Biało szara łazienka
0
()

Szara łazienka – nowoczesność i styl

Szary kolor za sprawą znanej projektantki wnętrz Doroty Szelągowskiej, prowadzącej m.in. program „Domowe rewolucje”, stał się prawdziwym hitem. Polacy zaczęli malować nim ściany nie tylko w salonie czy w sypialni, ale również w łazience.

Dzięki temu łazienka zyskała nowoczesny styl i salonowy klimat. Poza tym stała się miejscem wizualnie bardziej uporządkowanym, co sprawiło, iż chce się w niej dłużej przebywać i wypoczywać, chociażby podczas długiej, wieczornej kąpieli. Szukając inspiracji do urządzania łazienki, warto zawsze przejrzeć strony temu dedykowane.

W przypadku szarej łazienki, dużo pomysłów na pomieszczenie w tej kolorystyce znajdziesz tutaj: Szara łazienka – meble, dodatki i aranżacje.

Szara łazienka o małych wymiarach

Wiele osób, które mają małą łazienkę, obawia się, że szary kolor na ścianie zmniejszy optycznie pomieszczenie. I mają rację, o ile zastosują jego ciemny odcień. Jednak w momencie, gdy postawią na delikatne odmiany szarości i wprowadzą przy tym we wnętrzu dużo bieli czy beżu, nic takiego się nie stanie. Pomieszczenie będzie wyglądać jasno i przestronnie. Głównie dlatego, że jasne barwy będą odbijać światło, co sprawi, że wnętrze stanie się lepiej doświetlone.

Rozwiązaniem dla małej łazienki jest pomalowanie tylko jednej ze ścian w kolorze ciemnej szarości, a resztę warto utrzymać w odcieniu bieli. Zestawienie tych stonowanych barw spowoduje, że do wnętrza zawita ład przestrzenny, tak bardzo pożądany w niewielkich pomieszczeniach. Biało-szara łazienka może być jednak kolorystycznie zbyt nudna, dlatego warto przełamać ją za pomocą barwniejszych dodatków np. żywych roślinek czy krzykliwego dozownika na mydło.

  Drewno w łazience, jaki gatunek wybrać i jak je pielęgnować

Szara łazienka – kobiece Spa

Jeśli marzy nam się łazienka w stylu Spa, szary odcień ścian będzie do tego idealny. Doskonale komponuje się on z drewnem – elementem charakterystycznym dla salonów Spa, jak również z bielą ręczników dekoracyjnie ułożonych na bambusowych półkach. Jako drewniany akcent sprawdzi się też podłoga. Można ułożyć na niej okładziny z naturalnego kamienia lub odpowiednio zaimpregnowane drewno. Jeśli chcemy pójść dalej z drewnianym akcentem, możemy obudować nim wannę lub umywalkę. Do tego powinniśmy użyć np. drewna pokrytego przezroczystą powłoką antybakteryjną.

Szara łazienka – miejsce męskiego wypoczynku

Coraz większa liczba mężczyzn marzy o dodatkowym pomieszczeniu do oglądania filmów. Tym bonusowym wnętrzem może stać się łazienka, w której zamontowany zostanie odbiornik telewizyjny. Pozwoli to na oglądanie porannych wiadomości przy goleniu oraz oglądanie filmów podczas wieczornego mycia. Stworzeniu dodatkowej „sali kinowej” sprzyjać będą w łazience przytłumione barwy, a w szczególności kolor szary, który nie rozprasza wzroku i pozwala skupić się na emitowanych programach.

Jakie meble do łazienki?

Meble do łazienki powinny pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i funkcjonalną. To w nich przecież chowamy kosmetyki i przybory toaletowe, dzięki czemu zyskujemy pożądany ład i to one dopełniają wyglądu wnętrza. W małych łazienkach dobrym rozwiązaniem są meble łączące obie wspomniane funkcje: typu szafka z drzwiczkami z lustra umieszczona obok umywalki. Dzięki niej nie tylko schowamy szczoteczki, pasty, perfumy czy inne akcesoria, ale dodatkowo możemy się w niej przejrzeć, gdyż pełni funkcję lustra.

W łazience sprawdzą się szafki pod umywalką, zwłaszcza te z głębokimi, wysuwanymi szufladami, które pozwolą bez problemu dotrzeć do każdego zakątka mebla. Nie zdadzą natomiast egzaminu głębokie szafki, w których poukładane kosmetyki jeden za drugim umkną naszym oczom i będzie trudno się do nich dostać. Przy głębokich meblach z utrudnionym dostępem bardzo łatwo o przeterminowanie produktów kosmetycznych i ich marnotrawienie.

  Stelaże podtynkowe – ich znaczenie w urządzaniu łazienki

Pomysły na ciekawe dodatki i dekoracje do łazienki

Łazienka nie miałaby oryginalnego wyrazu, gdyby nie dodatki. To one dopełniają całości wnętrza i podkreślają styl, który w niej panuje. Najczęstszymi dodatkami stosowanymi w łazience są: ozdobne koszyczki na drobne kosmetyki, wiszące półeczki pod prysznicem, dozowniki na mydło, wieszaki na ręczniki, lustra oraz rośliny. Ważne, aby stanowiły one spójną całość z resztą wystroju. Kolorystyczny sposób dobierania dodatków do wnętrza nie jest prosty. Nie zawsze wiemy, jakie barwy ze sobą współgrają, a jakie będą się wykluczać.

Więcej pomysłów na ciekawe dekoracje znajdziesz na tutaj: Dodatki do łazienki – pomysły na dekoracje

Źródło:

  1. Niezgoda, Aranżacje wnętrz, Kraków 2017, s. 44, 48-49, 79.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena / 5. Ilość ocen:

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here