Projekty współcześnie budowanych domów rzadko zakładają obecność piwnicy. Budowa piwnicy znacznie zwiększa koszty inwestycji, przy czym są to koszty nieuzasadnione. Wszystkie funkcje, które w dawnych czasach pełniła piwnica, mogą być z powodzeniem zastąpione przez pomieszczenia naziemne, zlokalizowane na tym samym poziomie, na którym znajduje się parter budynku. Jest to między innymi kotłownia, garaż, schowek, pomieszczenie na opał lub właśnie spiżarnia. Dodatkową zaletą zaniechania umieszczania tych wszystkich pomieszczeń w piwnicy, poza zmniejszeniem kosztów budowy, jest też zwiększona wygoda użytkowników. Gotowanie przebiega łatwiej, gdy kasza, mąka czy wspomniane przetwory znajdują się pod ręką: w spiżarni zlokalizowanej obok kuchni, a nie w piwnicy, do której trzeba zejść po ciemnej klatce schodowej.
Projekty współczesnych domów coraz częściej zakładają
obecność niewielkiej spiżarni zlokalizowanej w pobliżu kuchni
Gdzie zaplanować miejsce na spiżarnię?
Spiżarnia, w miarę możliwości, powinna znajdować się w północnej części budynku – nie będzie wówczas przegrzewana. Z tego powodu nie warto adoptować pod spiżarnię pomieszczenia z dużymi oknami ani pomieszczenia, którego sufit stanowi jednocześnie dach budynku. Jeśli nie mamy wpływu na to, w jakiej części domu będzie znajdowała się spiżarnia, warto zadbać przynajmniej o to, aby wszelkie źródła ciepła, takie jak kaloryfery, piecyki lub kominki znajdowały się jak najdalej od niej.
Osoby, które mogą cieszyć się oddzielnym pomieszczeniem przeznaczonym tylko do magazynowania słoiczków z przetworami szybko zaczynają traktować je jako przechowalnię wszelkiego rodzaju zapasów żywnościowych. Dlatego w praktyce w spiżarniach znajdować się będą świeże owoce, warzywa, napoje, kasze, mąka, paczuszki z makaronem, nasionami i przyprawy. To wszystko wymaga specjalnych warunków: temperatury obniżonej do około 10 lub 15 stopni, co w zimie oznacza, że w spiżarni musi być zawsze nieco chłodniej niż w pozostałej części domu.
Jak zaaranżować nowoczesną spiżarnię?
Aranżacja spiżarni powinna ułatwiać zachowanie higieny. Jest to miejsce, w którym nietrudno o zabrudzenia: rozsypująca się mąka, sok wydostający się z owoców, wilgoć… Dla ułatwienia, podłogi i ściany warto wyłożyć materiałami, które łatwo jest utrzymać w czystości. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, terakota lub kamień. Są to materiały, które dodatkowo przyczyniają się do utrzymania niskiej temperatury w pomieszczeniu. Zdecydowanie mniej praktyczne jest w tym przypadku drewno. Nie da się jednak ukryć, że drewniana spiżarnia jest niezwykle klimatyczna.
Spiżarnia powinna być urządzona w taki sposób,
aby utrzymywanie jej w czystości było jak najbardziej ułatwione
Jeśli ściany spiżarni mają pozostać bez pokrycia żadnym materiałem, wówczas warto pomalować je farbą lateksową, którą znajdziemy w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jest to farba, która nie przyciąga kurzu w takim stopniu jak farby tradycyjne. Można ją z łatwością myć szmatką nawilżoną wodą z dodatkiem detergentu.
Jak dbać o spiżarnię?
Spiżarnia to miejsce, do którego z chęcią ściągają owady i gryzonie. Dlatego, jeśli w pomieszczeniu zainstalowane jest okno, należy koniecznie wyposażyć je w siatkę zabezpieczającą. Okno powinno pozostawać jak najczęściej otwarte. Zabezpieczy to wnętrza przed nadmiernym zawilgoceniem, które jest niezwykle szkodliwe dla żywności. Nadmiernie zawilgocone wnętrza może doprowadzać do sytuacji, w której na ścianach i suficie osiądzie woda. Skraplająca się woda jest przyczyną rozwoju licznych grzybów i bakterii, które rozwijają się w pożywieniu przechowywanym w takim pomieszczeniu. Poza otwartym oknem, przydatne jest również doprowadzenie do spiżarni kanału wentylacyjnego, który usprawni obieg powietrza.
Spiżarnia to miejsce przechowywania nie tylko zapasów żywności,
ale też naczyń lub rzadko używanego sprzętu AGD
Regały w spiżarni
Najważniejszym elementem wyposażenia spiżarni są półki: regały stojące, półki wiszące, wieszaki i wysuwane szuflady. Przydatne będą też pudelka. Najlepsze są te szczelnie zamykane, wykonane z plastiku. Tradycyjnie też, przygotowując spiżarnię do użytku, należy zaopatrzyć się w słoiczki, pojemniczki, puszki, koszyki i wiklinowe pojemniki.
Regały i półki powinny mieć zróżnicowaną głębokość. Słoiczki powinny zostać umieszczone w miejscu, które zapewni im pełną ekspozycję. Umieszczanie małych słoików z potrawami na głębokich półkach – jeden za drugim – zniweluje nam możliwość szybkiego przeszukiwania wzrokiem wiktuałów. W codziennym życiu znacznie obniży to komfort korzystania ze spiżarni. Dlatego najmniejsze słoiczki powinny być umieszczone na płytkich, długich półkach powieszonych na ścianach. Głębsze regały powinny być zarezerwowane dla worków z kaszą lub mąką, do których niekoniecznie lubimy się schylać do poziomu podłogi. Głębsze regały powinny być zarezerwowane dla garnków, które w praktyce bardzo chętnie przenosimy właśnie do spiżarni. Duże garnki są używane stosunkowo rzadko, dlatego wyniesienie ich do spiżarni jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż zagracanie nimi potrzebnej przestrzeni kuchennej.
Na zdjęciu: metalowe regały, źródło: panmajster.pl
Standardowa głębokość szafek i regałów w spiżarniach powinna wynosić ok. 30 centymetrów. Wysokość powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników: ostatnia półka musi pozostawać w zasięgu naszych rąk. Nie dotyczy to spiżarni, które z założenia mają być zabudowane od góry do dołu. Wówczas przydatna będzie stabilna drabina – najlepiej wolnostojąca, zapewniająca największe bezpieczeństwo użytkowania. Wysokie i wąskie regały muszą być koniecznie przymocowane do ściany. Większość sklepów budowlanych, w których możemy kupić regały przemysłowe, dodaje do zestawu również części mocujące.
Przestrzeń w spiżarni dobrze jest organizować wedle przemyślanego klucza. Wszystko powinno zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Na wyciągnięcie ręki i na wysokości naszego wzroku powinny znajdować się zapasy używane przez nas na co dzień. Zarezerwujmy dla nich środkową część regału. Jest to miejsce dla stosunkowo ciężkich przedmiotów, po których codzienne schylanie się do poziomu podłogi byłoby dla nas zbyt uciążliwe. Jednocześnie, ich ciężar nie powinien być na tyle duży, aby doprowadzać do przeciążenia konstrukcji regału. Warto zastosować się do tych porad projktanta wnętrz.
Drewniane regały powinny zostać pomalowane substancją zabezpieczającą
przed wnikaniem wilgoci. Może być to lakierobejca lub specjalna farba ochronna
Pamiętajmy, aby drewniane półki i regały, które znajdą się w naszej spiżarni, zostały pomalowane bejcą, impregnatem lub innego rodzaju substancją zabezpieczającą przed nasiąkaniem wilgocią. Zwykle są to meble wykonane z drewna iglastego, a więc takiego, którego twardość znajduje się poniżej pożądanego w tym przypadku poziomu twardości. Warstwa impregnująca zagra tutaj rolę dodatkowego utwardzacza. Aby uniknąć dodatkowej pracy związanej z malowaniem mebli (które trzeba raz na kilka lat powtarzać), można zdecydować się na regały metalowe. Nie są być może tak estetyczne jak regały drewniane, jednakże dobrze spełniają funkcje praktyczne.