Jak przygotować taras do zimy?
5
(1)

Taras, który wiosną i latem daje tak wiele radości, może zapewniać ją przez wiele lat. Jest jednak jeden warunek – kiedy jesień dobiega końca, trzeba odpowiednio przygotować go do zimy. To w gruncie rzeczy nic trudnego, ale warto poświęcić nieco czasu, żeby taras z wiekiem nie ulegał coraz większej degradacji.

Przede wszystkim konserwacja

Sprzątanie tarasu na pewno wpisało się na stałe gdzieś w plan tygodnia. To dobrze, bo choć płytki czy panele tarasowe zniosą naprawdę wiele, to mimo wszystko powinny być utrzymane w czystości. Przygotowując taras do zimy, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Dokładne czyszczenie, które pozwoli usunąć również te zaschnięte zanieczyszczenia i dotrzeć w każdy kącik, jest podstawową czynnością konserwacyjną. Szczególną uwagę należy skierować na różnego rodzaju zielone wykwity. To mchy i porosty oraz kolonie glonów, które mogą zapoczątkować proces degradacji przede wszystkim różnego rodzaju zapraw tarasowych. Na pewno trzeba też usunąć zabrudzenia chemiczne. Jeśli w ciągu roku naniesione zostały na taras czy to jakieś substancje oleiste, czy nieco bardziej agresywne środki czyszczące, to teraz trzeba wszystko dokładnie usunąć.

Naprawa lub zabezpieczenie – nie ma na co czekać

Latem mało kto decyduje się na remont tarasu, a jesienią też niewiele osób ma jeszcze na to ochotę. Byłoby co prawda idealnie, gdyby na przykład jakieś braki w fugach albo wyszczypane płytki naprawić jeszcze przed zimą, ale niezbędny plan minimum to zabezpieczenie takich miejsc. W zależności od charakteru i rozległości uszkodzeń można wykorzystać folie budowlane, silikony lub masy szpachlowe. Chodzi o to, aby woda nie mogła dostać się do uszkodzonych miejsc, ponieważ mogłaby, zamarzając, powiększyć rozmiar szkód. Jeśli więc nie chcesz na razie zajmować się naprawami lub pogoda już na to nie pozwala, przynajmniej dobrze zabezpiecz wszystkie uszkodzone miejsca, aby na wiosnę można było przystąpić do szybkich remontów.

  Basen ogrodowy? Tak wybierzesz najlepszy i modnie zaaranżujesz przestrzeń wokół

Impregnacja przed zimą

Część płyt tarasowych wymaga regularnej impregnacji. Choć zabieg ten można w miarę potrzeb przeprowadzić kilka razy w roku, przed zimą nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ to w tym okresie nie tylko może dojść do największych uszkodzeń, ale też w związku z tym, że taras nie będzie regularnie używany, relatywnie łatwo byłoby je przeoczyć. Ważna uwaga – nie zawsze trzeba będzie impregnować taras. Wszystko zależy od materiałów użytych do jego wykończenia. Jeśli producent płyt i fug nie przewidział impregnacji, nie staraj się wyjść przed szereg. W takim przypadku warstwa impregnatu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Impregnacja tarasu na zimę

Pytania o przygotowanie tarasu do zimy: odpowiadamy na najczęstsze z nich!

Czy taras na zimę trzeba zakryć?

Niekoniecznie. Zakrywanie tarasów jest polecane w przypadku stosunkowo wrażliwych na uszkodzenia spowodowane przez wilgoć panelach drewnianych. I w tym przypadku nie jest to jednak wskazanie bezwzględne. Niektóre panele najwyższej klasy są wykonane w taki sposób, że osiągają naprawdę imponującą trwałość i zakrycie w niczym im nie pomaga. Co zaś się tyczy gresu, klinkieru lub płytek tarasowych albo kompozytowych paneli – zwykle nie ma potrzeby okrywania ich na zimę.

Kiedy trzeba zacząć przygotowania do zimy na tarasie?

Nie ma jednej konkretnej daty. Wiele też będzie zależało od materiałów. Tarasy wyłożone gresem w zasadzie wystarczy tylko dobrze wyczyścić, a to można zrobić w dowolnej chwili. Impregnacja wymaga nieco więcej czasu, a przede wszystkim określonych warunków pogodowych – warto czytać etykiety na impregnatach, bo ich producenci podają, w jakiej temperaturze można je stosować. Generalnie, jeśli wiesz, że już raczej skończył się sezon letni i mniej czasu będziesz spędzać na tarasie, możesz zabrać się za jego zabezpieczenie.

Jak dobrać właściwe środki do zabezpieczenia tarasu?

Kluczem będzie instrukcja udzielona przez producenta płyt czy paneli. Także u dystrybutorów wykończeń tarasowych zwykle można dobrać środki, które będą skuteczne, a jednocześnie bezpieczne. Ogólna zasada jest taka, żeby do czyszczenia nie stosować ekstremalnie agresywnych środków, bo i one są w pewnym sensie niszczące. Lepiej przemyć taras kilka razy delikatniejszymi preparatami. Co zaś tyczy się impregnatów, to są one zawsze opisane i jasno jest na opakowaniu wskazane, jakie materiały można nimi pokryć.

  Kwiaty w ogrodzie na jesień – top 3!

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. a czy ktoś używał porfiru jako materiału pod taras czy podjazd? Ostatnio temat coraz bardziej modny, ale mało jest informacji na ten temat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here