Łazienka jest prawie wykończona i zostały już do zrobienia tylko drobne prace, takie jak montaż baterii prysznicowej? Na szczęście nie jest to trudne zadanie. Można je wykonać samodzielnie, aczkolwiek trzeba wiedzieć o kilku rzeczach. Dlatego warto sprawdzić, jak krok po kroku zamontować baterię pod prysznicem.
Spis treści artykułu:
Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?
Jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy zastanowić się, na jakiej wysokości powinna znajdować się bateria prysznicowa. Jest to ważne nie tylko ze względu na wygodę, ale również poprawne działanie instalacji.
Zbyt nisko umieszczona bateria prysznicowa może utrudniać kąpiel, zwłaszcza mycie głowy. Jeśli zostanie zamontowana za wysoko, sięganie do niej będzie niewygodne. W takim przypadku dodatkowym problemem może okazać się regulowanie ciśnienia. Dlatego wedle ogólnie przyjętej zasady, bateria powinna znajdować się mniej więcej w okolicach pasa domowników, zwykle na wysokości ok. 110-130 cm, licząc od podłogi (w kabinach walk-in) lub od dna brodzika.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której z łazienki korzysta osoba z niepełnosprawnością lub senior, a brodzik jest wyposażony w specjalne siedzisko. Wówczas baterię należy umieścić znacznie niżej, aby użytkownik miał do niej swobodny dostęp.
Po zapoznaniu się z powyższymi wytycznymi, czas przystąpić do montażu krok po kroku.
Krok 1: Przygotowanie do montażu
Na początku warto wykonać trzy proste kroki:
- przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, czyli: klucz nastawny i płaski, pakuły, pastę uszczelniającą, miarkę budowlaną oraz krótką poziomicę;
- sprawdzić, gdzie znajduje się dopływ gorącej oraz zimnej wody;
- wyłączyć dopływ wody – jest to szczególnie ważne w przypadku wymiany baterii prysznicowej. Ten krok trzeba wykonać jeszcze przed jej demontażem, w przeciwnym razie łazienka może zostać zalana.
Krok 2: wstępne sprawdzenie baterii i uszczelnienie łączników mimośrodowych
Po odpakowaniu baterii prysznicowej, warto delikatnie przyłożyć ją do wylotów rur, aby ocenić, czy rozstaw na pewno został dobrze dopasowany. Jeśli okaże się, że jest on za mały lub za duży, baterię można jeszcze zapakować i zwrócić.
Jeśli wszystko pasuje, pora przystąpić do pracy. Po upewnieniu się, że dopływ wody został odłączony, należy odkręcić korki na wylocie rur. Warto postawić pod ścianą wiaderko, do którego spłyną resztki wody. Dzięki temu podłoga nie zostanie zalana i zabrudzona.
Następnie trzeba wyciągnąć mimośrody, czyli łączniki znajdujące się w zestawie z baterią. Można od razu przykręcić je do gwintów, nałożyć rozetki maskujące i sprawdzić rozstaw baterii, aby mieć pewność, że na pewno wszystko do siebie pasuje. Na tym etapie może się okazać, że będą potrzebne dłuższe łączniki lub krótsze rozetki. Jeśli elementy zostały odpowiednio dobrane, należy zdemontować całość i rozpocząć uszczelnianie.
Na mimośrody trzeba nawinąć pakuły. Jeśli łączniki nie mają specjalnych nacięć na powierzchni, można je wykonać brzeszczotem. Dzięki temu pakuły nie będą się zsuwać. Następnie nanosi się na nie pastę uszczelniającą. Można też wysmarować nią gwinty dopływów wody.
Krok 3: montaż łączników oraz rozetek maskujących
Gdy łączniki mimośrodowe zostaną już odpowiednio uszczelnione, można wkręcić je w gwinty rur wylotowych. Należy to zrobić ręcznie, a potem – przy pomocy klucza płaskiego – dokręcić je kilka razy. Podczas wykonywania ostatniego obrotu trzeba ustawić rozstaw oraz poziom. Warto też sprawdzić za pomocą miarki budowlanej, czy mimośrody są wysunięte na jednakową odległość.
Trzeba wiedzieć o tym, że nie powinno się cofać łączników i dokręcać ich ponownie, ponieważ to może rozszczelnić całą instalację. O wiele lepiej jest sprawdzić wszystko wcześniej i wykonywać poszczególne czynności etapami.
Po zamontowaniu mimośrodów, można zakleić znajdujące się przy nich dziury silikonem. Gdy masa przyschnie, należy nakręcić rozetki maskujące. Jeśli są kwadratowe, a nie okrągłe, warto sprawdzić, czy zostały równo ustawione (można użyć do tego poziomicy).
Krok 4: przykręcenie baterii
Przedostatni krok polega na zainstalowaniu baterii prysznicowej. W tym celu należy przykręcić baterię do łączników, pamiętając o tym, aby wcześniej włożyć do otworów uszczelki.
Baterię dokręca się za pomocą klucza nastawnego. Aby nie zarysować delikatnej nakrętki, warto podłożyć coś podczas dokręcania. Może to być kawałek kartonu lub grubszego materiału.
Co ważne, nie powinno się dokręcać baterii na siłę, ponieważ w ten sposób można uszkodzić uszczelki. Dokręcanie należy przerwać, gdy wyczuwalny stanie się lekki opór.
Krok 5: przepłukanie instalacji i sprawdzenie poprawności montażu
Bateria jest już prawie gotowa do użytku, można więc przywrócić dopływ wody. Przed odkręceniem zaworu należy ściągnąć siateczkę znajdującą się we wnętrzu baterii. Początkowo z rur będzie lecieć brudna woda, która mogłaby ją zapchać.
Pod baterią warto postawić wiaderko, aby nie zalać łazienki. Pora odkręcić wodę. Początkowo z armatury może wydobywać się powietrze, ale po kilku sekundach pojawi się jednolity strumień. Należy sprawdzić, czy woda nie wycieka spod rozet maskujących. Jeśli tak się dzieje, można delikatnie dokręcić nakrętkę baterii. Jeżeli mimo to woda dalej wypływa, trzeba naprawić instalację, zaczynając od uszczelnienia łączników.
Samodzielny montaż baterii prysznicowej w kilku krokach
Montaż baterii prysznicowej można wykonać samodzielnie i wcale nie potrzeba do tego dużego doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Nie wolno jednak pominąć żadnego kroku, ponieważ w efekcie może powstać nieszczelność i cały proces trzeba będzie zaczynać od nowa. Dlatego warto stosować się do powyższych wskazówek.