Deski opalane ogniem
5
(1)

Uszlachetnianie drewna za pomocą ognia

Pomysł na opalanie drewna ogniem zrodził się w Japonii, gdzie tę metodę stosuje się niemal od 700 lat. Technika stosunkowo niedawno pojawiła się w Europie, wprowadzając na rynek budowniczy niemałe zamieszanie. Inwestorzy uwielbiają wykorzystywać w swoich projektach naturalne materiały. Stąd deska opalana ogniem cieszy się nieustającą popularnością.

Technika Shou Sugi Ban

Japończycy do perfekcji opanowali sztukę konserwacji drewna przy pomocy ognia. Metoda, z której korzystają, nazywa się Shou Sugi Ban i czerpie z doskonałych właściwości surowca, jakim jest drewno.

Okazuje się, że ogień trawi drewniane belki w wolnym tempie. Surowiec trudno zająć ogniem, próbując uzyskać otwarty ogień. Powolne traktowanie drewna płomieniem pozwala otrzymać efekt dekoracyjny, przed którego pięknem ciężko przejść obojętnie. Deska opalana ogniem imponująco prezentuje się na elewacji, tarasach czy podłogach, przykuwając wzrok przechodniów. Zalety wizualne to jednak tylko część plusów, które posiada ten surowiec.

Brązowe deski tarasowe

Idealny produkt wykończeniowy

Proces powstawania desek nie jest skomplikowany, ale dość czasochłonny. Każda deska opalana ogniem poddawana jest działaniu palnika gazowego, a następnie szczotkowana i zmywana wodą pod ciśnieniem. Gotowy element zabezpiecza się impregnatem, olejem lub lazurą, których zadaniem jest także podkreślenie usłojenia.

Deski wykonywane techniką Shou Sugi Ban są odporne na biokorozję. Nie występuje na nich pleśń czy grzyb i są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Cechą dominującą gotowych materiałów jest ich trwałość – deska opalana ogniem może przetrwać w pierwotnym stanie przez wiele lat bez ingerencji z użyciem środków zabezpieczających. Warto też dodać, że surowiec raz poddany działaniu płomieni jest później mało podatny na ogień.

  Nowy trend w aranżacji wnętrz, czyli płytki heksagonalne

Rodzaje desek

Materiałem, na którym pracowali Japończycy, był cedr. Dziś obróbce termicznej poddawane są różne rodzaje drewna. Do najpopularniejszych zalicza się sosna, świerk, modrzew czy dąb. Dziś technologia opalania ogniem mocno posunęła się do przodu, proponując konsumentom różnorodność kolorów. Efekt ten uzyskuje się poprzez dodawanie barwników, dzięki którym można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.

Gdzie wykorzystywane są takie elementy? Przede wszystkim doskonale prezentują się jako materiał ozdobny na elewacjach. Można je wykorzystać zarówno przy budowie tarasów, podłóg, czy parapetów, jak i podczas wznoszenia ogrodzeń, altan czy dekoracyjnych płotków w ogrodzie. Coraz częściej stosuje się je do wyrobu mebli, uzyskując ciekawe elementy wyposażenia wnętrz o wyjątkowej i niepowtarzalnej fakturze.

Partnerem materiału jest CustomZole.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Wiem że można też zamówić stare drewno np. po rozbiórce stodoły. Też wygląda to świetnie. Swoją drogą niezłe czasy że siega się po stare i zużyte zamiast nowych i pięknie pachnących rzeczy ;-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here