Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?
Odpowiednio zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane biologiczne oczyszczalnie ścieków to nowoczesne, zaawansowane urządzenia. Ścieki oczyszczone przez nie mogą być odprowadzane do cieków wodnych lub studni chłonnych, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jak sugeruje nazwa omawianych urządzeń, zachodzące w nich procesy mają na celu oczyszczenie ścieków w wyniku działalności różnego rodzaju procesów biologicznych. Od przedstawiciela firmy Eko-Bio, która specjalizuje się w produkcji przydomowych oczyszczalni ścieków, w procesie biologicznego oczyszczania ścieków wyróżniamy dwa rodzaje oczyszczania. To oczyszczanie tlenowe i oczyszczanie beztlenowe.
Różnica między oczyszczalnią biologiczną a ekologiczną
By rozwinąć temat tlenowego i beztlenowego oczyszczania ścieków, warto zerknąć także na oczyszczalnię ekologiczną (szambo ekologiczne). W przypadku oczyszczalni ekologicznej oczyszczanie beztlenowe zachodzi w zbiorniku, a oczyszczanie tlenowe w koniecznym drenażu. Przy oczyszczalni biologicznej nie jest konieczne stosowanie drenażu rozsączającego. Na działce nie musimy mieć przepuszczalnych gruntów; ścieki można odprowadzić do studni chłonnej, cieku wodnego lub wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Jak to możliwe? – Przydomowa oczyszczalnia biologiczna to 5-komorowy zbiornik z napowietrzaniem złoża aktywnego. Oczyszczalnie tlenowe i beztlenowe zachodzi w zbiorniku. Biologiczne oczyszczanie ścieków to pięć etapów: przesiewanie, czyli usuwanie dużych cząsteczek z wykorzystaniem urządzeń przesiewowych, odzyskiwanie odpadów mineralnych poprzez samoczynne osiadanie, sedymentacja, czyli kilkugodzinna stabilizacja ścieków w zbiornikach sedymentacyjnych, obróbka biologiczna, usuwanie zanieczyszczeń organicznych poprzez kontakt z mikroorganizmami, osadzanie ostateczne.
Przyglądając się nowoczesnym biologicznym oczyszczalniom ścieków EKO-BIO, dowiadujemy się, że działają one praktycznie bezobsługowo. Raz na dwa tygodnie wystarczy zaaplikować niewielką dawkę bakteryjnego preparatu do muszli klozetowej, a raz na 9 miesięcy wybrać nagromadzony osad zwykłym wozem asenizacyjnym. Nie bez powodu więc oczyszczalnie biologiczne poleca się do stosowania w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do instalacji kanalizacyjnej lub podłączenie jest nieopłacalne i tam, gdzie nie ma warunków na montaż szamba ekologicznego.