Spis treści artykułu:
Jak wydzielić sypialnię w salonie?
Marzeniem każdego jest posiadać mieszkanie z wydzielonymi pomieszczeniami, a szczególnie sypialnią. Nie zawsze jednak taki podział jest stosowany w projektowanych mieszkaniach. Warto zatem ruszyć nieco wyobraźnią i spróbować wydzielić sypialnię w salonie, czyli w pokoju dziennym, który na pierwszy rzut oka sypialnią być nie powinien.
Nie jest to trudne zadanie, gdyż obecnie jest do wyboru kilka całkiem funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym to marzenie można spełnić, a pokój dzienny może stać się komfortowym miejscem do spania. Oczywiście aranżacja sypialni, która mieści się w osobnym pomieszczeniu wygląda całkowicie inaczej jak wydzielona sypialnia w salonie, ale to nie oznacza, że musimy iść na skróty!
W ofertach są dostępne ścianki, które mogą być zamontowane na stałe – w formie gipsowej (z wykorzystaniem płyt gipsowo kartonowych), szklanych ścianek lub wykorzystujące zabudowę meblową. Takie oddzielenie sypialni w pokoju dziennym daje spore opcje jak urządzić sypialnię, jednak zamyka przestrzeń i sprawia, że pokój dzienny jest realnie mniejszy.
Inną formą jest postawienie regału z książkami, który będzie stanowił pozorną ściankę, ale przy odpowiedniej aranżacji będzie wyglądać równie efektownie. Jest jeszcze opcja sypialni, która będzie wysuwana na noc, z możliwością wsunięcia na dzień – zresztą taka forma rozkładanego łózka sypialnianego była popularna całkiem niedawno i przy niewielkim metrażu mieszkania jest to doskonały wybór. Można również ograniczyć się do samego łóżka – w końcu jest to najważniejszy element każdej sypialni. Obecnie meble wypoczynkowe często posiadają takie funkcje.
Jak podzielić salon od sypialni?
Sposób oddzielenia salonu od sypialni jest zależny od osobistych preferencji, ale należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne oczekiwania. Czy ma to być przestrzeń dająca całkowitą autonomię, czy też zależy komuś na formie otwartej. Możemy o tym zdecydować na samym początku prac nad otwartą przestrzenią – w momencie gdy np. zabudujemy salon ścianką będzie nam ciężko cofnąć te zmiany.
Kolejną kwestią jest to, czy w mieszkaniu mieszkają też inne osoby i np. dzieci. Jedną z często spotykanych form jest postawienie ściany z dzielonymi kwaterami ze szkła, co przypomina nowojorskie wnętrza. To sprawdza się dobrze jeśli mamy niewielki metraż pokoju dziennego, a chcemy bardzo stanowczo podzielić przestrzeń na poszczególne strefy. Trzeba jednak pamiętać, że szkło jest mocno „brudzącym się” materiałem – zwłaszcza jeśli posiadamy w domu dzieci.
Inną formą jest łóżko z system szafy lub regału, który w ten sposób tworzy formę oddzielającą te przestrzenie. Kluczowe jednak jest odpowiednie ustawienie i wybranie miejsca, w którym będzie się wygodnie spało.
Przy dzieleniu sypialni od salonu warto wziąć pod uwagę układ okien i codzienne przyzwyczajenia – tak, by przy korzystaniu z tych przestrzeni maksymalnie uwzględnić swoje upodobania i zadbać o własny komfort. Dla większości osób wystarczającym meblem sypialnianym jest łóżko, dla którego w każdej przestrzeni można znaleźć odpowiednie miejsce.
Jak urządzić salon połączony z sypialnią?
Salon połączony z sypialnią jest coraz częściej praktykowanym rozwiązaniem w mieszkalnictwie. Ma na to wpływ nie tylko metraż, ale również własne upodobanie i po prostu – rozkład mieszkania w którym mogą występować wnęki. Salon połączony z sypialnią może być zaaranżowany na strefę snu i strefę dziennego wypoczynku. Może być też połączeniem tych dwóch cech, z zaakcentowaniem łóżka sypialnianego w bocznej części salonu, jako przestrzeni przeznaczonej tylko dla domownika i pozostałej części, również dla przychodzących gości.
Oddzielić salon od sypialni można również w bardziej wysublimowany sposób. Niekoniecznie trzeba budować ścianki i oddzielać za pomocą regałów. Dla fanów roślin wystarczające może być ustawienie kwiatów na tej granicy, a dla fanów książek biurka i regaliku z książkami. Takie wydzielenie sypialni będzie delikatne, estetyczne i pozwoli szybko zmienić część sypialnianą w część dla gości jeśli zajdzie taka potrzeba (np. w przypadku większej imprezy czy uroczystości).
Na pierwszym planie powinien być zawsze komfort użytkownika, żeby samemu sobie nie stawiać niepotrzebnych elementów wyposażenia na drodze. Połączenie salonu z sypialnią powinno być przede wszystkim w pełni funkcjonalne, uwzględniając równocześnie funkcję obu tych stref, które łączą się ze sobą w haśle wypoczynek. Nawet gdy ze względu na metraż można sobie pozwolić tylko na wstawienie jednego łóżka, pełniącego funkcję wypoczynkowego i sypialnianego, warto uwzględnić dostępność rzeczy, z których się zwykle korzysta – tak, by znajdowały się w pobliżu.
Jak wydzielić łóżko w salonie?
Wydzielenie łóżka w salonie może być wyzwaniem, ale też nie musi. Przy planowaniu tego rodzaju rozwiązania należy uwzględnić wielkość łóżka. Oraz kolejną kwestię, którą jest wielkość salonu. Należy wówczas przemyśleć, czy można sobie pozwolić na większe łóżko, które będzie mogło tam stać w tej formie cały czas, czy też ma to być łózko, które będzie rozkładane na noc.
W ofertach sklepów meblowych są teraz dostępne różne opcje, dostosowane właśnie do tego typu rozwiązań. Jest to wyjście na potrzeby klientów, którzy czasem nie mogą sobie pozwolić na wydzielenie łóżka poza salonem. Jednym z wielu rozwiązań jest również taki wybór łóżka, które będzie służyło równocześnie do spania, do wypoczynku i do zaproszenia gości.
W zasadzie prawie każde łóżko posiada wewnętrzny schowek, w związku z czym przechowywanie kołdry czy dodatkowej pościeli nie jest żadnym problemem. Ponadto, wydzielone łóżko w salonie może być osłonięte od pozostałej części tej przestrzeni za pomocą na przykład kotary lub parawanu, których form i wzorów jest dostępnych dużo na rynku.
Jak oddzielić sypialnię od salonu zasłoną?
Jeszcze do niedawna w niemalże każdym domu zasłony były stosowane do zasłonięcia okien, ale coraz częściej wraca się do tego rozwiązania w mieszkaniu, by oddzielić pomieszczenie, co może przybrać i nieco teatralną formę. Zasłonę można w takiej sytuacji zamontować na kilka sposobów. Najmniej inwazyjnym, nie wymagającym wiercenia i użycia żądnych narzędzi ani ingerencji w ściany i sufit, jest powieszenie zasłony na stelażu przypominającym zewnętrzny wieszak na ubrania.
Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie z tego względu, że tak wykonana ścianka jest mobilna i można nią dowolnie operować. I zmiana zasłony jest prostsza. Choć dla niektórych rozwiązanie to może mieć wrażenie tymczasowej instalacji. Opcją bardziej na stałe jest zainstalowanie na suficie karnisza, w identyczny sposób jak przy oknie. Wówczas wystarczy powiesić zasłonę na żabkach. Jest to rozwiązanie bardziej na stałe, ale i długotrwałe.
Z całą pewnością dające też większe poczucie komfortu, ponieważ sypialnia jest wtedy oddzielona od salonu od samej góry do dołu. Zostanie w ten sposób stworzone większe poczucie intymności, co ma niebagatelne znaczenie, jeżeli mieszka się z kimś. Można w ten sposób stworzyć dodatkową przestrzeń, przypominającą wydzielone pomieszczenie, bez dodatkowej ingerencji budowlanej. Karnisz, podobnie zresztą jak ruchomy stelaż, można łatwo zdemontować.
Najważniejsze, by wybrać rozwiązanie dostosowane do własnego rytmu dobowego oraz potrzeb. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, że odpowiednio zamontowana zasłona może być bardzo pomocna, by stworzyć efekt ograniczenia wpadającego światła, co jest bardzo przydatne dla osób pracujących zmianowo lub lubiących pospać w dzień.
Przy obecnych metrażach mieszkań, a raczej cenach za m2 to nie może dziwić że trzeba takie zabiegi robić jak łączenie salonu z ala sypialnią
To chyba najlepsze tego typu porady w internecie. Więcej fotek i będzie 10 na 10
Bardzo konkretne porady. Innego sposobu na oddzielenie sypialni nie wymyśliłam. A najbardziej mi się podoba ten pomysł z kwiatkami czy ogólnie roślinami. Można szybko zmienić aranżację w takim przypadku :)