5
(3)

Najprostszym sposobem na to, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, jest wykorzystanie kamienia dekoracyjnego. Obecność na ścianie szlachetnych materiałów o interesującej fakturze skutecznie przyciągnie uwagę gości, a na co dzień będzie cieszyć oko użytkowników. Nieważne, czy chcemy stworzyć pomieszczenie industrialne czy nawiązujące do klasycznej estetyki – na rynku z pewnością znajdziemy płytki potrzebne do uzyskania zamierzonego efektu.

Element większej całości

Zadbajmy o to, by decyzja o użyciu kamienia dekoracyjnego wynikała z projektu obejmującego całe mieszkanie. Może się bowiem okazać, że nawet najbardziej estetyczne płytki po prostu nie pasują do reszty wystroju. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy ich instalacja nie zaburzy estetycznej spójności wszystkich pomieszczeń, lepiej nie decydujmy się na zakup. Pozwoli to nam uniknąć stania się ofiarami swoich spontanicznych decyzji. Musimy upewnić się, że planowany wygląd ściany nie znudzi się nam w przeciągu kilku tygodni. Zdecydowanie lepiej eksperymentować z ruchomymi dodatkami, które łatwo wymienić na nowe elementy w momencie zmiany obowiązującej mody. Wykończenie ścian powinno być dogłębnie przemyślane i dostosowane do stylu, który dominuje w lokalu.  

Gra światłem

Przed wyborem koloru i wzoru kamienia dekoracyjnego powinniśmy sprawdzić, jakie światło będzie padać na ozdobioną nim ścianę. Nie chodzi tylko o to, by zawczasu wiedzieć, gdzie umiejscowione zostaną kinkiety i lampy. Zwróćmy też uwagę na rozmieszczenie okien. Spróbujmy wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać powierzchnia płytek o różnych porach dnia. Klimatyczne cienie najlepiej prezentują się na starych cegłach i kamieniu imitującym strukturę drewna. Jeśli chcemy rozświetlić nieco pomieszczenie, zdecydujmy się na jasne i płaskie powierzchnie, na przykład płyty z betonu architektonicznego czy gipsu. Wiele oczywiście zależy od funkcji, jaką ma pełnić pokój.

  Jak urządzić mieszkanie w stylu francuskim?

Podsumowanie

Przy zakupie płyt pamiętajmy, że wystrój ścian będzie bezwzględnie najważniejszym elementem wystroju wnętrza. Najbardziej uniwersalne są materiały łatwo rozpoznawalne i budzące oczywiste skojarzenia (cegła, beton). Weźmy również pod uwagę, że przeznaczony na ściany kamień dekoracyjny może sprawiać wrażenie  przytłaczającego, jeśli jest go po prostu za dużo. W wielu przypadkach lepszy efekt przynosi użycie go jako detalu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie dajmy sobie trochę czasu na namysł i konsultacje!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. radzę dobrze przemyśleć przed zakupem całą aranżację, a najlepiej skonsultować z kimś kto się naprawdę na tym zna. My na początku źle dobraliśmy i nawet zamontowaliśmy, a później robota i koszta x2

  2. Bardzo fajny wpis, myślę że będzie pomocny dla wielu osób, które starają się ciekawie zaaranżować przestrzeń we własnym mieszkaniu. Liczę na więcej takich wpisów, bo są bardzo przydatne :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here