Zwykle już na pierwszym etapie poszukiwania mieszkania kupujący musi podjąć decyzję, czy skoncentruje się na ofertach z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego. Jak pokazują badania TNS Polska, 55% respondentów nie bierze nawet pod uwagę używanych mieszkań i decyduje się na nowe mieszkania, a kolejne 24% przegląda oferty z rynku wtórnego, chociaż wolałoby kupić mieszkanie na rynku pierwotnym.
Jako argument przemawiający za mieszkaniami od deweloperów często podawany jest brak konieczności przeprowadzenia remontu i możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego najczęściej jako zaletę podawana jest możliwość negocjowania ceny oraz szybkość realizacji transakcji.
Zakup mieszkania na rynku pierwotnym
Nowe mieszkania często kojarzą się z wykorzystaniem przez dewelopera nowoczesnych technologii budowlanych i materiałów. Nierzadko tak właśnie jest, ale i tak warto to kontrolować oraz sprawdzać dokumentację techniczną, konsultując się na przykład ze specjalistami w tym zakresie. Za rynkiem pierwotnym przemawia również kwestia finansowania – banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych na nowe mieszkania, traktując je jako atrakcyjniejsze zabezpieczenie.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że mieszkanie z rynku pierwotnego oddawane jest albo w stanie deweloperskim, albo „pod klucz”. Ta pierwsza opcja daje więcej swobody w aranżacji wnętrz, natomiast w przypadku drugim, można skorzystać tylko z materiałów i urządzeń z palety oferowanej przez dewelopera.
Mieszkanie na rynku wtórnym – warto kupić?
Kupując tutaj lokal mieszkalny, należy od razu liczyć się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego i często kosztownego remontu, chociaż czasami wystarczy tylko „odświeżenie” pomieszczeń. Z drugiej strony mieszkanie używane nierzadko można znaleźć w atrakcyjnej cenie, którą można jeszcze obniżyć poprzez negocjacje. Do tego właściwie można od razu przystąpić do przystosowywania lokalu do własnych potrzeb, ponieważ nie czeka się wiele miesięcy na jego wybudowanie. Zanim podejmie się decyzję o zakupie, można także sprawdzić, jakich będzie się miało sąsiadów oraz zdecydować, czy odpowiada nam okolica.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym to z reguły tańsza inwestycja, a do tego dokładnie można sprawdzić, czy lokalizacja rzeczywiście odpowiada. Nowe mieszkania nie tylko wiążą się ze skomplikowaną procedurą zakupową, nierzadko z udziałem banku, ale także trzeba przygotować się na długi czas oczekiwania na wybudowanie lokalu, należy zabezpieczyć środki na jego wyposażenie, a do tego w okolicy może zostać wybudowany obiekt, w którego sąsiedztwie nie chciałoby się mieszkać.