdej wydanej złotówki. Akcesoria kominkowe możemy kupować pojedynczo lub w kompletach. Z naszego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem wydaje się druga opcja. W gotowych zestawach znajdziemy wszystkie najważniejsze narzędzia kominkowe: łopatkę, miotełkę, pogrzebacz i szczypce. Zestawy do kominka są bardzo praktyczne, ponieważ zazwyczaj zawierają również specjalne stojaki i/lub kosze do przechowywania drewna.
Wśród różnych rodzajów kompletów akcesoriów kominkowych warto zwrócić szczególną uwagę na zestawy do kominka 5 w 1 oraz na praktyczne i eleganckie kosze na drewno ze stali. Przybory kominkowe przechowywane w ten sposób mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, stanowiąc niezwykle oryginalne uzupełnienie aranżacji pokoju dziennego.
Miech ręczny do rozpalania kominka
Prostym, a zarazem bardzo funkcjonalnym przyrządem jest miech do rozpalania kominka. Ręczna dmuchawa pozwala szybko i bezpiecznie uzyskać odpowiedni żar, byśmy mogli cieszyć się naszym kominkiem wtedy, gdy tylko mamy na to ochotę. Miech do rozpalania kominka to najbardziej klasyczne rozwiązanie, jakie znamy. Tego typu przyrządy były używane już od pokoleń, jednak również w dzisiejszych czasach stanowią dla nas nieocenioną pomoc.
Największym atutem ręcznych rozpalarek jest możliwość precyzyjnego kontrolowania ciśnienia oraz dokładnego kierowania strumienia wdmuchiwanego powietrza. Takich możliwości nie zapewnią nam żadne, nawet najbardziej nowoczesne kompresory! Poprawne posługiwanie się miechem to co prawda sztuka wymagająca pewnej wprawy, jednak gdy już pojmiemy jej tajniki, z całą pewnością nie będziemy już chcieli rozpalać ognia w inny sposób.