Przycinanie drzew
0
(0)

Któż z nas nie chciałby mieć jabłonki w ogrodzie? A śliwy? Domowej roboty powidła z własnych śliwek to w końcu nie byle rarytas. O przydomowy sad, nawet najmniejszy, trzeba jednak dbać. W niniejszym artykule opiszemy, na czym polega przycinanie drzew owocowych. Nie zapomnimy też o kalendarzu pielęgnacji.

Spis treści artykułu:

Czy trzeba przycinać drzewa owocowe?

Tak. Właściciele gospodarstw domowych często o tym zapominają. Z kolei innym razem robią to bez pomyślunku, w rezultacie czego drzewka nie chcą owocować. Rzecz w tym, że przycinanie drzew owocowych to nie tylko konieczność, ale i fach.

Trzeba się tego nauczyć. Trzeba też przestrzegać odpowiednich zasad, które powinien znać każdy sadownik-amator. Tylko w ten sposób można liczyć na obfite zbiory, a więc i słoiki pełne konfitur, soków oraz stosy owoców do zjedzenia na surowo, oczywiście.

Samodzielne cięcie drzew owocowych w praktyce

Jak prawidłowo przycinać drzewka owocowe? Najpierw trzeba obrać strategię. Niekiedy bowiem pędy boczne są tak gęste, że zabierają cenne światło. To z kolei przyczynia się do słabszego urodzaju. Zatem najprostsza metoda przycinania drzew owocowych opiera się na usunięciu nadmiaru pędów w celu zwiększenia produktywności rośliny. Trzeba jednak dobrze wyselekcjonować materiał do likwidacji, żeby odsłonić miejsca z potencjałem. Do tego wystarczy mocny przecinak ogrodowy. Po zabiegu drzewko może wyglądać trochę skromniej, ale to się zmieni. Poza tym owoce będą zdrowsze i pełniejsze smaku. W końcu słońce to życie, czyż nie?

Cięcie odmładzające drzewa

Podobnym zabiegiem jest cięcie odmładzające, z tym że to już przedsięwzięcie na nieco większą skalę. W tym wypadku może być potrzebny sprzęt grubszego kalibru, czyli piła. Chodzi o to, aby skrócić wierzchołek, usunąć stare konary i pędy wieloletnie. Drzewko wkrótce wypuści nowe, świeże gałązki, tak więc wyjdzie mu to na zdrowie. Podobnie można powiedzieć o sadownikach, ponieważ usunięcie starych gałęzi ułatwi zbiór owoców. Zwłaszcza duże drzewa pestkowe mogą wymagać odmładzania, ponieważ trudny dostęp do plonów powoduje, że się one często marnują.

  Jak urządzić ogród w stylu Hamptons?

Bardzo ważne jest również cięcie sanitarne. Chory sad może zostać uratowany poprzez odpowiednie przycinanie drzew owocowych. To pozwoli usunąć zainfekowane gałęzie, co siłą rzeczy przyczyni się do powstrzymania rozwoju choroby. Pielęgnacja sadu dotyczy też usuwania gałęzi uszkodzonych przez grad, powiedzmy, albo ciężki śnieg. Oznacza to, że należy w miarę często doglądać roślin. O ile uszkodzenia mechaniczne łatwo dostrzec, o tyle infekcje już niekoniecznie. Warto posiąść trochę bardziej szczegółową wiedzę ogrodniczą, aby móc zawczasu rozpoznać choroby grzybowe oraz inne problemy.

Najlepszy czas na przycinanie drzew owocowych

Trzeba wiedzieć, kiedy przycinać drzewa owocowe. Nie powinno się tego robić przy pierwszej lepszej okazji. Sporo zależy też od gatunku roślin. Cięcie letnie to czas na pielęgnację drzewek pestkowych. Wiśnie, czereśnie czy śliwy są wrażliwe na choroby. Koniec lipca i cały sierpień to najbardziej odpowiedni czas na takie zabiegi.

Przycinanie drzewek owocowych zimą lub wczesną wiosną dotyczy większości bardziej odpornych gatunków, czyli np. jabłonek lub grusz. Takie rośliny należy przycinać wczas dodatnich temperatur, poza opadem, czyli przed atakiem mrozów. Mniej mrozoodporne drzewka lepiej pielęgnować wczesną wiosną, tj. w okolicach przełomu lutego i marca. To oczywiście tylko podstawowe wytyczne. Cięcie drzewek owocowych to bowiem złożone zagadnienie. Warto poczytać o tym więcej i przy okazji poznać ciekawe inspiracje ogrodnicze.

Aktualizacja: 27.06.2024

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here