Styl skandynawski
5
(1)

Urządzasz dom i zastanawiasz się, który styl najbardziej będzie pasował do wnętrza? Zobacz cztery najpopularniejsze kierunki, które nie poddają się zmiennym modom. Styl skandynawski, loftowy, klasyczny i vintage – co je charakteryzuje? Jakie są najważniejsze wytyczne urządzania wnętrz według tych koncepcji?

Mieszkanie w stylu klasycznym

Mieszkanie w stylu klasycznym to przede wszystkim drewniane podłogi, jasne barwy i meble o tradycyjnej stylistyce. Fronty szaf i szafek mogą zdobić frezy i dekoracyjne uchwyty. Stoły i krzesła  mają łagodne krawędzie, a meble tapicerowane obłe kształty. 

Kolorystyka w klasycznym salonie czy kuchni jest zwykle jasna, ciepła i przytulna. Dominują ciepłe brązy i beże. W stylu klasycznym znaczenie mają również tekstylia. Podłogi mogą zdobić dywany, a na kanapach spoczywać stosy welurowych poduszek. Na ścianach może być dekoracyjna sztukateria, podobnie na suficie. Wyróżnikiem klasycznego stylu są eleganckie lampy z mlecznymi kloszami i ciepłym źródłem światła.

Styl skandynawski

Zamiłowanie do prostych rozwiązań, wygody i natury – tak można streścić styl skandynawski. Wnętrze urządzone w tej koncepcji jest jasne i przestronne. Meble mają być przede wszystkim funkcjonalne i nieprzekombinowane – są po to, by służyć wygodą i praktycznymi funkcjami. Łóżka są do spania, szafy do przechowywania, a stoliki na kawę. Nie ma raczej miejsca na zbytek i zagracanie pomieszczenia niepotrzebnymi przedmiotami.

Skandynawskie wnętrze jest pomalowane na jasne odcienie szarości i beżu. Stawia się na naturalne materiały, czyli drewno, bawełnę, len i wełnę. Króluje minimalizm, co nie oznacza, że salon urządzany w stylu Północy nie jest estetyczny. Wręcz przeciwnie. Jest harmonijny i przytulny.

Styl vintage

Nie tak dawno w urządzaniu wnętrz zwróciliśmy się ku przeszłości. Tęsknota za dawnymi epokami odzwierciedla się w stylu vintage. Komody na ludwikowskich nóżkach, fotele uszaki czy sekretarzyki z epoki PRL-u to charakterystyczne elementy retro stylistyki.

  Kilka pomysłów na to, jak odnowić brzydki parapet

Przeszłość miesza się z teraźniejszością – na podłodze w jodełkę może stać ultranowoczesny telewizor. We wnętrzach vintage króluje misz-masz wzorów – welurowe obicia poduszek mogą mieszać się z perskim dywanem na podłodze. Mile widziane są wszelkie dodatki, czyli porcelanowe kubeczki w witrynie komody, ręcznie plecione bieżniki na stole i gliniane donice na parapecie. Więcej o stylu vintage dowiesz się tutaj: https://erkado.pl/blog/styl-vintage-czyli-modny-powrot-do-przeszlosci-jak-urzadzic-retro-wnetrze/.

Wnętrze w stylu loftowym

Popularnym stylem wnętrzarskim w mieście jest styl loftowy. Wywodzi się z inspiracji dawnymi fabrykami i zakładami przemysłowymi. Wysokie wnętrza wypełniają surowe ściany z cegieł i nagie elementy rur czy wentylacji. Z sufity zwisają mosiężne lampy z galwanizowanej stali – czarna stal to charakterystyczny materiał w stylu industrialnym.

W loftach jest też dużo surowego drewna, na przykład pod postacią roboczych stołów i blatów. W wersji rzemieślniczej meble w kuchni mogą mieć czarne, matowe blaty. W wersji soft styl loftowy staje się bardziej przytulny i może zdobić go więcej ciepłych materiałów, na przykład koce i pledy na kanapach.

Podsumowanie – najpopularniejsze style urządzania wnętrz

Styl klasyczny spodoba się osobom, które lubią tradycyjne rozwiązania i szlachetne materiały. Styl skandynawski kogą wybrać wszyscy, którzy cenią porządek i minimalizm w urządzaniu wnętrz. Vintage będzie odpowiadać osobom lubiącym dodatki z dawnych lat i sentymentalne bibeloty. Styl loftowy to rozwiązanie dla osób lubiących surowy i nowoczesny styl wnętrzarski.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here