3
(8)

Zdarza się, że na elewacji ze względu na czynniki atmosferyczne lub mechaniczne uszkodzenia powstają rysy i pęknięcia lub głębsze przebicia dochodzące aż do warstwy ocieplenia. Nie oznacza to od razu, że do naprawy jest cała elewacja. W wielu przypadkach wystarczy, że zastosujemy odpowiedni system do punktowej naprawy elewacji.

Skąd na elewacji rysy i pęknięcia?

Pojawienie się rys i pęknięć na elewacji może być spowodowane różnymi czynnikami, od złej jakości zastosowanych materiałów po statystkę budowli (np. osiadanie budynku). Jednak uszkodzenia te możemy naprawi w dość łatwy sposób. Akryl Ceresit CT 97 zda egzamin celująco. Jest to jednoskładnikowy specjalistyczny uszczelniacz, który dzięki zawartości drobnych frakcji kruszywa po wyschnięciu przypomina strukturę tynku. Zaczynamy od poszerzenia szpachelką pęknięcia, co ułatwi nam wypełnienie uszkodzonego miejsca.

Następnie oczyszczamy miejsce pęknięcia z pyłu, kurzu i innych fragmentów wyprawy tynkarskiej, po czym wypełniamy szczelinę akrylem Ceresit CT 97. Powierzchnię wypełnionego pęknięcia wygładzamy za pomocą szpachelki. Po wyschnięciu akryl nadaje się do malowania z użyciem farb elewacyjnych Ceresie.

Naprawa miejsc z uszkodzoną warstwą zbrojącą ( rozerwanie siatki) i uszkodzoną warstwą izolacyjną.

1. W przypadku naprawy miejsc z rozerwaną siatką i uszkodzoną warstwą izolacyjną należy wyciąć i usunąć uszkodzony fragment ocieplenia.

2. Usunąć tynk wokół wyciętego fragmentu ocieplenia pasem szerokości około 10 cm. Podczas naprawy warstwy zbrojącej umożliwi to zachowanie odpowiedniego zakładu siatki.

3. Uzupełnić naprawiane miejsce poprzez ponowne wklejenie materiału izolacyjnego za pomocą kleju poliuretanowego Ceresit CT 84

4. Przed kolejnymi etapami naprawy każdorazowo zabezpieczyć elewacje przed zabrudzeniem poprzez oklejenie taśma papierową naprawianego fragmentu.

5. Po około dwóch godzinach klej poliuretanowy Ceresit CT 84 jest związany i umożliwia wykonanie naprawy warstwy zbrojącej. W tym celu siatkę z włókna szklanego należy zatopić w zaprawie klejącej Ceresit CT 85 z zachowaniem zakładów szerokości około 10 cm.

  Kropka nad „i” – akcesoria do rolet

6. Po 3 dniach można przystąpić do zagruntowania naprawianego fragmentu preparatem gruntującym Ceresit CT 15 lub Ceresit CT 16 , w przypadku stosowania tynku silikatowego.

7. Po wyschnięciu preparatu gruntującego można przystąpić do nałożenia tynku cienkowarstwowego.


Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3 / 5. Ilość ocen: 8

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here