5
(1)

W użyciu można znaleźć szeroką gamę wiertnic – wśród nich znajdują się także urządzenia pracujące poziomo, które znalazły zastosowanie przy wykonywaniu przewiertów horyzontalnych.

Wiertnice to urządzenia przeznaczone do wykonywania otworów w różnych podłożach. Pozwalają na przygotowanie otworów o różnych długościach i średnicach, a także w skałach o wysokim stopniu twardości.

Urządzenia te posiadają bardzo szerokie zastosowanie – używane są między innymi w górnictwie przy wydobyciu węgla oraz innych surowców, ale również przy przygotowywaniu odwiertów pod prace geologiczne czy przy budowie studni.

Oprócz popularnych wiertnic pionowych, które wiercą w gruncie w kierunku pionowym, w użyciu znajdują się także urządzenia poziomie. Czym wyróżnia się wiertnica pozioma i jakie ma zastosowanie?

Spis treści artykułu:

Wiertnica pozioma – co to jest?

Urządzenie takie jak wiertnica pozioma pozwala na prowadzenie odwiertów poziomo. Odwierty mogą mieć rożne średnice w zależności od przeznaczenia wykopu.

Wiercenie w kierunku poziomym stosowane jest między innymi przy prowadzeniu sieci gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, przepustów kablowych i pozostałych typów instalacji.

Wiertnice poziome – główne zalety:

  • możliwość prowadzenia wykopów na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie nie można prowadzić tradycyjnych prac
  • na trasie przekopu pojawiają się przeszkody w postaci traktów komunikacyjnych, wzniesień, gór, rzek, kanałów
  • na terenach o gęstej sieci instalacji, gdzie jedynym rozwiązaniem jest wykonanie poziomego przewiertu na niższym poziomie
  • przy prowadzeniu prac na terenach o walorach krajobrazowych i przyrodniczych

Prace polegają wówczas na przygotowaniu właściwego projektu prac, doborze najlepszej techniki wiercenia, następnie na wierceniu właściwym oraz na instalacji rurociągu, który ma być umieszczony w danym miejscu.

Wobec tego wiertnica pozioma to urządzenie, które pozwala na wykonanie odpowiednich prac wiertniczych także na tych terenach, gdzie tradycyjna technika przekopów nie jest rekomendowana.

  Ceny gazu bez zmian, podwyżki cen prądu – jak będą wyglądać nowe taryfy?

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here