Urządzamy nowoczesną spiżarnię

Zobacz więcej artykułów z kategorii: Porady projektanta wnętrz Jesień to czas, gdy zbiory owoców osiągają swój kulminacyjny moment. Jest ich najwięcej, są najsłodsze i występują prawdopodobnie już ostatni raz. Wielu z nas jesień traktuje jako czas gromadzenia własnoręcznie zrobionych przetworów na zimę. Powstaje wtedy problem przechowywania licznych słoiczków: najczęściej nie da się ich zamknąć w szafce kuchennej i potrzebne jest osobne pomieszczenie ze zgrzebnymi systemami do przechowywania. W wielu domach funkcję przechowalni pełni piwnica lub przykuchenna spiżarka. Jak urządzić taki magazynek oraz na co uważać, aby przechowywane jedzenie nie zepsuło się i jak najdłużej zachowywało swoje walory smakowe i zapachowe?

13

Projekty współcześnie budowanych domów rzadko zakładają obecność piwnicy. Budowa piwnicy znacznie zwiększa koszty inwestycji, przy czym są to koszty nieuzasadnione. Wszystkie funkcje, które w dawnych czasach pełniła piwnica, mogą być z powodzeniem zastąpione przez  pomieszczenia naziemne, zlokalizowane na tym samym poziomie, na którym znajduje się parter budynku. Jest to między innymi kotłownia, garaż, schowek, pomieszczenie na opał lub właśnie spiżarnia. Dodatkową zaletą zaniechania umieszczania tych wszystkich pomieszczeń w piwnicy, poza zmniejszeniem kosztów budowy, jest też zwiększona wygoda użytkowników. Gotowanie przebiega łatwiej, gdy kasza, mąka czy wspomniane przetwory znajdują się pod ręką: w spiżarni zlokalizowanej obok kuchni, a nie w piwnicy, do której trzeba zejść po ciemnej klatce schodowej.

14

Projekty współczesnych domów coraz częściej zakładają

obecność niewielkiej spiżarni zlokalizowanej w pobliżu kuchni

Gdzie zaplanować miejsce na spiżarnię?

Spiżarnia, w miarę możliwości, powinna znajdować się w północnej części budynku – nie będzie wówczas przegrzewana. Z tego powodu nie warto adoptować pod spiżarnię pomieszczenia z dużymi oknami ani pomieszczenia, którego sufit stanowi jednocześnie dach budynku. Jeśli  nie mamy wpływu na to, w jakiej części domu będzie znajdowała się spiżarnia, warto zadbać przynajmniej o to, aby wszelkie źródła ciepła, takie jak kaloryfery, piecyki lub kominki znajdowały się jak najdalej od niej.
Osoby, które mogą cieszyć się oddzielnym pomieszczeniem przeznaczonym tylko do magazynowania słoiczków z przetworami szybko zaczynają traktować je jako przechowalnię wszelkiego rodzaju zapasów żywnościowych. Dlatego w praktyce w spiżarniach znajdować się będą świeże owoce, warzywa, napoje, kasze, mąka, paczuszki z makaronem, nasionami i przyprawy. To wszystko wymaga specjalnych warunków: temperatury obniżonej do około 10 lub 15 stopni, co w zimie oznacza, że w spiżarni musi być zawsze nieco chłodniej niż w pozostałej części domu.

Jak zaaranżować nowoczesną spiżarnię?

Aranżacja spiżarni powinna ułatwiać zachowanie higieny. Jest to miejsce, w którym nietrudno o zabrudzenia: rozsypująca się mąka, sok wydostający się z owoców, wilgoć… Dla ułatwienia, podłogi i ściany warto wyłożyć materiałami, które łatwo jest utrzymać w czystości. Najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, terakota lub kamień. Są to materiały, które dodatkowo przyczyniają się do utrzymania niskiej temperatury w pomieszczeniu. Zdecydowanie mniej praktyczne jest w tym przypadku drewno. Nie da się jednak ukryć, że drewniana spiżarnia jest niezwykle klimatyczna.

17

Spiżarnia powinna być urządzona w taki sposób,

aby utrzymywanie jej w czystości było jak najbardziej ułatwione

Jeśli ściany spiżarni mają pozostać bez pokrycia żadnym materiałem, wówczas warto pomalować je farbą lateksową, którą znajdziemy w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Jest to farba, która nie przyciąga kurzu w takim stopniu jak farby tradycyjne. Można ją z łatwością myć szmatką nawilżoną wodą z dodatkiem detergentu.

Jak dbać o spiżarnię?

Spiżarnia to miejsce, do którego z chęcią ściągają owady i gryzonie. Dlatego, jeśli w pomieszczeniu zainstalowane jest okno, należy koniecznie wyposażyć je w siatkę zabezpieczającą. Okno powinno pozostawać jak najczęściej otwarte. Zabezpieczy to wnętrza przed nadmiernym zawilgoceniem, które jest niezwykle szkodliwe dla żywności. Nadmiernie zawilgocone wnętrza może doprowadzać do sytuacji, w której na ścianach i suficie osiądzie woda. Skraplająca się woda jest przyczyną rozwoju licznych grzybów i bakterii, które rozwijają się w pożywieniu przechowywanym w takim pomieszczeniu. Poza otwartym oknem, przydatne jest również doprowadzenie do spiżarni kanału wentylacyjnego, który usprawni obieg powietrza.

15

Spiżarnia to miejsce przechowywania nie tylko zapasów żywności,

ale też naczyń lub rzadko używanego sprzętu AGD

Regały w spiżarni

Najważniejszym elementem wyposażenia spiżarni są półki: regały stojące, półki wiszące, wieszaki i wysuwane szuflady. Przydatne będą też pudelka. Najlepsze są te szczelnie zamykane, wykonane z plastiku. Tradycyjnie też, przygotowując spiżarnię do użytku, należy zaopatrzyć się w słoiczki, pojemniczki, puszki, koszyki i wiklinowe pojemniki.

Regały i półki powinny mieć zróżnicowaną głębokość. Słoiczki powinny zostać umieszczone w miejscu, które zapewni im pełną ekspozycję. Umieszczanie małych słoików z potrawami na głębokich półkach – jeden za drugim – zniweluje nam możliwość szybkiego przeszukiwania wzrokiem wiktuałów. W codziennym życiu znacznie obniży to komfort korzystania ze spiżarni. Dlatego najmniejsze słoiczki powinny być umieszczone na płytkich, długich półkach powieszonych na ścianach. Głębsze regały powinny być zarezerwowane dla worków z kaszą lub mąką, do których niekoniecznie lubimy się schylać do poziomu podłogi. Głębsze regały powinny być zarezerwowane dla garnków, które w praktyce bardzo chętnie przenosimy właśnie do spiżarni. Duże garnki są używane stosunkowo rzadko, dlatego wyniesienie ich do spiżarni jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż zagracanie nimi potrzebnej przestrzeni kuchennej.

16

Na zdjęciu: metalowe regały, źródło: panmajster.pl

Standardowa głębokość szafek i regałów w spiżarniach powinna wynosić ok. 30 centymetrów. Wysokość powinna być dopasowana do wzrostu użytkowników: ostatnia półka musi pozostawać w zasięgu naszych rąk. Nie dotyczy to spiżarni, które z założenia mają być zabudowane od góry do dołu. Wówczas przydatna będzie stabilna drabina – najlepiej wolnostojąca, zapewniająca największe bezpieczeństwo użytkowania. Wysokie i wąskie regały muszą być koniecznie przymocowane do ściany. Większość sklepów budowlanych, w których możemy kupić regały przemysłowe, dodaje do zestawu również części mocujące.

Przestrzeń w spiżarni dobrze jest organizować wedle przemyślanego klucza. Wszystko powinno zależeć od naszych indywidualnych potrzeb. Na wyciągnięcie ręki i na wysokości naszego wzroku powinny znajdować się zapasy używane przez nas na co dzień. Zarezerwujmy dla nich środkową część regału. Jest to miejsce dla stosunkowo ciężkich przedmiotów, po których codzienne schylanie się do poziomu podłogi byłoby dla nas zbyt uciążliwe. Jednocześnie, ich ciężar nie powinien być na tyle duży, aby doprowadzać do przeciążenia konstrukcji regału. Warto zastosować się do tych porad projktanta wnętrz.

12

Drewniane regały powinny zostać pomalowane substancją zabezpieczającą

przed wnikaniem wilgoci. Może być to lakierobejca lub specjalna farba ochronna

Pamiętajmy, aby drewniane półki i regały, które znajdą się w naszej spiżarni, zostały pomalowane bejcą, impregnatem lub innego rodzaju substancją zabezpieczającą przed nasiąkaniem wilgocią. Zwykle są to meble wykonane z drewna iglastego, a więc takiego, którego twardość znajduje się poniżej pożądanego w tym przypadku poziomu twardości. Warstwa impregnująca zagra tutaj rolę dodatkowego utwardzacza. Aby uniknąć dodatkowej pracy związanej z malowaniem mebli (które trzeba raz na kilka lat powtarzać), można zdecydować się na regały metalowe. Nie są być może tak estetyczne jak regały drewniane, jednakże dobrze spełniają funkcje praktyczne.

Urządzamy nowoczesną spiżarnię
5 (100%) 1 ocen
Zobacz również
Jak zaprojektować wnętrze? Zobacz proste sposoby Aranżacja, która spodoba się wszystkim Oczywiście, każdy ma inny gust i podobają mu się inne aranżacje, ale jest kilka elementów, które spodobają się...
Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskim? Nowoczesne mieszkanie w jednym z gdańskich wieżowców zostało zaprojektowane i urządzone w stylu francuskiej kamienicy. Wchodząc tu możemy przenieść si...
Jak wybrać funkcjonalną suszarkę na pranie? Przed zakupem należy zastanowić się, jakie kryteria powinna spełniać nasza nowa suszarka. Najczęściej wymieniane zalety suszarek to: duża pojemno...
Jakie są rodzaje ramek do zdjęć i jak wybrać tę wł... Dlaczego warto oprawić i wyeksponować zdjęcia? Zdjęcia stanowią często niezwykłą sentymentalną pamiątkę. Wyeksponowane na ścianach domu lub mieszkani...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

reklama na portalu wmętrzaskim dekorady
Przeczytaj również
Aranżacja salonu Dekoracja okien Kolory do salonu Meble do salonu Oświetlenie salonu Podłoga w salonie Salon z aneksem Salon z jadalnią
IMG_4972
PORTO – podróże z designem
Podoba ci się ta sofa? Zobacz, gdzie kupić pozostałe sofy w stylu skandynawskim.
Siła prostoty, czyli sofy w stylu skandynawskim
Podoba ci się ten salon? Zobacz, jak urządzić monochromatyczne wnętrze z kroplą koloru.
Kolor we wnętrzu: monochromatyczny salon z żółtym akcentem
Aranżacja kuchni Dekoracje do kuchni Kolory w kuchni Małe kuchnie Meble do kuchni Sprzęt AGD do kuchni
Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w drewnie. Zobacz, jak ją urządzić!
Minimalistyczna mała kuchnia w drewnie
Szukasz pomysłu na ozdobienie stołu? Sprawdź nasz przepis na dekorację stołu w stylu glamour.
Dekoracja stołu w stylu glamour
Zobacz, jak uchwyty do szafek kuchennych - drobna, lecz zaskakująca zmiana w kuchni potrafią odmienić aranżację kuchni.
Oryginalne uchwyty do szafek kuchennych – drobna, lecz zaskakująca zmiana w kuchni
Aranżacja łazienki Ceramika i armatura Dekoracje do łazienki Kabiny prysznicowe Mała łazienka Meble do łazienki Oświetlenie w łazience Płytki do łazienki
Mozaika w małej łazience - oto nasz przepis na płytki w niewielkim wnętrzu.
Mozaika w łazience – jak ją ułożyć?
116
Baterie z termostatem – wygoda czy zbędny gadżet?
Szukasz lamp do łazienki? Zobacz, gdzie kupić dodatkowe oświetlenie do swojego wnętrza.
Jakie dodatkowe oświetlenie zastosować w łazience? Spotline radzi
Aranżacja sypialni Dekoracje do sypialni Dywany i wykładziny do sypialni Kolory do sypialni Meble do sypialni Oświetlenie w sypialni
Marzy ci się toaletka w sypialni? Zobacz, jak urządzić to wnętrze.
Toaletka, czyli sypialnia z kobiecym akcentem
Podloga winylowa w przedpokoju, alonie, kuchni czy łazience sprawdzi się idealnie. Zoacz, gdzie ją kupić.
Idealne podłogi do łazienki, kuchni i salonu czyli WINYLOWY ZAWRÓT GŁOWY
Sypialnia w stylu skandynawskim, orientalnym a może prowansalskim? Zobacz, jaki styl do sypialni będzie najlepszy.
Jaki styl do sypialni wybrać?
Aranżacja pokoju dziecięcego Dekoracje do pokoju dziecięcego Kolory do pokoju dziecięcego Meble do pokoju dziecięcego Oświetlenie w pokoju dziecięcym Podłoga w pokoju dziecięcym Pokój dla dziecka alergika
Szukasz inspiracji na pokój dla nastolatków? Oto nasz egotowe aranżacje.
Pokój dla nastolatków. Miejsce w domu dla młodzieży
Literki na ścianę do pokoju dziecięcego są doskonałym pomysłem. Zobacz, gdzie je kupisz.
Literki na ścianę do pokoju dziecięcego
Urządzasz bezpieczny pokój dla dziecka? Sprawdź, gdzie kupić bezpieczne meble.
Jak urządzić bezpieczny pokój dla dziecka?
Domowa biblioteka Domowe SPA Domowy gabinet Domy Garderoba Jadalnia Poddasze Przedpokój Remont domu kostki Sprzęt Audio i Video
Jak urządzić mały przedpokój
Jak urządzić mały przedpokój? Skuteczne triki
Szukasz pomysłu na ścianę lub podłogę w salonie? Polecamy płytki ceramiczne.
Płytki ceramiczne nie tylko w łazience
Wąski przedpokój to dla ciebie problem? Sprawdź, jak optycznie go powiększyć.
Jak zaaranżować wąski przedpokój? Miejsce do przechowywania
Meble do ogrodu Tarasy i balkony
zamiatarki-karcher-do-lisci-na-podworko
Jak szybko i dobrze zamiatać chodnik, taras czy ogród. Poznaj zamiatarki!
Planujez odpoczynek na balkonie? prawdź, gdzie kupić meble i dodatki na balkon.
Meble i dodatki na balkon: Jak urządzić miejsce do odpoczynku?
Zobacz, gdzie kupisz designerskie meble i dodatki na taras.
Meble i dodatki na taras. Urządzamy salon pod chmurką
Porady budowlane Porady dla majsterkowiczów Porady na temat nieruchomości Porady projektanta wnętrz Porady techniczne Zrób to sam
Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą? Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?
Montaż drzwi – samodzielnie czy z profesjonalną ekipą?
Marzysz o własnym funkcjonalnym mieszkaniu? Zobacz, jak zaprojektować wnętrze.
Jak zaprojektować wnętrze? Zobacz proste sposoby
MG_7833
Kompozycja z ramek na ścianie. Jak je powiesić? [WIDEO]
Loftowy Minimalistyczny Skandynawski Vintage
DSC_6678
Wygoda i elegancja, czyli meble do salonu w stylu skandynawskim
Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia w drewnie. Zobacz, jak ją urządzić!
Minimalistyczna mała kuchnia w drewnie
Podoba ci się ta sofa? Zobacz, gdzie kupić pozostałe sofy w stylu skandynawskim.
Siła prostoty, czyli sofy w stylu skandynawskim
4
Metamorfoza małego mieszkania: 30 m2 trzypokoleniowej rodziny
Mozaika w małej łazience - oto nasz przepis na płytki w niewielkim wnętrzu.
Mozaika w łazience – jak ją ułożyć?
52
Beton, cegła, eko tapeta i skandynawskie detale, czyli eklektyczne wnętrze
MG_7833
Kompozycja z ramek na ścianie. Jak je powiesić? [WIDEO]