Czym izolować budynek?
5
(2)

Dlaczego należy zadbać o odpowiednią izolację cieplną budynku?

Odpowiednio wykonana izolacja cieplna to przede wszystkim komfort dla osób przebywających wewnątrz pomieszczeń. Pozwala na utrzymanie właściwej temperatury i minimalizuje ryzyko utraty ciepła. To z kolei wpływa na wydajność energetyczną budynku i optymalizację kosztów jego utrzymania.

Izolacja cieplna chroni także mury budynku przed zawilgoceniem i wychłodzeniem, czyli warunkami sprzyjającymi rozwojowi patogennych mikroorganizmów takich jak pleśnie czy grzyby, które mogą wpływać na zdrowie osób przebywających wewnątrz budynku. W przypadku intensywnego ich rozwoju istnieje ryzyko, że zostanie naruszona konstrukcja domu, co grozi jego uszkodzeniem.

Jakie materiały dociepleniowe są dostępne na rynku?

Producenci materiałów budowlanych oferują różnorodne produkty, których zadaniem jest odpowiednie docieplenie budynku. Do popularnych rozwiązań należy wełna mineralna, zarówno szklana, jak i skalna, która dostępna jest pod wieloma postaciami (np. płyt, otuliny, granulatu oraz mat).

Innym materiałem, po który sięga wiele osób, jest styropian. Dostępny jest on w kilku wersjach, które pozwalają na dobór odpowiedniej grubości i gęstości do poszczególnych zastosowań, np. ścian trójwarstwowych czy podłóg i dachów. Wśród innych materiałów wymienić można także polistyren ekstradowany, keramzyt czy włókna celulozowe. Warto też przyjrzeć się rozwiązaniu o optymalnych parametrach, za jakie uznawane są płyty termoizolacyjne.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na płyty termoizolacyjne?

Płyty termoizolacyjne wykonane z poliizocyjanuratu (PIR) wykazują o wiele lepsze właściwości izolujące ciepło w porównaniu z wełną mineralną czy styropianem. Na pierwszy rzut oka płyty PIR mogą wyglądać jak styropianowe. Warto jednak pamiętać o tym, że przy mniejszej warstwie izolacyjnej zapewniają o wiele lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż ma to miejsce w przypadku styropianu właśnie.

Oprócz dobrej izolacji cieplnej płyty te są też bardziej odporne na rozwój patogennych mikroorganizmów, takich jak grzyby czy pleśnie. Zewnętrzne zabezpieczenie płyt minimalizuje także ryzyko powstania uszkodzeń zewnętrznych powstałych np. wskutek żerowania gryzoni.

Materiał ten ma też szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Co więcej, płyty tego typu można wykorzystać do ocieplania ścian, a także stropów i podłóg.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here