Spis treści artykułu:
Grill murowany czy przenośny?
Zakup grilla przenośnego jest bardzo prosty – wystarczy wybrać go w sklepie i przywieźć do domu. Grill stacjonarny wymaga więcej pracy, ale będzie trwalszy. Jeden i drugi rodzaj ma swoje zalety. Grill przenośny zajmuje mało miejsca, często jest wyposażony w kółka i można go schować na zimę na przykład do garażu.
Dobrej jakości grill przenośny wykonany z żeliwa lub blachy stalowej, powinien wytrzymać kilka sezonów. Możemy wybierać między wersjami całkiem prostymi oraz większymi, zamykanymi, z dodatkowymi półkami czy deskami do krojenia. Grill stacjonarny trzeba zbudować samemu od podstaw lub kupić prefabrykaty do jego wykonania. Budowa wolno stojącego grilla ma sens, jeśli będziemy często z niego korzystać – inaczej jest to zbyt kosztowne.
Grill węglowy, gazowy, indukcyjny… jaki wybrać?
Tradycyjny grill opalany jest węglem jest najpopularniejszy. Na tym paliwie bazują grille przenośne i murowane. W ofercie sklepów znajdziemy także grille gazowe, elektryczne i indukcyjne. Możemy ich używać nie tylko w ogrodzie. Gazowa odmiana grilla jest bardzo łatwa w obsłudze i umożliwia utrzymanie stałej temperatury, a także jej wygodną regulację.
Grill elektryczny nie wydziela dymu i występuje w wielu rozmiarach, dlatego możemy go używać przez cały rok w kuchni. Wykorzystanie go w ogrodzie jest odrobinę problematyczne – wymaga posiadania długiego przedłużacza o dobrej izolacji.
Nowością są grille indukcyjne, działające na takie samej zasadzie, jak indukcyjne płyty grzewcze. Używa się ich wewnątrz pomieszczeń i są bezpieczne w użytkowaniu – płyta jest zimna w dotyku, dzięki czemu w szczególności nadaje się do mieszkania, w którym są małe dzieci.
Dodatkowe akcesoria do grillowania
Oprócz samego grilla, do przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu przydają się różne praktyczne akcesoria. Z pewnością sprawdzą się jednorazowe tacki wykonane z aluminium, na których można ułożyć jedzenie. Mają dwie zasadnicze zalety – mięso i warzywa można na nich przygotować wcześniej oraz dzięki ich zastosowaniu ruszt mniej się brudzi.
Aby wygodnie obracać grillowane potrawy i uniknąć poparzenia, warto zaopatrzyć się w specjalne sztućce. Długie widelce i szczypce pozwolą nam wygodnie operować. Dostępne są również rękawice odporne na wysokie temperatury, które mogą spełniać podobne zadanie jak sztućce. Jeśli lubimy robić szaszłyki, to możemy wybierać między jednorazowymi patyczkami a metalowymi szpikulcami, których można używać wielokrotnie.
Nie zapomnij również o przygotowaniu podpałki do brykietu lub miecha – rozpalanie grilla będzie o wiele wygodniejsze. Do wzniecenia ognia możesz użyć zapałek kominkowych lub zapalarki gazowej z długą końcówką, które pomagają uniknąć oparzenia. Po grillowaniu przydatna będzie metalowa szczotka do czyszczenia rusztu oraz specjalny środek czyszczący, który ułatwi usuwanie zaschniętego tłuszczu.Więcej znajdziesz na forum sklepów Castorama.