Biała szafka łazienkowa
5
(1)

Spis treści artykułu:

Jaka szafka do łazienki

Łazienka to pomieszczenie użytkowane nawet wiele razy dziennie i powinno być możliwie najbardziej funkcjonalne. Meblując łazienkę trzeba też pamiętać, że panują tam warunki inne, niż w sypialni czy salonie. Bez wątpienia w każdej łazience nie może zabraknąć szafki, która skryje wiele niezbędnych przedmiotów, jak na przykład chemia do czyszczenia czy kosmetyki.

Odpowiednio dobrana szafka łazienkowa z pewnością posłuży nawet wiele lat, pomimo intensywnego użytkowania czy wilgoci panującej zazwyczaj w tym pomieszczeniu.

Zobacz jakie meble łazienkowe będą najbardziej odpowiednie w Twoim przypadku. Rodzajów mebli łazienkowych jest bardzo dużo – dowiedz się jak wybrać meble łazienkowe w sposób prawidłowy.

Jaka szafka pod umywalkę nablatową?

Umywalka nablatowa to wersja wolnostojąca – misa utrzymuje się bezpośrednio na blacie lub na szafce i tak też trzeba ją montować. Takie umywalki to zazwyczaj modele nowoczesne o ciekawych kształtach, które przypominają dużą miskę położoną na meblu.

Dlatego najlepiej dobrać szafkę do łazienki dopasowaną stylistycznie do wyglądu umywalki, by całość ze sobą współgrała. Na przykład białe misy o eleganckich, geometrycznych kształtach, dobrze będą wyglądać z minimalistycznymi szafkami łazienkowymi również w bieli, w czerni lub odcieniach szarości.

Z kolei umywalki nablatowe imitujące betonową misę, będą ciekawie wyglądać w łazience urządzonej w stylu industrialnym. Meble łazienkowe takie jak szafki łazienkowe, mogą też być w wybranym intensywnym kolorze, by stworzyć ciekawy akcent dekoracyjny w pomieszczeniu. Dostępne są też szafki o unikalnych frontach, na przykład z rzeźbionymi drzwiczkami, z ozdobnymi nóżkami lub dekoracyjnym blatem.

drewniane szafki łazienkowe pod umywalką nablatową
drewniane szafki łazienkowe pod umywalką nablatową

Wybierając szafki łazienkowe do umywalki nablatowej, warto pamiętać o jakości mebla. Najlepiej kupować modele przeznaczone tylko do tego rodzaju umywalek. Szafki powinny być wykonane z wysokiej jakości surowców, by były wytrzymałe i odporne na częste działanie pary wodnej czy na zachlapania.

W przypadku mebli łazienkowych powinny one być też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a lakier wykorzystany do pokrycia szafek powinien być wolny od szkodliwych substancji lotnych. Szafki w wersji wiszącej natomiast muszą trzymać się ściany mocno i stabilnie. 

Jakie szafki łazienkowe pod umywalkę?

Łazienkę można urządzić różnymi dobrej jakości szafkami pod umywalkę. Najlepiej wybrać mebel dopasowany do aranżacji w pomieszczeniu – bardzo popularne są między innymi style skandynawskie, gdzie dominuje zamiłowanie do drewna i innych naturalnych surowców. Styl ten cechuje też prostota i maksymalna użytkowość przedmiotów, a w przypadku kolorystyki – przodują jasne, pastelowe barwy.

W takich łazienkach doskonale będzie wyglądać biała szafka pod umywalkę sięgająca aż do podłogi, by mieć możliwie najwięcej przestrzeni do przechowywania. Sprawdzą się też modele mebli łazienkowych na drewnianych nóżkach i z drewnianymi blatami, które będą się dobrze łączyć z białą misą umywalki.

Bardzo popularny jest również styl rustykalny, a w takich łazienkach świetnie będą wyglądać większe szafki pod umywalkę z drewna w swoim naturalnym kolorze (ostatnio drewniane szafki są coraz popularniejsze). Wtedy warto też umieścić w łazience inne drewniane akcenty, jak na przykład słupek łazienkowy, półki czy regały na ręczniki imitujące drabinę. Szafki w stylu rustykalnym mogą mieć zarówno tradycyjnie otwierane drzwiczki, jak i kilka niewielkich szuflad z urokliwą gałką do otwierania.

Z kolei w nowoczesnych łazienkach często montuje się podwieszane szafki pod umywalkę, które wyglądają bardzo szykownie. Modne są modele w ogóle pozbawione rączek, które otwiera się na przykład poprzez nacisk. Takie meble mają też często system wolniejszego zamykania szuflad, co jest bardzo przydatne, gdy domownicy nie zamykają ostrożnie szafek. W dodatku wersje podwieszane pozwalają na sprawne umycie podłogi pod szafką, by utrzymać lepszą higienę w łazience.


Jak wysoko szafka z umywalką?

Wysokość szafki z umywalką jest bardzo ważna z punktu widzenia codziennego użytkowania tej części łazienki. Cały zestaw powinien być w taki sposób zamocowany, by wszyscy domownicy mogli w sposób komfortowy myć przykładowo ręce czy zęby. Umywalkę najczęściej montuje się na wysokości średnio 85 cm, co powinno być wygodne dla osób o przeciętnym wzroście. Nie warto mocować umywalki z szafką niżej, ponieważ korzystanie z niej będzie już wymagało zbytniego nachylania się, co może być uciążliwe dla kręgosłupa. Jeżeli z łazienki korzystają też dzieci, to najlepiej zainwestować w specjalny podest lub schodki.

Warto również mieć na uwadze, że montaż umywalki na optymalnej wysokości 85 cm pozwala na łatwe podłączenie później systemu hydraulicznego. Na tej wysokości bowiem można bezproblemowo połączyć odpływ umywalki z otworem kanalizacyjnym, za pośrednictwem standardowego syfonu. Dotyczy to też wygodnego podłączania wężyków z baterii umywalkowej do ujścia zimnej i gorącej wody – jeżeli te wszystkie punkty będą rozmieszczone na powszechnie przyjętych w budownictwie wysokościach.

Montaż umywalki z szafką w nieco wyższym punkcie pozwoli też na wykorzystanie większego formatu samej szafki. Dzięki temu w łazience będzie więcej miejsca do przechowywania, co jest ważne szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Poza tym wysokość mocowania umywalki będzie miała wpływ na wysokość łazienkowej szafki podwieszanej – wtedy można zmieścić upatrzony model, a od podłogi nadal będzie dzieliło przynajmniej kilka centymetrów.


Meble łazienkowe – szafka na wymiar czy gotowa?

Wybór rozmiaru szafki łazienkowej zależy zazwyczaj od dostępności miejsca. W dużej łazience można w tym zakresie realizować swoje plany aranżacyjne niemal bez ograniczeń. Wtedy warto sięgnąć po większą szafkę pod umywalkę, by mieć sporo miejsca na mydło, szczoteczki do zębów czy inne drobiazgi niezbędne w codziennej pielęgnacji. Można też zdecydować się na szafki łazienkowe na wymiar, ciągnące się nawet wzdłuż całej ściany z umywalkami. To doskonałe rozwiązanie dla wielkich łazienek w przestronnych domach czy apartamentach.

Jeżeli zaś chodzi o gotowe szafki łazienkowe o standardowych wymiarach, to najczęściej bez problemu pasują one do średniej wielkości łazienek. Można je montować pod umywalkami i nadal będzie sporo miejsca do wykorzystania zarówno na blacie, jak i we wnętrzu mebla. Szafki do łazienki w gotowej wersji występują też w wielu ciekawych wersjach stylistycznych, a w dodatku są dostępne od ręki. Czasem jednak warto skusić się na zamówienie szafki pod umywalkę na wymiar – zwłaszcza w małych łazienkach.

W bardzo ciasnych łazienkach trudno jest się poruszać, dlatego każdy centymetr trzeba wykorzystać w bardzo przemyślany sposób. To właśnie tam szczególnie przydatne będą szafki łazienkowe na wymiar, by dopasować je do ilości dostępnego miejsca. Czasem bowiem jest tak ciasno, że żaden standardowy model się nie zmieści. Bywa też tak, że ściany mają zbyt nieregularny rozkład, więc tradycyjny format szafki zmarnowałby mnóstwo cennego miejsca.

Rodzajów mebli łazienkowych jest dużo… jak się nie pogubić?

Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Wam wybierać meble łazienkowe, a w szczególności szafki łazienkowe, o których głownie pisaliśmy w sposób prawidłowy. Oczywiście rzeczą najważniejszą cały czas pozostaje funkcjonalność i spójność stylu.

Czy mogą to być drewniane meble łazienkowe, stojąće szafki, szafki podwieszane czy jeszcze inne… wiele zależy od Twojego gustu i pomysłu na łazienkę.

Wyposażenie łazienki musi zapewniać komfort i użyteczność, dlatego wybór mebli łazienkowych, które często pełnią jedyną rolę przechowywania rzeczy w łazience jest niezwykle ważny.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

  1. Drewno jest super modne, ale wszystkie meble drewniane (drewniane szafki pod umywalką szczególnie) trzeba odpowiednio impregnować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here