Przewodnik po płytach gazowych
przewodnik-kupujacego-po-plytach-gazowych
5
(2)

Spis treści artykułu:

Podstawowe rodzaje płyt gazowych z uwagi na materiał, z którego są wykonane

Do najbardziej popularnych modeli płyt gazowych zalicza się obecnie płyty blaszane, najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej. Jest to rozwiązanie przede wszystkim tanie oraz łatwo dostępne. Osoby, którym zależy na ciekawym designie oraz bardziej nowoczesnym wyglądzie mogą zdecydować się na płyty grzejne z gazem na szkle lub bez płomienia.

Ten typ płyt swoim wyglądem przypomina płyty elektryczne jak np. płyta indukcyjna Elektrolux, jednak w modelach tego typu funkcjonalność płyty gazowej zostaje zachowana, co przyczynia się m.in. do sporych oszczędności w comiesięcznych rachunkach. Warto zwrócić uwagę na to, że są też najprostsze w czyszczeniu oraz utrzymaniu porządku. Na rynku dostępne są także pojedyncze modele płyt mieszanych, które łączą w sobie gaz oraz indukcję. Tego rodzaju płyta gazowa pojawia się w sklepach coraz rzadziej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając idealną płytę gazową?

Dobierając płytę gazową do kuchni, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę jej rozmiar. Większość płyt dostępna jest w standardowych rozmiarach 60 cm szerokości, z czego wysokość wynosi ok. 5-6 cm a wymiar wewnętrzny oscyluje w granicach 56 na 49 cm.

Wybierając ten określony rozmiar, zyskuje się pewność, że wymiana płyty w przyszłości nie będzie stanowiła problemu. Posiadacze większych kuchni mogą zdecydować się na płyty o szerokości nawet 90 cm. Tego typu urządzenia są wyposażone w większą liczbę palników, w tym palnik wok, który ułatwia przygotowywanie potraw dla większej grupy osób. Do niewielkich kuchni polecane są modele dwupalnikowe o szerokości 30 cm.

Standardowym wyposażeniem płyty gazowej do zabudowy są ruszty emaliowane oraz ruszty żeliwne. Pierwsze z nich są bardzo lekkie, jednak z uwagi na to że z reguły są cienkie oraz pokryte farbą, ulegają szybszemu zniszczeniu. Ruszty żeliwne posłużą dłużej oraz zapewniają większy komfort użytkowania.

Podstawowe funkcje, jakie powinna posiadać płyta gazowa

Do najbardziej standardowych funkcji, w jakie powinna być wyposażona płyta gazowa, zaliczyć należy: zabezpieczenie przeciwpyłowe, iskrownik, dysze do gazu, a także w większości przypadków – blokadę przed dziećmi.

Zadaniem zabezpieczenia przeciwpyłowego jest zamknięcie dopływu gazu w sytuacji, gdy płomień gazu zostanie zdmuchnięty lub nastąpi zalanie palnika. Odcięcie gazu następuje w każdej sytuacji, gdy płomień zgaśnie. Większość obecnie produkowanych płyt gazowych posiada tę funkcję, jednak decydując się na konkretną, warto o nią dopytać. Warto także, aby płyta posiadała iskrownik, dzięki czemu nie jest konieczne wykorzystywanie zapałek lub zapalniczki podczas zapalania płyty.

Na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo wpływa także wyposażenie w mechaniczną lub elektroniczną blokadę przed dziećmi. W przypadku gdy płyta indukcyjna nie wymaga posiadania powyższych funkcji, tak w przypadku płyt gazowych, powyższe należy uznać za konieczność. Osoby, które nie posiadają przyłącza do gazu ziemnego, powinny zwrócić uwagę na wyposażenie płyty w dyszę umożliwiającą podłączenie jej do gazu butlowego.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here