Jak powstają podłogi ręcznie postarzane?
5
(3)

Szlachetne i niepowtarzalne podłogi ręcznie postarzane

Proces artystycznego postarzania podłóg drewnianych pozwala wyeksponować to, co jest w drewnie najpiękniejsze – naturalne niedoskonałości, unikatowe usłojenie, ślady po korniku czy efektowne zacięcia. Wykańczane ręcznie deski dębowe zyskują szlachetny charakter, dzięki czemu całe wnętrze opowiada fascynującą historię.

W trend artystycznego postarzania doskonale wpisują się estetyczne i funkcjonalne trójwarstwowe podłogi drewniane Baltic Wood z kolekcji Timeless Collection, które powstają ze starannie wyselekcjonowanych, certyfikowanych surowców. Wierzchnia warstwa jest wykonana ze szlachetnego drewna. Z kolei warstwa środkowa i spodnia, zrobiona z drewna świerkowego, świetnie pracuje pod wpływem zmian temperatur oraz wilgotności powietrza zachodzących w pomieszczeniu w ciągu roku, dzięki czemu podłoga drewniana wygląda pięknie przez wiele lat.

Artystyczne metody ręcznego postarzania drewna

Podłogi drewniane z kolekcji Timeless Collection zyskują indywidualny wygląd, dzięki rozmaitym zabiegom, m.in. heblowaniu, szczotkowaniu oraz barwieniu ekologicznymi olejami i pigmentami.

Heblowanie

Ręczne heblowanie, czyli struganie, to żmudna praca, która przynosi jednak doskonałe rezultaty – powierzchnia drewna staje się wyrównana i wygładzona. Procesowi heblowania została poddana między innymi podłoga dębowa Niedokończona historia, która – po szczotkowaniu i naniesieniu na nią “śladów kornika” – urzeka wyraźnie zaznaczoną fakturą.

Niedokończona historia by Baltic Wood

Niedokończona historia 1R by Baltic Wood

Szczotkowanie

Ten zabieg polega na wydobyciu unikatowej struktury drewna i podkreśleniu rysunku słojów. Szczotkowanie odbywa się w wyniku usunięcia miękkich części drewna, wykonywane jest ręcznie przy pomocy specjalnych szczotek. Dzięki szczotkowaniu faktura podłogi drewnianej jest bardziej wyrazista i wyczuwalna pod palcami. Ta technika postarzania przyczynia się również do wzmocnienia podłogi drewnianej, której powierzchnia staje się odporna na ścieranie. Szczotkowaniu poddana została m.in. utrzymana w kolorze ciemnego brązu podłoga dębowa Anioły i Demony. Dąb to drewno, które delikatnie ciemnieje pod wpływem promieniowania UV – finalnie kolor podłogi będzie jeszcze bardziej głęboki i elegancki.

  Lampy ledowe w mieszkaniu. LED światłem dzisiejszych czasów

Anioły i Demony by Baltic Wood

Anioły i Demony 1R by Baltic Wood

Nanoszenie niedoskonałości

Kolejna metodą postarzania drewna jest nanoszenie na jego powierzchnię drobnych niedoskonałości – „śladów kornika”, zacięć i rys. Faktura kornika wykonywana jest poprzez żłobienie powierzchni drewna i przypomina kanaliki, które drążą te owady. Z kolei zacięcia i rysy powstają w wyniku działania specjalnych narzędzi. Podłogi ręcznie postarzane zyskują w ten sposób niepowtarzalny charakter, a każda deska drewniana jest jedyna w swoim rodzaju.

Fazowanie

Dostojną formę można też nadać deskom dębowym poprzez fazowanie ich krawędzi. W kolekcji Timeless Collection zastosowano wykonaną ręcznie, nieregularną fazę 4V na długim i krótkim boku deski, dzięki czemu podłoga drewniana tworzy niejednolitą powierzchnię, która wygląda jak nadszarpnięta zębem czasu.

Barwienie

Po ręcznym postarzeniu desek drewnianych poprzez szczotkowanie, heblowanie czy nanoszenie na ich powierzchnię „śladów kornika”, podłogi dębowe zostają uszlachetnione starannie wyselekcjonowanymi olejami i pigmentami, które nie tylko nadają kolor, ale także zabezpieczają powierzchnię tego materiału. W kolekcji Timeless Collection do wykończenia stosowane są oleje ECO, bezbarwne lub barwione.

Materiał powstał we współpracy z Baltic Wood.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here