Lampy wiszące
0
()

Lampy do łazienki to nieodzowny element wyposażenia, szczególnie jeśli brakuje w niej naturalnych źródeł światła. Oświetlenie łazienki odgrywa rolę nie tylko funkcjonalną – ułatwia golenie, wykonanie makijażu i inne czynności pielęgnacyjne, ale może także powiększyć optycznie pomieszczenie oraz wpłynąć na klimat wnętrza.

Jakie lampy łazienkowe wybrać?

W łazience każde źródło światła jest niezwykle ważne, idealnie sprawdzi się oświetlenie sufitowe połączone z bocznymi lampami. Znacznie poprawia to komfort przebywania w łazience i wykonywania codziennych czynności kosmetycznych. Oświetlenie łazienek dzieli się na trzy rodzaje:

  • oświetlenie główne,
  • oświetlenie strefowe – funkcjonalne
  • i dodatkowe oświetlenie.

Lampy sufitowe jako oświetlenie główne

Lampy sufitowe zapewniają w łazience oświetlenie ogólne i stanowią podstawowe wyposażenie łazienki. Zamontowane na suficie podwieszanym lampy do łazienki mogą prezentować się naprawdę elegancko, dlatego warto przejrzeć wszystkie oferty i wybrać tę idealną.

Lampa sufitowa biała z elementami chromowanymi nadaje pomieszczeniu czystości i elegancji. Jest to rozwiązanie pasujące do każdej aranżacji.

Dużym powodzeniem cieszy się lampa sufitowa Azzardo Burn S 1 w stylu glamour, która składa się z trzech kloszy zawieszonych na jednej listwie.

Do nowoczesnej łazienki idealnie pasują lampy wiszące na długiej lince, które swobodnie zwisają z listwy. Alternatywą jest lampa wisząca typu „zwis”, która łączy kilka elementów zamocowanych obok siebie. Ponadto, te modele mają funkcję regulacji długości, dzięki czemu możemy dostosować jej długość do swoich preferencji.

Ciekawym rozwiązaniem będą wiszące lampy dekoracyjne, które można powiesić obok umywalki lub wanny. Dobór odpowiedniego fasonu zależy już od pozostałych dodatków i kolorów płytek oraz mebli. Ale najpopularniejsze są ostatnio niewielkie modele o smukłych i niedużych kloszach szklanych i kryształowych.

W nowoczesnej aranżacji łazienki można zastosować plafony z wbudowanym głośnikiem a poprzez połączenie Bluetooth, możemy słuchać swojej ulubionej muzyki podczas kąpieli.

Wielopunktowe spoty wpuszczane w sufit umożliwiają równomierne oświetlenie pomieszczenia. A co więcej, odznaczają się ciekawym wzornictwem, ale należy pamiętać o wyeliminowaniu możliwości oślepiania. Ponadto, lampy wpuszczane w sufit świetnie sprawdzą się w małych łazienkach.

  Malowanie ścian w łazience: jaką farbę wybrać?

Kinkiety łazienkowe – strefowe oświetlenie łazienek

Boczne kinkiety łazienkowe najczęściej montowane są tuż przy lustrze. Ich rolą jest nie tylko oświetlenie lustra, ale również mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Aby to zrobić, najlepiej zamontować duże lustro oraz lampy z odkrytymi kloszami, które rozpraszać będą światło po całym pomieszczeniu.

Wybierając kinkiet łazienkowy nad lustro, należy pamiętać, żeby barwa światła była najbardziej zbliżona do światła naturalnego. Warto postawić na zimną barwę światła, gdyż w takim świetle uzyskamy perfekcyjny makijaż lub precyzyjne golenie.

Lampy zamontowane przy samym lustrze powinny mieć dobrze przysłoniętą żarówkę, tak żeby światło nie raziło w oczy, ponadto lustro powinno być równomiernie oświetlone. Oryginalnym wyborem będą kinkiety montowane bezpośrednio na powierzchni lustra – trzeba jednak najpierw przygotować otwory na lampy, ponieważ wiercenie w zawieszonym już lustrze grozi jego zniszczeniem.

Oświetlenie nastrojowe

Oświetlenie dekoracyjne nie jest konieczne w łazience, ale za to nadaje wnętrzu przyjemnego klimatu. Możemy postawić na blatach lampy stojące czy powiesić dekoracyjne kinkiety. Z tego rodzaju oświetlenia lepiej zrezygnować, jeśli łazienka ma mały metraż.

LED-owe lampy do łazienki

Nowoczesne oświetlenie LED

Polecane do łazienki lampy LED to przede wszystkim kinkiety, plafony oraz lampy sufitowe, które można montować w rozmaitych miejscach. Często można spotkać w łazienkach reflektory LED – dzięki możliwości regulacji i obracania w różnych kierunkach możemy dowolnie oświetlić dany obszar. Warty uwagi jest również panel LED, który można łatwo ściemniać za pomocą funkcji EasyDim – dzięki niemu kąpiel jest jeszcze bardziej relaksująca.

Zwykła emitująca światło biała żarówka ledowa doskonale imituje światło dzienne. Ponadto, ledowe lampy do łazienki ograniczają zużycie energii nawet do 90%, a trwała technologia oświetleniowa eliminuje konieczność konserwacji.

Aczkolwiek, podczas wyboru lampy ledowej, zwróć uwagę na współczynnik oddawania barw i jasność, która będzie odpowiednia do Twojej łazienki.

Dobre oświetlenie łazienki – o czym należy pamiętać?

W łazience panuje specyficzny klimat i żeby korzystanie z niej było bezpieczne i optymalne, najlepiej pamiętać o kilku kwestiach.

  Jaką wannę wybrać do łazienki? Porady i wskazówki

Jaka ilość światła będzie odpowiednia?

Ilość lamp uzależniona jest od wielkości łazienki. W pomieszczeniu, które ma powierzchnię do 10 metrów kwadratowych, zalecana ilość światła wynosi 1800 lumenów – oznacza to, że wystarczą 3 tradycyjne żarówki o mocy 60 W bądź 4 żarówki LED o mocy 5 W.

Strefy ochronne w łazience

W związku z podwyższonym stopniem wilgoci, jaki panuje w łazience, pomieszczenie to podzielone jest na konkretne strefy ochronne. Podział umożliwia zachowanie bezpieczeństwa, bo jak wiadomo połączenie prądu i nadmiernej wilgoci to groźna mieszanka. Poziom szczelności jest istotny ze względu na fakt, że wilgoć może przenikać do panelu LED lub samej żarówki. Warto wiedzieć, że każda strefa wymaga stosowania odpowiednich lamp łazienkowych.

  • Strefa ochronna 0 – to strefa gdzie panuje największa wilgoć i obejmuje brodzik lub wannę. W tym obszarze dopuszcza się bardzo niskie napięcie (do 12 V), a stopień ochrony wynosi IPX7.
  • Obszar ochronny 1 obejmuje przestrzeń wyznaczoną przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika, do wysokości 2,25 m. Tak jak w strefie 0, tutaj również dopuszcza się bardzo niskie napięcie (12 V), a stopień ochrony musi wynosić przynajmniej IPX4.
  • Strefa 2 mieści się w granicach 60 cm wokół strefy ochronnej 1, a stopień ochrony wynosi IPX4.

Warto pamiętać, że w strefach 0 i 1 zabronione jest stosowanie transformatorów, a we wszystkich trzech obszarach nie mogą znajdować się gniazda wtykowe i przełączniki.

Odpowiednio dopasowane do wilgotności lampy sprawią, że będziemy mogli się nimi cieszyć długie lata. Ponadto, najlepiej aby instalacją lamp łazienkowych zajął się wykwalifikowany elektryk, gdyż zna on przepisy bezpieczeństwa elektrycznego, jak i normy, które zawierają wszelkie informacje dotyczące stref ochrony w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Modne oświetlenie łazienkowe

Łazienka jako pomieszczenie o podniesionej wilgotności wymaga zastosowania szczególnego oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy łazienkowe rozświetlą łazienkę, powiększą ją optycznie, ale również będą uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Aby to osiągnąć, zaleca się zamontować kilka różnych typów oświetlenia – lampę sufitową jako oświetlenie ogólne oraz minimum jedno oświetlenie funkcjonalne, przykładowo lampę boczną zawieszoną w okolicy lustra.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here