Każdy miesiąc w ogrodzie rządzi się swoimi prawami. Wyjątkiem jest tylko okres zimowy, gdy wegetacja przymiera, a wraz z nią ograniczają się także wszelkie prace polowe. Jak na tym tle wypada czerwiec? Sprawdźmy, jakie prace warto wtedy wykonać i jakimi roślinami należy zająć się w pierwszej kolejności.
Trawnik i oczko wodne w czerwcu
Gdy tuż po zimie zajęliśmy się w odpowiedni sposób trawnikiem, teraz powinniśmy już zacząć cieszyć się jego pięknem. Nie można jednak zapominać o regularnym nawadnianiu trawnika. Warto to robić przynajmniej co 2 dni i do tego rankiem, gdy promienie słoneczne nie są jeszcze tak intensywne, jak w późniejszych godzinach. Z trawnikiem kojarzy się nieodłącznie czynność koszenia i bardziej lub mniej przyjemny ryk kosiarki spalinowej. Należy ją przeprowadzać co tydzień, a w razie potrzeby, również częściej. Najlepsza pora na koszenie trawnika to późne popołudnie.
Jeśli posiadamy w ogrodzie oczko wodne, w czerwcu można posadzić w nim nowe rośliny. Najlepiej robić to bezpośrednio w podłożu, chociaż w małych oczkach praktykowane jest również wykorzystywanie ażurowych koszy, w których umieszcza się rośliny.
Drzewa, krzewy i kwiaty w ogrodzie – jakie wybierać?
W czerwcu warto raz jeszcze przyjrzeć się drzewkom, a szczególnie iglakom, które po pojawieniu się przyrostów, mogą być bardzo osłabione. Nie zaszkodzi podsypać je ponownie nawozem z substancjami zakwaszającymi. Poza tym sprawdzamy liście drzew, szukając szkodników, które bardzo intensywnie rozwijają się podczas słonecznych dni. Podsypujemy drzewa nawozem azotowym, natomiast jabłonie opryskujemy przeciwko chorobom.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy posadzili także nowe krzewy, jak na przykład forsycje czy pięciorniki. Można je również rozmnożyć z sadzonek umieszczonych w skrzynkach okrytych folią, wypełnionych torfem i piaskiem. Po miesiącu sadzonki wypuszczą korzenie, a wtedy można je umieścić bezpośrednio na zagonie.
W czerwcu usuwamy przekwitłe kwiaty, rozsadzamy kępy tych roślin, które już skończyły kwitnąć. Wysiewamy również kwiaty dwuletnie, jak niezapominajki czy stokrotki. Nie zapominamy również o warzywach, siejąc do gruntu ogórki, kukurydzę, dynię, fasolkę szparagową, sałatę i rzodkiewkę. Jeśli w naszym ogrodzie rosną pomidory, nie można zapomnieć o usunięciu ich bocznych pędów. Poza tym warzywa podsypujemy nawozem azotowym.