3.3
(3)

Pozwolenie i zgłoszenie przy budowie budynku gospodarczego – czasami żadne z wymienionych

Znowelizowane przepisy zwalniają niektóre roboty budowlane nie tylko z pozwolenia na budowę, ale również… z samego zgłoszenia! Dotyczy to budynków gospodarczych, które są związane z działalnością rolniczą i uzupełniają zabudowę zagrodową na działce siedliskowej. Rolnicy mogą wybudować więc wiatę czy garaż nie odwiedzając żadnego urzędu! Co za tym idzie, nie muszą starać się o pozwolenie czy zgłaszać budowy 21 dni bez planowanym rozpoczęciem prac – a to nie tylko przyśpiesza cały proces, ale też sprawia, że nie trzeba martwić się dokumentami i często trudnym kontaktem z urzędem.

Czy istnieje haczyk? Niestety tak. Przepisy dotyczą głównie rolników mających niewielkie gospodarstwa. Bez pozwolenia i zgłoszenia można wybudować parterowy obiekt o rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m oraz powierzchni zabudowy poniżej 35 m2. Suszarnia kontenerowa może mieć powierzchnię zabudowy do 21 m2, co też odpowiada na zapotrzebowania raczej drobnych gospodarstw.

Od kilku lat istnieje tendencja do upraszczania procedur budowlanych w niektórych przypadkach. Słynny artykuł 29 Prawa budowlanego (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku) wyłącza z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę wiele obiektów, a wśród nich wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.

Budowa bez pozwolenia – jak i kiedy to możliwe?

Większość zabudowanych działek nie stanowi zabudowy zagrodowej, zwalniającej pewne budynki gospodarcze z obowiązku zgłaszania, a ich właściciele również chcą mieć garaże, wiaty na opał czy piękne zimowe ogrody. Według aktualnych przepisów, nie muszą się starać o pozwolenie na budowę, jeżeli wezmą pod uwagę kilka zasad.

  Oszczędne ogrzewanie — jak przygotować dom na zimę?

Budynki gospodarcze, garaże i wiaty na działkach innych niż w zabudowie zagrodowej, o wspomnianej już powierzchni do 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy. Nawet na działce budowlanej jeszcze niezabudowanej istnieje możliwość postawienia wiaty o powierzchni nie większej niż 35 m2. Wiele funkcjonalnych projektów budynków gospodarczych można znaleźć u producentów online.

Jakie obiekty mogę wybudować bez pozwolenia?

Jak już wiemy, nawet jeżeli nie jesteśmy rolnikiem, na działce zbudować możemy bez pozwolenia budynek gospodarczy o powierzchni do 35 m2. Liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 5 arów powierzchni. Mając pewność, że powierzchnia zabudowy naszego budynku gospodarczego ani liczba obiektów na działce nie przekraczają dopuszczalnych norm, trzeba sprawdzić, czy na danym obszarze istnieją ustalenia miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Mogą znaleźć się w nim ograniczenia i zakazy, określające wysokość obiektów, ich usytuowania, rodzaj pokrycia dachowego czy nawet kąt pochylenia połaci.

Uwaga! Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy – tyle czasu ma urząd na wniesienie sprzeciwu. Liczy się data nadania pisma na poczcie, dlatego warto odczekać z rozpoczęciem budowy nieco dłużej. Pisemne potwierdzenie akceptacji zgłoszenia można otrzymać za pomocą dodatkowego wniosku. Procedura uproszczona zgłoszenia budowy budynku gospodarczego zwalnia inwestora z obowiązku zatrudniania kierownika budowy czy prowadzenia dziennika, a co za tym idzie – pozwala zaoszczędzić.

Podsumowanie

Nowelizacja przepisów sprawiła, że coraz łatwiej można załatwić formalności związane z budową budynku gospodarczego. Jeżeli odpowiednio wcześniej zbierzemy wszystkie najważniejsze informacje i określimy konkretne parametry naszego budynku, bez przeszkód będziemy mogli cieszyć się wymarzonym obiektem.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.3 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here