Nie ma chyba na świecie człowieka, który nie lubiłby pizzy, danie to ma w sobie wszystko, czego można sobie życzyć, a do tego jest niezwykle proste do przygotowania. Pyszne warzywa i mięsa na kruchym, cienkim cieście, a to wszystko pokryte gorącym, ciągnącym się serem. Pizza jest daniem idealnym pod warunkiem, że do jej wypieku służy piec do pizzy opalany drewnem – bo tylko z takiego właśnie pieca pizza ma wyjątkowy smak, a na świeżym powietrzu smakuje jeszcze lepiej. Jeśli więc masz w swoim ogrodzie choćby odrobinę wolnego miejsca, dowiedz się jak zbudować ogrodowy piec do pizzy, a będziesz mógł jeść świeżą pizzę kiedy tylko zechcesz.
Budowa pieca chlebowego – to warto o niej wiedzieć
Wybudowanie pieca do pieczenia pizzy lub też do wypieku chleba wcale nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Dobrze wybudowany piec zapewnia temperaturę wewnątrz sięgającą 300 – 400 stopni Celsjusza i równomierny wypiek każdego rodzaju pizzy czy pieczywa. Ponad to możesz w nim także gotować i to długo po wygaśnięciu ognia, piece ogrodowe bardzo dobrze utrzymują bowiem temperaturę wewnątrz.
Wybierz odpowiednie miejsce na piec
Budowa pieca chlebowego rozpoczyna się od wyboru najlepszego miejsca na niego – pamiętaj, że taki piec ważyć będzie kilkaset kilogramów i nie będziesz miał możliwości przenieść go w inne miejsce. Druga sprawa dotyczy zagrożenia pożarem – wszak w jego wnętrzu pali się żywy ogień. Wybierz więc dla niego miejsce z dala od drzew, składów drewna i innych łatwopalnych obiektów.
Przygotuj materiały do budowy pieca chlebowego
Zanim rozpoczniesz budowę pieca, przygotuj materiały na piec do pizzy. Wszystkie one muszą mieć właściwości ognioodporne, czyli być odporne na działanie wysokich temperatur i niepalne. Przydadzą się więc cegły szamotowe, ceramiczny klej ogniotrwały, cement, maty z włókna ceramicznego, siatka zbrojeniowa, silikon wysokotemperaturowy, komin i ewentualnie ozdobne płytki szamotowe.
Przygotowanie podstawy pieca do pizzy
Podstawa pieca chlebowego musi być konstrukcją bardzo wytrzymałą i solidnie wykonaną, to ona będzie bowiem utrzymywała jego ciężar. Na podłożu warto wykonać betonową wylewkę, na której zostanie wzniesiony piec ogrodowy. Na nią warto zastosować ognioodporną płytę z włókna ceramicznego, która ograniczy straty ciepła i podniesie wydajność pieca.
Podstawę pieca wznosimy z użyciem cegieł szamotowych, łącząc je specjalnym cementem przeznaczonym do budowy pieca. Alternatywą dla zwykłej cegły szamotowej mogą być kolorowe, dekoracyjne cegły szamotowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrodowy piec od razu, już na etapie budowy, zyskuje atrakcyjny, oryginalny wygląd.
Kopuła z wejściem i otworem kominowym
Kiedy nasz piec ma już solidną podstawę, można przystąpić do wykonania jego górnej, zasadniczej części. Komora pieca powinna mieć kształt kopuły i przypominać igloo. Możliwości są dwie – tradycyjna i nowoczesna.
Jeśli chcesz mieć tradycyjny piec opalany drewnem, wymieszaj glinę ze słomą i nałóż taką mieszankę na powstały w poprzednim etapie fundament wyłożony tłuczonym szkłem. Kiedy glina wyschnie, a trwać to może nawet miesiąc, możesz przystąpić do wykonania paleniska.
Jeśli jednak chcesz postawić nowoczesny ogrodowy piec do pizzy, skorzystaj z tak zwanego ramienia do układania cegieł, które pozwoli Ci zbudować kopułę idealnie równą i okrągłą. Cegły powinny mieć wysoką zawartość gliny, aby piec zachował swoje właściwości i wydajność. Całość łączymy za pomocą mieszanki akumulacyjnej lub cementu. Cegły szamotowe powinny być układane w taki sposób, aby w efekcie powstała konstrukcja o półkolistym dachu.
Układając kolejne rzędy cegieł, koniecznie pamiętaj, aby wykonać otwór, przez który będziesz do swojego pieca wkładał pizzę. Powinien mieć on kształt leżącego na dłuższym boku prostokąta o wymiarach ok. 20 x 30 cm. Dzięki takiej wielkości przez otwór włożysz do pieca nie tylko pizzę, ale także blaszkę do pieczenia i naczynie żaroodporne z wybornym mięsiwem. Równocześnie jest on na tyle niewielki, że nie traci niepotrzebnie ciepła. Jeśli chcesz, swój piec do pieczenia pizzy możesz wykończyć specjalnymi drzwiczkami.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, elementem budowy każdego rodzaju pieca, jest oczywiście komin. Elektryczne piece nie potrzebują go, nie wytwarzają bowiem spalin. Ale ogrodowe piece do pizzy opalane drewnem (podobnie jak wędzarnie ogrodowe) produkują spaliny, dla których trzeba znaleźć ujście, czyli komin. Łuk do jego montażu należy wykonać nad wejściem do pieca, czyli w jego przedniej części i zainstalować w nim gotowy komin żaroodporny.
Warstwa izolacyjna
Obłóż piec matą z włókien ceramicznych, nałóż na nią siatkę zbrojeniową zatopioną w ceramicznym kleju ogniotrwałym i całość połącz za pomocą cementu do budowy pieców. Dzięki takiemu rozwiązaniu piec opalany drewnem nie będzie niepotrzebnie tracił ciepła, lecz utrzymywał je przez długi czas, nawet po wygaśnięciu płomienia.
Kiedy wszystkie elementy będą już wykonane, a konstrukcja wyschnie, możesz dodać elementy dekoracyjne – koniecznie wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Doskonale sprawdzą się w tej roli naturalne kamienie takie jak granit, marmur i piaskowiec, a nawet zwykłe otoczaki. Pamiętaj, że wszelkie zastosowane spoiwa również powinny być produktami przeznaczonymi do budowy pieców do pizzy.
Jeśli chcesz i masz taką możliwość, możesz przygotować dodatkowe miejsce na przechowywanie drewna do opalania w piecu. Tradycyjnie służy do tego wolna przestrzeń pod paleniskiem, ale równie dobrze sprawdzi się dodatkowa, najlepiej półotwarta komora usytuowana z boku pieca.
Jak korzystać z pieca chlebowego?
Zanim wypieczesz w piecu pierwszy placek pizzy, musisz odpowiednio wygrzać materiały. Kiedy już będziesz miał pewność, że wszystkie zaprawy i kleje związały i wyschły, rozpal w palenisku płomień i stopniowo podnoś temperaturę wewnątrz (przyda się termometr), aby spoiwa użyte do jego budowy zyskały odpowiednie właściwości ognioodporne.
Aby otrzymać idealnie wypieczoną pizzę, należy ją wypiekać wysokiej temperaturze, a więc w palenisku, w którego wnętrzu jeszcze pali się ogień. Wystarczy niewielki ogień, który może palić się zarówno w bocznych, jak i w tylnej części paleniska. Ważne, aby pizza nie miała bezpośredniej styczności z płomieniem.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak zbudować w swoim ogrodzie piec do pizzy opalany drewnem. Zaprojektuj go starannie, aby palenisko miało odpowiadające Ci wymiary. Jednak niezależnie od jego rozmiaru, z pewnością szybko przestaniesz korzystać z piekarnika zasilanego energią elektryczną – piec do pizzy to przede wszystkim tania eksploatacja, niezapomniany smak pizzy i atmosfera biesiady na świeżym powietrzu, której nie da się niczym zastąpić.