Aranżacja ogrodu
5
(1)

Jak zacząć?

Aby nasz ogród spełnił pokładane w nich oczekiwania, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma pełnić. Inaczej projektuje się taką przestrzeń dla osób planujących w nim aktywnie wypoczywać, inaczej, gdy ma pełnić wyłącznie funkcję ozdobną. Najlepsze efekty uzyskamy, decydując się na profesjonalny projekt, ten jednak sporo kosztuje, dlatego większość osób wybiera samodzielne projektowanie, sadzenie roślin i budowę całej infrastruktury. Warto jednak zaczerpnąć fachowej pomocy, gdy zdecydujemy się na ogrodzenia panelowe, bez której trudno o ładny efekt. Począwszy od wyboru konkretnego koloru, rodzaju, materiału w sklepie, aż po jego montaż w ogrodzie. 

Jeśli ponad wszystko cenisz sobie samodzielność i uważasz, że aranżacja ogrodu to spora frajda dająca ogromną satysfakcję, to warto byś zastosował się do kilku wskazówek, które pomogą odpowiednio zorganizować tę przestrzeń.

Wybór roślin i mebli ogrodowych

Zanim jeszcze wybierzesz rośliny, narysuj szkic swojego ogrodu na kartce papieru, pamiętając, by zachować odpowiednie proporcje. Nie zapomnij o wydzieleniu przestrzeni do obsadzenia, oraz tej wypoczynkowej strefy , gdzie postawisz meble balkonowe. Musisz dokładnie wszystko przemyśleć, bo późniejsze zmiany będą powodowały konieczność przesadzania roślin, niszczenia trawnika i przebudowy brukowych ścieżek. Aby tego uniknąć, konieczne jest staranne zaplanowanie ogrodu. 

Wybierając rośliny, staraj się grupować je w taki sposób, by tworzyły spójną całość. Ogród warto urządzać piętrami, co to znaczy? Tylko tyle, że najmniejsze rodziny sadzimy na samym początku rabaty, większe z tyłu. Jeśli nie podoba Ci się ogrodzenie panelowe lub drewniany płot sąsiada, wybierając odpowiednią roślinność, można zamaskować ich niedoskonałości i poprawić wygląd ogrodu.

Sadzenie roślin w ogrodzie

Mając wybrane rośliny, pozostaje je tylko posadzić. Przyłóż się jednak do tego procesu, bo szkody spowodowane złym przygotowaniem ziemi mogą sprawić, że wzrost roślin będzie słaby, a ich ogólny wygląd pozostawiał będzie wiele do życzenia. Decydując się na samodzielne sadzenie, potrzebować będziemy takich narzędzi jak:

  • szpadel,
  • grabki,
  • kultywator.
  Jak przygotować taras do zimy - wskazówki

Przechowywanie wszelkich narzędzi, które sprawią, że nasz ogród będzie zadbany jest bardzo ważne. Dlatego warto zdecydować się na domek narzędziowy, dzięki któremu wszystko będzie schowane i uporządkowane. Dobrze zaopatrzyć się też w mineralne nawozy startowe, którymi posypujemy ziemię zaraz po posadzeniu roślin. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest jednak odżywić rośliny nawozami naturalnymi lub kompostem.

Drzewka, krzewy i kwiaty w ogrodzie możemy sadzić przez cały rok, ale pod warunkiem, że są one kupione w doniczkach. Odkryty system korzeniowy powinien nas skłaniać do sadzenia jesiennego, co zdecydowanie zwiększy szansę na przyjęcie się rośliny. Pamiętajmy, że kluczem do pięknego ogrodu jest właściwa pielęgnacja roślin. Muszą one mieć zapewniony stały dostęp do wody oraz składników pokarmowych, które można pozyskiwać z nawozów mineralnych.

Pomimo że samodzielne zakładanie ogrodu nie jest łatwe i wymaga sporego wysiłku, to efekty, jakie można osiągnąć, bywają spektakularne. Ważne, by przed rozpoczęciem prac odpowiednio się dokształcić i przystąpić do aranżacji dopiero w momencie, gdy jesteśmy do tego gotowi. Jeśli w naszym ogrodzie ma powstać domek narzędziowy lub ogrodzenie, warto sięgnąć po pomoc fachowców, choć i z tymi pracami wprawny majsterkowicz powinien sobie poradzić.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here