Drzewa w ogrodzie
5
(2)

Drzewa, zarówno te iglaste, jak i liściaste wzbudzają powszechny podziw. Lubimy patrzeć na nie zarówno w parkach, jak i w ogrodach miejskich. Nic więc dziwnego w tym, że pragniemy również zasadzić drzewa w pobliżu swojego domu, jeśli tylko mamy taką możliwość. To, jakie drzewa zasadzimy jest jednak w dużej mierze uzależnione od tego, jakie rozmiary posiada nasza działka. Jeśli jest duża, nasz ogród również może osiągać spore rozmiary. Jeśli jednak dysponujemy niewielkich rozmiarów działką, dobrze byłoby pomyśleć o zasadzeniu drzew, które nie zajmą na niej zbyt wiele miejsca. Na szczęście, w obydwu przypadkach mamy do dyspozycji sporo interesujących możliwości. 

Spis treści artykułu:

Jak dobierać drzewa do ogrodu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie drzewa zasadzić w swoim ogrodzie. Nie ma się temu co dziwić, bo w sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy bardzo wiele interesujących sadzonek. Dobrze byłoby jednak zastanowić się nad tym, które gatunki będą ze sobą współgrać. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego chaosu.

Warto także określić, czy chcemy postawić na drzewa ozdobne, czy też może zależy nam na drzewach owocowych. Tak naprawdę, zarówno jedne, jak i drugie będą dekoracją naszej działki. Jeśli pragniemy smacznych owoców, możemy postawić na jabłonie, grusze czy śliwki. Wbrew pozorom, wcale nie muszą one rosnąć wyłącznie w wielkim sadzie. Ostatnio, w naszym klimacie coraz lepiej czują się brzoskwinie oraz morele.

Trzeba także pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki drzew mają takie same wymagania. Jedne preferują stanowiska słoneczne, a inne cieniste. Poza tym, niektóre drzewa wymagają żyznych i przepuszczalnych gleb, a inne będą rosły w każdego rodzaju ziemi. Jeśli więc zainteresował nas jakiś konkretny gatunek, najpierw dowiedzmy się, jakie są jego potrzeby. Wówczas będziemy mogli określić, czy jest dla niego ciekawe miejsce w naszym ogrodzie, czy też nie.

Należy także pamiętać o tym, aby nie sadzić drzew zbyt blisko siebie. Dotyczy to w szczególności tych gatunków, które będą szybko się rozrastać. W przeciwnym bowiem razie, roślinom zabraknie optymalnych warunków do rozwoju. Mogą ograniczać sobie wzajemnie dostęp do światła, jak również do cennych składników odżywczych. Jeśli nie mamy pomysłu na to, jak zaprojektować nasz ogród i jakie dokładnie drzewa w nim zasadzić, skorzystajmy z porady doświadczonego architekta. Jest to szczególnie pomocne, jeśli nasza działka posiada naprawdę ogromne rozmiary. Jeśli zasadzimy na niej zbyt wiele niepasujących do siebie roślin, całość może sprawiać chaotyczne wrażenie. 

Jakie drzewa liściaste do małego ogrodu?

Mały ogród rządzi się zupełnie innymi prawami niż ogród dużych rozmiarów. Zasadzenie dużej ilości drzew, które będą potężne gdy urosną, może wywołać efekt przeciwny od zamierzonego. Możemy nie dysponować wystarczającą ilością miejsca na ustawienie grilla czy mebli ogrodowych. Zabraknąć może nam także przestrzeni na grządki warzywne.

Na szczęście, istnieją takie gatunki drzew, które świetnie sprawdzą się w naprawdę niewielkich ogrodach. Można postawić na przykład na buk pospolity, który jest wyjątkowo wolno rosnącą odmianą. Po 10 latach dorasta do zaledwie jednego metra!

Buk pospolity
Buk pospolity

Należy jednak pamiętać, że w perspektywie bardzo długoterminowej drzewo osiągnie spore rozmiary. Jest to więc opcja idealna nawet do bardzo malutkich ogrodów. Trzeba jednak zapewnić tej roślinie glebę żyzną i lekką. Niezaprzeczalnym atutem buka pospolitego jest to, iż jest on wysoce odporny na zanieczyszczenia powietrza.

Kolejnym interesującym drzewem, na które możemy się zdecydować jest dąb. Wiele osób może jednak poczuć zaskoczenie. Dlaczego? Otóż przede wszystkim dlatego, że dąb uchodzi za drzewo wyjątkowo potężne i ogromne. Jeśli jednak postawimy na dąb szypułkowy, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. Roślina ta dorasta do zaledwie 3 metrów wysokości, co nie powinno stanowić problemu dla większości małych ogrodów. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że dęby szypułkowe są nierzadko atakowane przez tak zwanego mączniaka prawdziwego. Na szczęście, można go zwalczyć przy pomocy odpowiednich pestycydów.

Trzecim interesującym drzewem, które można zasadzić w niewielkich rozmiarów ogrodzie jest miłorząb dwuklapowy. Ta roślina doskonale sprawdzi się nawet w ogródku skalnym. Jej przepiękne wielobarwne liście na pewno wzbudzą podziw domowników oraz odwiedzających nas gości. 

Jakie drzewa do dużego ogrodu?

Jeżeli posiadamy pokaźnych rozmiarów ogród, mamy do dyspozycji całe mnóstwo interesujących możliwości. Wcale nie musimy ograniczać się do niskich i wolno rosnących drzew, choć je także możemy zasadzić. Wydaje się jednak, że w dużych rozmiarów ogrodzie na pewno powinny znaleźć się duże drzewa.

Możemy postawić chociażby na lipę drobnolistną. Prezentuje się ona niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym. Stosunkowo szybko rośnie, a po latach osiąga naprawdę imponujące rozmiary.

Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna

Jeżeli zasadzimy lipę, będziemy mogli cieszyć się również jej przepięknie pachnącymi kwiatami, które z powodzeniem można zasuszyć na herbatę.

Na dużej działce sprawdzi się także potężny dąb. Po latach, w jego koronie będą kryły się liczne gatunki ptaków. Jeżeli podobają nam się drzewa iglaste, postawić możemy na sosnę, która charakteryzuje się szybki wzrostem. Spodobać może nam się także jodła oraz świerk. Niezaprzeczalnym atutem drzew iglastych jest bez wątpienia to, iż wydzielają one wspaniałe olejki eteryczne. W bardzo korzystny sposób wpływają one na stan naszego układu oddechowego. Poza tym, mają one właściwości uspokajające. Do drzewa iglastego warto przytulić się po stresującym i pełnym napięcia dniu.

Jeśli chcemy, możemy stworzyć na swojej działce niewielkich rozmiarów zagajnik. Kto wie, być może kiedyś będą rosły w nim grzyby? Jeżeli zależy nam na grzybowych zbiorach w przyszłości, śmiało możemy zdecydować się na zakup grzybni w sklepie internetowym bądź stacjonarnym. Musimy jednak pamiętać o tym, że drzewa muszą trochę podrosnąć, zanim wybierzemy się na grzybobranie do własnego zagajnika. Wskazana jest więc cierpliwość. Z każdym rokiem, nasz ogród będzie prezentował się piękniej. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here