0
(0)

To przede wszystkim niezależność, możliwość realizacji swoich marzeń i pomysłów, wolność finansowa, satysfakcja, wybór odpowiednich pracowników i wiele innych korzyści. Załóżmy, że kiedyś i Ty to sobie wymarzyłeś. Los sprawił, że Twoje plany ziściły się. Kosztowało Cię to wiele stresu, nieprzespanych nocy, ale udało się, bo uwierzyłeś, że Twój startup ma potencjał i dużą szansę zaistnienia na rynku. Zatem, teraz Twój biznes przynosi Ci bardzo wysokie dochody. Możesz pozwolić sobie na bardzo drogie wakacje, stać Cię na dobrej klasy samochód, ubierasz się w markowych sklepach. Jednak, nie warto spocząć na laurach. Co jeśli Twoja firma zadłuży się, nagle spadną dochody lub firma konkurencyjna odbierze Ci klientów? Powinieneś być ubezpieczony i mieć swoje drobne inwestycje. Jak mówi znane powiedzenie, przezorny zawsze ubezpieczony. Co będzie dobrą, stałą i bezpieczną inwestycją?

Inwestycja w nieruchomość

 Chociaż czynników ryzyka jest wiele, to jednak wciąż kupno mieszkań pod wynajem jedną z najlepiej opłacalnych inwestycji. Dlatego, jeżeli dysponujemy wysokim kapitałem i mamy stałe dochody, warto pomyśleć o zainwestowaniu w wynajem.

Zwykle, najczęściej przeraża nas kilka kwestii związanych z inwestowaniem w nieruchomości. Do najczęstszych należą:

  1. Opłacalność inwestycji – czyli zwrot zainwestowanego kapitału
  2. Możliwość nagłego wzrostu oprocentowania rat kredytu
  3. Strach przed potencjalnym najemcą
  4. Czy potencjalni najemcy w ogóle się znajdą?

Pytań jest znacznie więcej. Jednak, jak wiadomo, każda inwestycja rodzi ryzyko. Można nawet przyjąć, że ryzyko jest nieodłącznym elementem inwestycji i nigdy go nie wyeliminujemy w stu procentach. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania pod wynajem, powinniśmy uzupełnić swoją wiedzę lub zdobyć już od początku. Nie tylko warto sięgać do artykułów internetowych i książek. Warto poszukać szkoleń w zakresie inwestowania w nieruchomości, a także dotrzeć do dobrych inwestorów, którzy mogliby podzielić się z nami wiedzą i doświadczeniem. Dopiero później opracujmy szczegółowy plan naszej inwestycji i przeliczmy nasze comiesięczne i roczne dochody.

Dobry wynajmujący

Załóżmy, że Twój plan się powiódł. Zainwestowałeś w kupno nowego, przestronnego mieszkania o powierzchni prawie 40m2,  zlokalizowanego blisko połączeń komunikacyjnych na luksusowym, zamkniętym osiedlu (np. takie oferuje firma Czyżewskiego1 w Krakowie). Uznałeś, że to lokum będziesz wynajmował dla wszystkich oprócz studentów, ze względu na bardzo wysoki standard. Ważne, abyś zadał sobie pytanie – jakim powinienem być wynajmującym?

To rzecz nieprosta. Mogłoby się zdawać, że najgorsze za Tobą – inwestycja w nieruchomość i inne początkowe formalności. Jednak, jeżeli jasno nie sprecyzujesz zasady pomiędzy Tobą a najemcą, Twoja inwestycja może szybko okazać się nieudolna. Przede wszystkim, kluczową sprawą jest poprawnie skonstruowana umowa najmu, która jasno określa prawa i obowiązki między wynajmującym a najemcą. Po drugie, poznaj swojego najemcę. Zweryfikuj jego tożsamość. Nie daj się też zwieźć pierwszemu wrażeniu. Masz prawo poprosić swojego najemcę o zaświadczenie na temat jego sytuacji materialnej. Dowiedz się, gdzie pracuje, czy ma stałe dochody, abyś miał pewność, że nie będzie problemu z egzekwowaniem czynszu. Spytaj też, czy to pierwszy jego/jej wynajem. Jeśli tak, powiedz dokładnie na czym polega wynajem mieszkania i należy dokładnie przestrzegać zasad sporządzonych w umowie. Określ stanowczo, jakie są konsekwencje związane z opóźnieniem płatności za czynsz i dodatkowe rachunki. Oczywiście, pamiętaj o spisaniu liczników na podstawie których łatwo będzie wyliczyć jakie koszty najemca ponosi za zużycie wody, prądu, gazu. Oprócz umowy najmu, dochodzi jeszcze protokół zdawczo-odbiorczy. Tutaj warto zrobić zdjęcia przed użytkowaniem lokalu przez najemcę, aby potem porównać je przy oddawaniu mieszkania. Zaleca się także, aby w umowie określić jasno kaucję oraz koszty napraw oraz remontów. Nigdy nie możemy mieć stu procentowej pewności, co do naszego najemcy. Ostatnią radą jest to, aby nie zapominać o ubezpieczeniu mieszkania pod wynajem, chociażby na wypadek włamania, kradzieży, silnego huraganu. Najemca to nasz klient, dlatego należy traktować go z szacunkiem i odpowiadać na jego zapytania. Dlatego warto mieć z nim kontakt, a nawet od czasu do czasu zadzwonić i zapytać, czy wszystko jest w porządku i jak użytkuje się wynajmowany lokal.

O sukcesie inwestycji nie świadczy zatem tylko kupno mieszkaniu na wynajem. Liczy się, abyś był konsekwentnym oraz dobrym wynajmującym i jasno precyzował zasady pomiędzy Tobą a najemcą. Inwestycja to proces, który nie tylko wymaga kapitału, ale także pokory i cierpliwości. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here