Stoły i krzesła, a metraż kuchni
Stół w kuchni (http://www.salonmeblowy.net.pl) to idealne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie ma możliwości ustawienia go w pokoju dziennym. Przy dużych powierzchniach wybór właściwego modelu nie powinien sprawiać większego problemu, niestety kłopoty zaczynają się w momencie, gdy kuchnia jest mniejsza. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy rezygnować ze stołu? Gdy metraż kuchni nie pozwala na ustawienie dużego stołu kuchennego i pasujących do niego krzeseł warto zainteresować się innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku meblowym. Przed wyborem i zakupem mebli do kuchni warto przygotować plan pomieszczenia, a więc zorientować się, jakie są jego wymiary, jest to ważne, aby nic nas nie zaskoczyło w trakcie ustawiania stołu i krzeseł.
Stół wolnostojący
Przy wyborze tego rodzaju stołu bardzo ważny jest jego blat, a dokładniej jego kształt i wymiary. Do małych powierzchni warto wybrać stół, którego blat jest kwadratowy lub prostokątny. Taki kształt jest najbardziej praktyczny, ponieważ można go ustawić właściwie w każdym miejscu kuchni np. na jej środku czy pod ścianą. Blaty kwadratowe lub prostokątne niestety mają kanty, co może być niebezpieczne w przypadku, gdy w domu są dzieci. Inną propozycją może być stół okrągły (http://www.salonmeblowy.net.pl/stoly-okragle.ehtml), którego konstrukcja najczęściej opiera się na jednej nodze, dzięki czemu możliwe jest dostawienie większej liczby krzeseł. Niestety w przeciwieństwie do blatów kwadratowych czy prostokątnych blat okrągły może zajmować więcej miejsca i nie da się go ustawić pod ścianą czy w jej rogu.
Stół rozkładany
W małych kuchniach każde dodatkowe miejsce jest na wagę złota, dlatego warto pomyśleć o nietuzinkowym rozwiązaniu, jakim jest blat mocowany do ściany. Blat jest rozkładany tylko na czas posiłków, dlatego nie zajmuje cennego miejsca, a krzesła mogą być chowane lub stawiane np. pod ścianą. Producenci mebli kuchennych w swoich katalogach produktów oferują stoły rozkładane, które posiadają po bokach wysuwane części, których można używać w zależności od sytuacji. Przy wyborze tego rodzaju modelu stołu należy pamiętać, aby był wkomponowany w stylistykę i kolorystykę pozostałych mebli tworząc spójną całość.
Idealny stół, czyli jaki?
Wybierając stół należy nie tylko zwracać uwagę na jego blat, ale także inne czynniki, które zagwarantują nam dłuższy czas użytkowania mebla. Bardzo ważna jest wysokość blatu, która standardowo wynosi 70 – 75 cm (mierząc od podłogi). Mierząc stół nie zapominajmy o krzesłach, które muszą zapewniać komfort siedzenia, dlatego warto zdecydować się na kupno kompletu. Jeśli jednak wolimy opcję zakupu każdego elementu oddzielnie to siadając na krześle oprzyjmy łokcie o blat naszego stołu, w przypadku prawidłowej wysokości zrobimy to w swobodny sposób. Kolejnymi czynnikami, które zapewnią satysfakcję z zakupu jest wysoka jakość i estetyka wykonania, a także trwałość materiałów, z których meble zostały zrobione.
Nie taka mała kuchnia straszna
Posiadanie niewielkiej kuchni nie musi być problemem i wcale nie wymaga rezygnacji ze stołu i krzeseł. Oczywiście rodzaj stołu jest uzależniony od metrażu pomieszczenia i wybór może być ograniczony, ale jest wiele propozycji aranżacji, a wszystko zależy od naszej kreatywności.
Spoko rozwiązanie to wyspa + hokery wtedy i kuchnia nie traci i całe mieszkanie na przestrzeni zyskuje