Podłogi olejowane bardzo dobrze sprawdzają się w kuchni i w łazience, czyli tam, gdzie mogą być narażone na wilgoć. Z kolei wykończenie lakierowane idealnie nadaje się do eleganckiego salonu oraz do sypialni. Zarówno jedne, jak i drugie podłogi można znaleźć w wielu polskich i europejskich domach, ponieważ ich popularność stale nie słabnie.
Pokazują to dane European Federation of the Parquet Industry (FEP), z których wynika, że w 2015 roku sprzedaż drewnianych podłóg wzrosła, na przykład w Wielkiej Brytanii o 6%, w Czechach o 2%, a w Szwecji i Polsce o 3% (źródło: http://www.parquet.net/files/FEP_PRESS_RELEASE_-_October_2015.pdf). Wiele osób, które zdecydowało się na ich zakup, stanęło przed dylematem: olejować deski czy lakierować? Jaką podłogę wybrać do swojego salonu?
Podłogi lakierowane
To ciągle bardzo popularny sposób wykończenia desek podłogowych. Lakier bardzo skutecznie chroni drewno, tworząc warstwę, która może być, wedle uznania, satynowa, matowa, półmatowa lub z połyskiem. Dzięki niemu można zachować naturalny kolor drewna wraz z jego strukturą i usłojeniem lub nadać deskom inną wybraną kolorystykę.
Lakierowana podłoga jest niezwykle odporna na różnego rodzaju zabrudzenia, za to widać na niej wszelkie zarysowania i uszkodzenia. Z drugiej strony tak pokryte deski są łatwe w konserwacji oraz w czyszczeniu. Tak naprawdę wszelki bród można usunąć zwykłym środkiem do pielęgnacji podług. Najłatwiej utrzymać w czystości deski z lakierem półmatowym, na którym zarysowania również nie są tak bardzo widoczne. Niestety, problemem może być elektryzowanie tego typu powłoki, co sprawia, że łatwiej przyciąga ona kurz.
Podłogę lakierowaną można dłużej użytkować bez renowacji w porównaniu do tej pokrytej olejem. Jednak gdy już zajdzie konieczność renowacji, trzeba wyszlifować warstwę lakieru na całej jej powierzchni i pokryć ją ponownie (nie można wykonać naprawy tylko w wybranym miejscu, ponieważ byłoby to widoczne).
Podłogi lakierowane maja wielu zwolenników, bywają ważnym elementem aranżacji m.in. eleganckich salonów, szczególnie gdy został zastosowany lakier o wysokim połysku. W sklepach takich jak na przykład Świat Podłóg (http://www.swiatpodlog.com.pl/) dostępne są podłogi już polakierowane, które wystarczy tylko ułożyć bez konieczności wykonywania jakichkolwiek dodatkowych zabiegów.
Podłogi olejowane – czy warto je wybierać?
W ostatnich latach pokrywanie desek podłogowych olejem zdobywa coraz więcej zwolenników, a ze względów ekologicznych coraz popularniejsze jest rozwiązanie olejowo-woskowe. Taka powłoka nie elektryzuje się, nie przyciąga łatwo kurzu i w dodatku okazuje się bardziej bezpieczna, ponieważ nie jest tak śliska jak podłoga lakierowana.
Nie bez znaczenia jest również to, że na powierzchni olejowanej wszelkie uszkodzenia są mniej widoczne niż na lakierze, a jeśli zachodzi konieczność, można je łatwo usunąć papierem ściernym, bez potrzeby renowacji całej podłogi. Właśnie dlatego idealnie sprawdzi się jako podłoga w salonie.
O ile lakier tworzy dodatkową warstwę na deskach, o tyle olej wsiąka w nie i w ten sposób zabezpiecza drewno, a jednocześnie pozostawia jego naturalną fakturę, głębię i kolor. Niestety, olejowana podłoga wymaga bardziej wymagających zabiegów, jeśli chodzi o czyszczenie (łatwiej się brudzi od lakierowanej), poza tym trudniej ją konserwować. Można używać do tego jedynie specjalnych preparatów. Problemem jest również trwałość takiej podłogi – często konieczna jest jej renowacja nawet po dwóch latach eksploatacji.
Należy podkreślić, że deski pokryte olejem są bardzo odporne na wilgoć i działanie wody, pod jej wpływem ulegają kurczeniu się lub rozprężaniu. Sprawia to, że podłoga olejowana doskonale sprawdza się w pomieszczeniach takich jak kuchnia, a nawet łazienka – i to również przy ogrzewaniu podłogowym.
To, czy zostaną wybrane deski lakierowane czy olejowane, często zależy jednak nie tylko od pomieszczenia, w którym zostanie ułożona podłoga, ale również od indywidualnych preferencji właścicieli mieszkania lub domu. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Warto jednak pamiętać, że jeśli wybrany rodzaj warstwy chroniącej deski nie spełni oczekiwań, można ją zmienić na inną przy najbliższej renowacji podłogi.