Jaki kolor płytek do łazienki
4.6
(5)

Remont łazienki najczęściej jest inwestycją kosztowną. Przeprowadzany raz na kilka (lub nawet kilkanaście) lat powinien być wykonany porządnie. Łazienka jest niezwykle ważnym pomieszczeniem, więc prace remontowe powinny być przemyślane i dobrze zaplanowane. Warto zadbać o to, by jej wystrój był praktyczny, ponadczasowy i dostosowany nie tylko do indywidualnych upodobań i gustu domowników, ale również do wielkości pomieszczenia oraz znajdujących się w nim mebli i urządzeń sanitarnych.

Podążanie za trendami jest ścieżką, którą jak najbardziej można wybrać, jednak należy mieć na uwadze to, że moda potrafi się szybko zmienić.

Przemyślany projekt podstawą wyboru koloru płytek

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kolorze płytek ściennych i podłogowych, należy zaprojektować łazienkę. Najpierw powinno się zastanowić nad tym, w których miejscach znajdą się meble, umywalka, wanna lub kabina prysznicowa oraz toaleta. Płytki należy dopasować do ilości elementów, jakie znajdą się w łazience.

W pomieszczeniach, w których zostanie umieszczonych wiele sprzętów, warto postawić na gładkie płytki z niewielką liczbą zdobień. Na wzorzyste płytki i liczne dekory można postawić tam, gdzie będzie niewiele mebli i urządzeń. Ważne, by wykończenie łazienki nie było przytłaczające.

Do małych pomieszczeń najczęściej stosuje się stonowane płytki w jasnych barwach, choć nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Coraz częściej do małych pomieszczeń wchodzą intensywne barwy lub ciemne wykończenie. W zasadzie nieograniczone możliwości daje duża łazienka. Tutaj można wybrać zarówno jasne, jak i ciemne barwy i liczne dekoracje. Bez względu na wielkość pomieszczenia zastosowane mogą być płytki zarówno małe, jak i bardzo duże.

Jak dostosować wielkość do koloru płytek?

Decydując o tym, czy zakupimy mniejsze, czy większe płytki warto dostosować je do wysokości na jakiej będzie wisiała umywalka lub do zakończenia wanny. Chcąc położyć na ścianach duże płytki należy zadbać o to, by docinać ich jak najmniej. Duże i gładkie płytki w jednym kolorze idealnie wpiszą się w styl minimalistyczny. Można w nim zastosować również szkło lub metal.

  Lampy abażurowe do domu - czy warto je wybrać?

Geometryczne wzory są główną cechą charakterystyczną nowoczesnych aranżacji, natomiast szachownica, imitacja kamienia i drewna sprawdzą się w klasycznych łazienkach. Matowe dekory powinny znaleźć się w łazience rustykalnej wraz z płytkami o nierównych brzegach. Matowe płytki z przetarciami w połączeniu z drewnem będą najlepszym wyborem do rustykalnego wnętrza. To., w jakim stylu zechcemy urządzić łazienkę będzie bardzo pomocne przy wyborze zarówno wielkości, jak i koloru płytek.

Subtelne tło lub ozdoba

Inne płytki wybierzemy, jeśli pierwsze skrzypce mają grać meble i urządzenia sanitarne. Płytki mające stanowić dla nich tło nie powinny rzucać się w oczy. Stonowane barwy i rezygnacja ze zdobień pozwolą osiągnąć ten efekt. W takim przypadku często wybierane są białe płytki, które będą „zlewać się” z białą wanną, umywalką, czy też sedesem.

Zupełnie innego wyboru dokonamy, gdy ściany lub podłoga mają stanowić . Jeśli wykończenie ma być dekoracją samą w sobie, postawmy na ciekawe dekory i mocniejsze barwy.

Jednak nie wszystkie ściany powinny być mocno ozdobne – najlepiej jest wyeksponować wybrany ich fragment, np. ścianę naprzeciw drzwi. Ona bowiem najbardziej rzuca się w oczy. Można trzy ściany wyłożyć płytkami o jednej barwie, a na jednej zastosować kolorową mozaikę lub fototapetę. Jeśli żadna ze ścian nie może być dekoracyjna, możliwe jest wybranie jeszcze innej opcji – wykorzystanie podłogi do zdobień. Bardzo dobrze wygląda połączenie jednolitych ścian i ciekawej, mocno podkreślonej podłogi. Warto mieć na uwadze fakt, że wybór płytek podłogowych jest mniejszy niż ściennych.

Kontrasty nie pozwolą na nudę

Nawet jeśli wykończenie ma być tłem, płytki nie muszą być tego samego koloru, co urządzenia sanitarne. Dla podkreślenie i zaakcentowania białej wanny lub umywalki można wybrać głębokie, ciemne kolory ścian – czarne płytki idealnie sprawdzą się w tej roli. Kontrasty kolorystyczne zagwarantują, że łazienka będzie miała swój niepowtarzalny charakter. Pomieszczenie nabierze niebanalnego wyglądu, gdy połączymy np. czerń i biel. Warto jedynie pamiętać o tym, że na czarnych powierzchniach bardziej widać kurz.

  Mieszkanie w stylu skandynawskim

Nie tylko barwy można łączyć na zasadzie kontrastu – może on zostać osiągnięty poprzez dobór różnych wielkości płytek. Drobne na ścianach i duże na podłodze to rozwiązanie, którego popularność stale rośnie. Dobrym i nie mniej modnym połączeniem jest biel i drewno, delikatne płytki w jednej barwie (np. pastelowe) stanowiące bazę z dodatkiem kolorowych dekoracji lub biel i pastelowe akcenty.

Najpopularniejsza i ponadczasowa biel

Najczęściej wybieranym kolorem do łazienki od lat pozostaje biel. Niewątpliwą zaletą tego koloru jest to, że pasuje do wszelkich dodatków i optycznie powiększa łazienkę. Daje poczucie czystości i ładu.

Ale ci, dla których biała łazienka wydaje się być zbyt chłodna jest równie dobre, ale „cieplejsze” i bardziej przytulne rozwiązanie – cała paleta brązów i beżów. Zarówno białe, jak i beżowe płytki będą uniwersalne – pasują jednocześnie do nowoczesnych sprzętów oraz do stylu vintage.

Najnowsze trendy sezonu

Podążanie za modą może być najlepszym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych lub tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na przemyślenie koloru płytek. Obecnie wśród najmodniejszych połączeń wymienia się złoto jako dodatek zarówno do czerni, jak i do bieli. Złoty połysk dobrze prezentuje się również na tle drewna.

Kolorem roku 2019 jest koral. Łączy się z wieloma kolorami – czarnym, brązowym i białym. Pastelowy koral można zastosować też razem z mocnymi kolorami – czerwienią, granatem, zielenią lub fioletem.

Na ścianach najmodniejszych łazienek nie brakuje też mozaiki – w dowolnych kolorach występuje szeroki wachlarz wzorów (m.in. cegła, rybia łuska, heksagony i egzotyczna arabeska). Wśród dodatków często wybierane są motywy roślinne, kamień oraz płytki strukturalne o oryginalnych i wyrazistych żłobieniach, które ożywią każdą łazienkę.

 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.6 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen!

6 KOMENTARZE

  1. Arus- nie zgodzę się, mam małą łazienkę, płytki grafitowe połączone z imitacją drewna. Wyglaąda to ekstra, każdy się zachwyca. Na pewno nie przytłacza!

  2. Zawsze sądziłam, że jak mała łazienka to tylko na biało albo inny jasny kolor. A widzę, że da się tez mocno zaakcentować mocniejsze kolory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here