0
(0)

Oczywiście, decydując się na sprzedaż domu możemy sami ustalić jego wartość w oparciu o własne przeczucia bądź porównanie cen z nieruchomościami podobnymi na rynku, jednakże musimy liczyć się z tym, że w efekcie będzie ona zaniżona bądź zbyt wygórowana i w konsekwencji sprzedaż możemy okazać się niekorzystna dla nas samych albo w ogóle nie uda dokonać się zbycia. Coraz więcej osób zachowując ostrożność oraz w celu jak najlepszego zabezpieczenia własnych interesów przed dokonaniem inwestycji wymaga przedłożenia odpowiedniego operatu, oszacowania nieruchomości dokonanego przez rzeczoznawcę majątkowego.

Jednak jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru odpowiedniego fachowca? Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o Gospodarce Nieruchomościami rzeczoznawcą majątkowym jest osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Do głównych zadań rzeczoznawczy należy przede wszystkim określenie wartości nieruchomości, a także urządzeń oraz maszyn trwale z nieruchomością związanych. Zatem w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę czy osoba, z której usług zamierzamy skorzystać w omawianym wyżej zakresie posiada odpowiednie kwalifikacje. Można zwłaszcza zwrócić się z prośbą o przedstawienie świadectwa, które wydawane jest przez ministra właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa po zdaniu odpowiedniego egzaminu Państwowego. Kolejny aspektem jest cena za świadczoną usługę.

W tym miejscu wskazać należy, że zakres cenowy jest bardzo zróżnicowany. Na rynku świadczonych jest naprawdę mnóstwo usług w tym zakresie. Należy jednak podkreślić, że kwotą którą będziemy zmuszeni zapłacić na wycenę nieruchomości wbrew pozorom wcale nie jest uzależniona od samej jej wartości, ale od poziomu skomplikowania, ogólnej dostępności materiałów i informacji niezbędnych do sporządzenia operatu. Dlatego nie jest możliwe wskazanie jednolitego cennika rzeczoznawców majątkowych. Wynagrodzenie ustalane jest zawsze indywidualnie i jak wyżej wskazano zależy od wielu czynników. Najlepiej w takiej sytuacji będzie skonsultowanie wyceny z kilkoma biegłymi w tym zakresie i dokonania wyboru tej najkorzystniejszej. Podczas wyboru rzeczoznawcy majątkowego pamiętajmy również o tym, aby dokładnie określić termin końcowy sporządzenia operatu, którego przedmiot stanowi wycena nieruchomości, zwłaszcza w sytuacji kiedy już udało nam się znaleźć potencjalnego zainteresowanego kupca.

  Ubezpieczenie mieszkania – co warto wiedzieć?

zobacz też: www.mojrzeczoznawca.pl

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here