Ekologia we wnętrzu
5
(3)

Jednym z obecnych trendów jest tworzenie zdrowych przestrzeni wewnętrznych w domu, tak aby były one ekologiczne i zrównoważone. Każdego dnia coraz więcej ludzi chce żyć z myślą o ekologicznym i zrównoważonym wzornictwie. Ponadto, na rynku pojawia się coraz więcej tego typu elementów w zakresie oświetlenia, podłóg drewnianych, klimatyzacji, ogrzewania.

Aby być dzisiaj ekologicznymi, warto rozpocząć od zrównoważonego projektowania wnętrz naszego domu, dzięki któremu możemy przekształcić nasz dom w zdrowszą i jeszcze bardziej wydajną przestrzeń.

Jak tworzyć ekologiczne przestrzenie wewnątrz domu?

Choć chcemy radykalnie zmienić przestrzeń wewnętrzną naszego domu, aby uczynić go bardziej ekologicznym, nie musimy wyrzucać wszystkich materiałów i elementów z niego. Musimy jednak nauczyć się zastosować styl ekologiczny w aranżacji wnętrz w całym procesie remontów i zmian. Jeśli chcemy zreformować nasz dom, musimy być ostrożni, próbując odzyskać wszystko, co może mieć drugie życie, czyli sufit podwieszany, filary lub drewniane belki. Istnieje wiele materiałów, które zamiast wyrzucać, możemy wykorzystać do stworzenia naszych własnych mebli z recyklingu, które nadadzą naszemu domowi zrównoważoną i ekologiczną osobowość.

Jeśli nie możemy dać im drugiego życia i nie mogą być poddane recyklingowi, będziemy musieli zagospodarować wszystkie wytworzone odpady zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami prawnymi. Nie wolno nam zapominać, że szkody dla środowiska spowodowane niekontrolowanym składowaniem niektórych materiałów mogą być szkodliwe.

Materiały ekologiczne do tworzenia zrównoważonych przestrzeni

Możemy wybierać naturalne i ekologiczne materiały do tworzenia przestrzeni wewnętrznych, takich jak kamienie, drewno, metale, farby i naturalne powstające pigmenty, które oprócz walorów estetycznych i zdrowotnych, przyczyniają się do budowy bardziej odpowiedzialnego wnętrza naszego domu lub mieszkania, ponieważ uwzględniają kryteria środowiskowe w procesie produkcyjnym.

Czym malować ściany w sposób ekologiczny?

Do malowania ścian pomieszczeń można używać organicznych i ekologicznych farb, które są przyjazne dla środowiska i nie są szkodliwe dla zdrowia. Bardzo interesujący jest wybór materiałów kamiennych wytwarzanych z odzysku i recyklingu odpadów produkcyjnych, np. obecne blaty kuchenne, w większości przypadków powlekane są w płytach wykonanych z proszku marmurowego.

Recykling przychodzi z pomocą

Musimy również stosować materiały, takie jak szkło z recyklingu lub włókna naturalne. Na przykład, możliwe jest zdobienie naszych domów kominkami, które nie wymagają dymu lub paliw kopalnych oraz meblami, których naturalne włókna to kokos lub bambus.

Meble z kartonu
Armchair made with cardboard. Artistic product, handicraft. Made in Italy. Shallow depth of field.

Karton to również oryginalny element o dużych możliwościach dekoracyjnych, dzięki którym można wykonać meble, takie jak krzesełka i stoliki dla dzieci, istnieje wiele przykładów mebli z tektury wtórnej, które zainspirują do tworzenia własnych projektów. Można także zasłaniać okna lepiej niż zasłonami, np. używając naturalnych tkanin lub żaluzji papierowych.

Chociaż większość rzeczy przeznaczona jest do pomieszczeń mieszkalnych, prawda jest taka, że każda przestrzeń wewnętrzna może być czymś bardziej ekologicznym i zrównoważonym, np. biura (miejsca pracy) i restauracje (lokale handlowe).

Efektywne systemy ekologicznego oświetlania

Jeśli chcemy, aby nasz dom był zrównoważony i wydajny, musimy zadbać o oświetlenie. Możemy starać się jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne, np. przez zamontowanie dużych okien, a gdy nie jest to możliwe, zastosować wydajne oświetlenie, takie jak technologia LED, które pomoże nam stworzyć efektywne i oryginalne przestrzenie wewnętrzne. Powinniśmy stworzyć także najbardziej ekologiczną wentylację.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu

Musimy również zadbać o system klimatyzacji, poszukując ekologicznych systemów wykorzystujących energię słoneczną i wiatrową oraz systemów, takich jak kotły na biomasę. Możemy tutaj wykorzystać różne odnawialne źródła słoneczne, jak np. panele słoneczne. Te wydajne systemy pomagają nam również oszczędzać energię, a tym samym zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i gaz.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jeśli chodzi o wodę, możemy dołączyć krany i toalety zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu wody. Również do nawadniania możemy dodać do naszych systemów domowych systemy odzyskiwania wody deszczowej. Jeśli zadbamy o takie elementy, jak materiały, ogrzewanie czy oświetlenie, dzięki naszej przebudowie osiągniemy zdrowszy i bardziej wydajny dom.

Nie wszystko na raz…

Nie jest łatwo stworzyć dom lub wnętrze, które będzie w 100% zgodne z naturą. Warto jednak tam gdzie to możliwe sięgać po usprawnienia, które nie tylko poprawią komfort naszego życia ale również będą dbać o naturę. Zastosowanie choćby 2-3 elementów ekologicznego wystroju i funkcjonowania domu będzie dużym krokiem na przód.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

3 KOMENTARZE

  1. Tak, jest na topie, bo ludzie powoli zaczynają się ogarniać!! W końcu! A nie tam wszechobecny plastik, coś co rozkłada się miliony lat, a człowiek nawet nie potrafi odpowiednio posegregować, Super, że pojawia sie coraz więcej takich artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here