5
(1)

Po co instalować elementy smart home?

Sceptycy mówią, że lepiej o wszystkim pamiętać, ćwicząc tym samym pamięć. Jednak inteligentny dom nie jest przecież blokadą, po której założeniu człowiek przestaje myśleć, a jego działania nie są skoordynowane. Wręcz przeciwnie – możliwość odłożenia wszystkich powtarzalnych, codziennych czynności na bok daje nam dodatkowy czas na kreatywność i własny rozwój.

Oczywiście ten stan rzeczy można osiągnąć, instalując osobne systemy: nawadniania z własnym programatorem, automatykę rolet z centralnym przyciskiem, a ponadto oświetlenia z wygodną aplikacją. Wplecenie w ten świat prawdziwego rozwiązania smart home jest natomiast nową furtką, otwierającą cały zestaw sprzętów na możliwość współpracy ze sobą.

Różne elementy, które ze sobą współgrają

Cała plejada szans na lepsze wykonanie zadania – tak da się jednym zdaniem skwitować obecność systemu smart home. Dla przykładu oświetlenie może reagować nie tylko na doraźne potrzeby użytkownika, który uruchomi dany punkt lub grupę oświetleniową z poziomu aplikacji.

To także zaawansowane działania uwzględniające ruch, nasłonecznienie, czas i obecność każdego domownika z osobna. Następnie określone zostaje ustalenie automatyzacji: gdy przez okno widać nadchodzącą burzę, czujnik natężenia oświetlenia wykrywa nietypową zmianę za dnia. Aby chronić okna przed np. gradem, opuszczona zostaje roleta zewnętrzna, a w domu uruchomione sztuczne oświetlenie. Zaplanowane nawadnianie ogródka jest anulowane, aby zaoszczędzić wodę, która przecież zostanie dostarczona w sposób naturalny. A wszystko to bez ingerencji któregokolwiek z domowników.

Przeczytaj również: Inteligentny dom – czemu warto zainwestować i co czyni go takim nowoczesnym

Inteligentny dom – ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia

Siłą napędową inteligentnego domu są trzy sprawy: urządzenia, oprogramowanie i pomysłowość człowieka. Właśnie od tej ostatniej kwestii zależy, jak dalej potoczą się losy całego zestawu i jak zostanie wykorzystany jego potencjał w czterech ścianach. Podczas instalacji elementów smart home nie należy ograniczać się pod względem wygody. Ta ma być jak najwyższa po ostatecznym skonfigurowaniu całości, dlatego… niektórych rzeczy trzeba się nauczyć. Przede wszystkim spojrzenia na dom innym okiem. Takim, które oceni szanse na rozplanowanie nawet najbardziej zaawansowanych czynności w jego przestrzeni. Tu z kolei przychodzą z pomocą zasoby programowe inteligentnego domu: budowanie scen, automatyzacji, grupowanie odbiorników i łączenie tego wszystkiego w spójny ekosystem.

  Dlaczego wybrać się w góry – 4 najważniejsze prozdrowotne korzyści

W niedalekiej przyszłości większość budynków będzie zawierała automatykę, która zyska jakąś formę centralnego sterowania. Jednak aby to osiągnąć, można z powodzeniem zainwestować już dziś i wybrać któreś ze sprawdzonych rozwiązań, dostępnych również w postaci bezprzewodowej.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here