Umywalki nablatowe czy wiszące?
Umywalki nablatowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na blacie. Mają zróżnicowane kształty, zarówno prostokątów jak i wielokątów. Bardzo popularne stają się umywalki nablatowe okrągłe. Tego typu armatura charakteryzuje się zazwyczaj dużą masą. Z drugiej strony osadzenie misy umywalki na blacie sprawia, że proces instalacji jest wyjątkowo prosty. Nawet osoby z przeciętnym talentem w zakresie majsterkowania mogą same zamocować umywalkę nablatową, oszczędzając na kosztach robocizny fachowca.
Umywalki nablatowe ustępują popularnością innemu modelowi – umywalkom wiszącym. Taka armatura to tradycyjny wybór Polaków jeśli mamy do czynienia ze standardowo wyposażoną łazienką, urządzaną w domyślnym ustawieniu. Umywalki wiszące można kupić w pełnej gamie wielkości – montaż do ściany nie stanowi w istocie ograniczenia jeśli chodzi o rozmiar i ciężar. Np. umywalki Rea mogą występować wersjach o dużej szerokości i głębokości, odpowiednich do dużych łazienek (wciąż jako armatura wisząca), jak i małych, pasujących do małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr.
Aranżacje łazienek na poddaszu – umywalki nablatowe to dobry wybór
W przypadku łazienki na poddaszu aranżacje muszą być często dobierane do nietypowego kształtu ścian. Jeśli w pomieszczeniu są skosy, mogą czasem ograniczać możliwość zastosowania łazienki wiszącej. Wtedy świetnym wyborem będzie umywalka osadzona na blacie. Takie rozwiązanie w przypadku aranżacji łazienki na poddaszu lub strychu pozwala też często zastosować większą misę niż dla wersji wiszącej, która jest możliwa w danym przypadku do zamocowania, ale limitowana szerokością wolnego miejsca na ścianie.
Umywalki wiszące i umywalki nablatowe – różnica w trwałości?
Umywalki wiszące uznawane są przez niektórych za produkty o mniejszej trwałości. Nie ma to uzasadnienia w praktyce. Przyczyną ewentualnych problemów może być nieprawidłowy montaż oraz użytkowanie. Źle zamocowana umywalka, poddawana zbyt silnym naprężeniom, może pękać. Prawidłowo zamontowana do ściany umywalka wisząca będzie tak samo wytrzymała, jak model nablatowy.
Również ceny umywalek nablatowych i wiszących są już dość podobne (najwięcej zależy od kształtu, designu itd.). Różnica w kosztach może wynikać jedynie z konieczności zakupienia blatu, na którym osadzi się umywalkę nablatową.
Jak znaleźć dobrą umywalkę łazienkową? Warto sprawdzić umywalki Rea
Szukając jak najlepszej armatury łazienkowej, zwracamy uwagę na jej kształt i stylistykę próbując znaleźć produkt najlepiej komponujący się z planowaną aranżacją pomieszczenia. Pod względem praktycznym ważnym kryterium będzie średnica odpływu, przekładająca się na stopień przepływowości (liczba litrów na minutę). Ważną kwestią jest materiał, z którego wykonana jest umywalka. Obecnie można zdecydować się na bardziej klasyczne warianty ceramiczne, jak i produkty innowacyjne.
Należą do nich m.in. umywalki Rea ze stali, szkła hartowanego, mosiądzu czy nawet kamieni. Poszczególni producenci mają dziś często linie umywalek dla klientów o zróżnicowanym budżecie – zarówno tzw. „ekonomiczne”, jak i
„premium” oraz „luksusowe”. Umywalki Rea są tego doskonałym przykładem – nabywcy mogą wybierać w szerokiej gamie produktów, od umywalek o średnich cenach rynkowych do tych przeznaczonych dla osób dysponujących wysokim budżetem i zorientowanych na unikalny design.
Różnic w trwałości między umywalkami nablatowymi a wiszącymi praktycznie nie ma. Popularność tych drugich modeli wynika w dużym stopniu z ograniczonych możliwości aranżacyjnych w typowych łazienkach w domach wielorodzinnych, zwłaszcza tych budowanych wiele lat temu. Umywalki nablatowe częściej są montowane w domach jednorodzinnych, w których powierzchnia łazienki jest większa lub pomieszczenie jest planowane już z myślą o jego konkretnej aranżacji.
Opisywane w artykule umywalki nablatowe Rea można nabyć sklepie internetowym: sklep.kim24.pl