drzwi-wejsciowe-domu-jednorodzinnego
0
(0)

drzwi-wejsciowe-domu-jednorodzinnego

Wybór drzwi wejściowych

Podstawą wyboru jest zazwyczaj wygląd drzwi, ich dopasowanie do elewacji oraz bryły budynku. Kolor i styl drzwi to nie wszystko. Ważne, aby były również ciepłe i wytrzymałe. Drzwi mogą mieć różną budowę, drewnianą, płytową, ramowo- płytową oraz stalową.

Drzwi mogą mieć też różną szerokość – bardziej reprezentatywne są szerokie skrzydła z naświetlami. Warto zwrócić na to uwagę przy budowie rezydencji, lub domu w stylu dworkowym i wybierać projekty domów reprezentatywnych.

Ważnym elementem, który decyduje o prawidłowej termoizolacji drzwi jest wyposażenie skrzydeł oraz ościeżnic i progu we właściwy system uszczelek.

Uszczelki powinny być wykonane z elastomeru termoplastycznego lub syntetycznej gumy, czy taśmy rozprężnej przeznaczonej dla progu.

Drugim elementem, który ma wpływ na właściwą izolację drzwi jest ich przeszklenie. Wybierając drzwi z przeszkleniem powinno się zwrócić uwagę, aby były wypełnione ciepłym pakietem dwu lub nawet trzy szybowym. Jeszcze lepszym izolatorem jest argon. Szyba powinna być wykonana ze szła antywłamaniowego.

Montaż drzwi wejściowych

Prawidłowy montaż drzwi ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również związany jest z bezpieczeństwem domu oraz stratami ciepła, jakie można odnotować, jeśli montaż nie jest właściwy. Miejsca, które najbardziej narażone są na utratę ciepła to okolice otworów okiennych, czy drzwiowych. W nich również dochodzi do powstawania mostków termicznych, zwanych mostkami cieplnymi. Wpływają one negatywnie na właściwości cieplne całego domu.

Zaniedbania powstałe podczas wstawiania drzwi mogą spowodować przemarzanie, rozwój pleśni na murach, czy nieprzyjemny zapach  we wnętrzu domu. Problem znajdzie również odzwierciedlenie w rachunkach za prąd.

Najlepszym rozwiązaniem staje się ciepły montaż okien oraz drzwi zewnętrznych.

Kiedy montować drzwi

Wbrew pozorom etap, na którym drzwi zewnętrzne zostaną zamontowane jest istotny. Jest to szczególnie ważne w przypadku drzwi drewnianych. Jeśli materiałem wykończeniowym jest drewno, drzwi tego typu montuje się po zakończeniu wszelkich mokrych prac wewnątrz budynku, zatem po otynkowaniu, wylaniu posadzek i ich osuszeniu.

Przed przystąpieniem do kolejnych prac, mur dokładnie oczyszcza się za pomocą specjalistycznych środków, gruntuje, a następnie dopiero montuje ościeżnice drzwi zewnętrznych.

Istotne jest miejsce łączenia ościeżnicy z murem. Użycie tylko pianki uszczelniającej nie jest dobrym pomysłem. Głównie dlatego, że wraz z upływem czasu, w kontakcie z wilgocią pochodzącą z zewnątrz budynku, traci swoje właściwości termoizolacyjne. Biorąc pod uwagę, że z wnętrza mieszkania również dochodzi do drzwi wilgoć, warto zastosować specjalne taśmy paroizolacyjne. Jeden brzeg taśmy przykleja się wprost do muru, a drugi do ościeżnicy.

W przypadku kontaktu drzwi z wilgocią pochodzącą z zewnątrz, czyli od deszczu, śniegu, wilgoci, stosuje się paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy. Całość połączenia dobrze dodatkowo obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej. Próg dobrze jest zaizolować taśmą bitumiczną lub inną, która nie przepuszcza wody.

Dobrze przeprowadzony montaż drzwi to nie tylko ich wstawienie i zakotwienie w murze. Równie ważna jest odpowiednia termo oraz hydroizolacja połączenia ościeżnicy z murem, jak również zapewnienie optymalnej wentylacji wewnątrz budynku. Wszystkie te elementy są niemal jednakowo ważne.

Montaż drzwi warto zlecić firmie specjalizującej się w tej dziedzinie. W ten sposób inwestor zyskuje pewność prawidłowego osadzenia drzwi, jak również ciągłość gwarancji.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here