Nowoczesna aranżacja salonu z jadalnią - podział na strefy
5
(3)

Nie każdy jest w stanie stworzyć w swoim domu dwóch oddzielnych pomieszczeń. Często zdarza się, że ze względu na kształt budynku lub niewielki metraż, należy połączyć ze sobą dwa pomieszczenia. Funkcjonalne a zarazem estetyczne wnętrze? Tak, to możliwe.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, za pomocą których łatwo można zaaranżować przytulny salon z jadalnią. Te triki to między innymi pomysłowe wydzielenie stref, spójność w kolorach i teksturach, kilka rodzajów oświetlenia. Za sprawą tych prostych wskazówek obie strefy będą w 100% spełniały swoje funkcje i zachęcały domowników do spędzania w nich czasu.

Wydzielenie stref do jedzenia i odpoczynku

Projektując salon z jadalnią nie powinno zapominać się o wyraźnym wydzieleniu obu stref. Jednak cała trudność polega na tym, że finalnie nie powinno się mieć wrażenia dwóch zupełnie różnych stylistycznie pomieszczeń. Jeśli salon nie jest w kształcie prostokątu, to można to wykorzystać do dokonania podziału pomieszczeń. Wszelkiego rodzaju wnęki dobrze sprawdzą się do umieszczenia w nich stołu jadalnianego. W pozostałej części wnętrza można zrobić salon.

Strefy łatwo jest też wydzielić poprzez drobne elementy i dodatki. Przez kilka ostatnich sezonów modne stały się przeszklone ścianki, stawiane najczęściej na środku pomieszczenia. Po jednej stronie drzwi możliwe jest stworzenie przyjemnej części do relaksu a po drugiej miejsca do spożywania posiłków.

Oddzielenie salonu z jadalnią - aranżacja

Popularnością cieszą się także drewniane ścianki działowe. Wolne przestrzenie pomiędzy ażurowymi elementami subtelnie odsłaniają kolejną część pomieszczenia i pozwalają naturalnemu światłu swobodnie przenikać w głąb wnętrza. Pomieszczenie pomimo podziału sprawia wrażenie lekkiego.

Kolejny sposób na wydzielenie stref sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Postawienie komody wzdłuż tylnej części sofy stworzy wyraźny podział. Warto pamiętać, że w nowoczesnym stylu urządzania wnętrz, meble nie muszą być ustawione pod ścianą.

  Pop art w mieszkaniu

Poleca się także oddzielanie jadalni od salonu za pomocą dywanów. To najprostszy sposób, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego metraż. Jeden dywan wystarczy położyć pod stolikami kawowymi a drugi pod centralną częścią stołu. Podział gotowy!

Zachowanie spójności w całym pomieszczeniu

Aranżując domowe przestrzenie trzeba myśleć o nich jak o całości. Poszczególne pokoje i strefy muszą być spójne. W przypadku jadalni połączonej z salonem, łatwiej to osiągnąć kładąc w całym wnętrzu tę samą podłogę i identyczny kolor na ścianach. Można oczywiście odejść nieco od tego schematu, używając drobnych dekoracji w innych odcieniach.

Jednolity salon z jadalnią

Stworzenie takiej neutralnej bazy zawsze daje większe pole do popisu. Jednym z największych błędów podczas aranżacji tego typu wnętrz, jest zastosowanie w nich mebli z różnego rodzaju drewna. Jeśli zapadła już decyzja o wyborze stołu do jadalni z jesionu, to warto też wybrać stoliki kawowe i komody w tym samym odcieniu. Pomieszczenie od razu będzie wyglądało na przemyślane.

Zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia

W jadalni połączonej z salonem dobrze jest zamontować kilka różnych punktów świetlnych o innym przeznaczeniu. Rozróżnia się oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Pokaźna lampa wisząca dobrze sprawdzi się nad stołem. Designerskie kinkiety niewielkich rozmiarów można zamontować na środku ściany za sofą lub po obu stronach telewizora. Nie będą dawały dużo światła, ale dzięki nim pokój wyda się przytulniejszy.

Oświetlenie w salonie z jadalnią

Natomiast dla miłośników wieczornego czytania książek lub robienia na drutach, zaprojektowano małe oświetlenie z wąskim strumieniem światła (sufitowe oświetlenie punktowe).

Jasne kolory w niewielkich przestrzeniach

Urządzając wymarzony salon z jadalnią, najtrudniejszy może okazać się wybór kolorów. Jednak znajomość podstawowych zasad może ułatwić szybkie podjęcie decyzji. Gdy właściciel mieszkania nie dysponuje dużym metrażem, powinien postawić na jasne kolory bazowe.

Jasny salon z jadalnią

One optycznie powiększą przestrzeń. Fani ciemniejszych odcieni wcale nie muszą z nich rezygnować. Wystarczy, że kupią ciemne dodatki. Te dobrze będą kontrastowały z jasną bazą oraz nadadzą pomieszczeniu charakteru. Warto też mieć na uwadze, że dekoracje zawsze łatwiej jest zmienić, niż kolory ścian czy sufitu.

  Modna żółć we wnętrzach. Jak urządzić nowoczesny salon?

Odpowiedni dobór mebli

Co zrobić, aby wnętrze pomimo pełnienia kilku funkcji, wyglądało lekko i nie przytłaczało? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Kupując meble, warto wybrać te na nóżkach.

Ponadto dobrze, aby sofa ustawiona tyłem do stołu, nie miała zbyt wysokich oparć. Umożliwimy tym samym swobodne komunikowanie się osobom przebywającym w różnych częściach pomieszczenia. Zastosowanie tych prostych zasad sprawi wrażenie przestronności, co zawsze jest pożądane podczas urządzania.

Może Cię te zainteresować: https://deko-rady.pl/pozostale-wnetrza/jakie-krzeselka-wybrac-do-kuchni-inspiracje-porady_33214

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here