Kuchnia modułowa
5
(1)

Nie jest łatwo urządzić kuchnię w taki sposób, aby była funkcjonalna, dobrze zagospodarowana, a przy tym nie zrujnowała domowego budżetu. Na szczęście z pomocą przychodzą meble modułowe – co to jest i dlaczego warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Co to są meble modułowe?

Meble modułowe, zwane również systemowymi, to gotowe elementy, które można swobodnie konfigurować oraz przestawiać w razie potrzeby. Tworzone są w ramach konkretnych kolekcji, serii, dzięki czemu zachowana jest spójność aranżacji – kolorystyka, styl wykończenia.

W przypadku mebli systemowych do kuchni najczęściej dostępne są korpusy i fronty o różnych wymiarach. Blaty oraz uchwyty również można dowolnie łączyć ze sobą. To daje jeszcze większe możliwości personalizacji gotowego zestawu. Pod tym względem meble kuchenne modułowe nierzadko przypominają wersje robione na wymiar, a są przy tym znacznie tańsze.

Jak urządzić kuchnię z pomocą gotowych mebli? 

Dzięki meblom modułowym, stworzenie kuchni na miarę swoich potrzeb nie musi być trudnym zadaniem, chociaż będzie wymagało odpowiedniego przygotowania i zaangażowania.

Na początku należy precyzyjnie zmierzyć pomieszczenie. Jeśli jest ono aktualnie remontowane, trzeba uwzględnić grubość kafelek i kleju, aby wyliczyć docelową długość ścian. Kolejnym krokiem jest ustalenie optymalnej konfiguracji – czy meble będą znajdować się tylko wzdłuż jednej ściany, czy mają tworzyć kształt litery L lub U. Następnie powinno się uwzględnić rodzaj i rozmieszczenie sprzętu AGD oraz zlewozmywaka. W miarę możliwości powinny one tworzyć tzw. trójkąt roboczy. Na tej podstawie można wyznaczyć, jakie dodatkowe szafki będą potrzebne i, co najważniejsze, czy się zmieszczą. Dobrze jest zapisać na kartce docelowe wymiary, najlepiej w kilku konfiguracjach, uwzględniających różne rozmiary szafek.

  Nowoczesne lampy wiszące nad stół

Na tym etapie należałoby też określić styl, w jakim ma być urządzone pomieszczenie – nowoczesny, klasyczny, a może industrialny lub glamour? Fronty mają być drewniane (drewnopodobne), białe, czarne, a może kolorowe? Warto rozeznać się w ofertach i przejrzeć dostępne kolekcje. W ten sposób łatwiej będzie określić, co najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom i wymaganiom. Po zapisaniu kilku ciekawych opcji można przejść do projektowania samej kuchni. Chociaż meble modułowe dają bardzo duży zakres personalizacji, nie oferują wszystkich dostępnych rozwiązań. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy wybrana kolekcja posiada korpusy i fronty w preferowanych wymiarach. Tutaj przydadzą się wszystkie obliczenia wykonane wcześniej oraz wstępne projekty. To bardzo ułatwia zadanie oraz zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Wśród mebli modułowych można znaleźć szafki do zabudowy piekarnika, lodówki, zmywarki, a także wersje narożne czy wąskie, wysuwane półki typu cargo. Możliwości rozplanowania pomieszczenia jest wiele i wszystkim można zająć się samodzielnie. Niemniej warto pamiętać o innej opcji. Usługa projektowania kuchni – online, za pomocą prostego w obsłudze programu lub stacjonarnie, wtedy taki projekt wykonuje przeszkolona do tego osoba.

Zalety kuchni modułowej

Jedną z najważniejszych zalet kuchni modułowej jest przystępność cenowa. Takie meble są znacznie tańsze od wykonywanych na wymiar przez stolarza. Jednocześnie, o ile pomieszczenie nie posiada trudnej w zagospodarowaniu przestrzeni (nietypowe wymiary, skosy), zwykle łatwo jest wypełnić je gotowymi modułami.

Możliwa jest nie tylko personalizacja wymiarów, ale również dodatkowych elementów takich jak:

  • system cichego domyku;
  • zawiasy do szafek bez uchwytów;
  • kosze cargo.

Meble systemowe mogą być dostępne „od ręki”, chociaż zwykle należy poczekać na nie do kilku tygodni (wszystko zależy od zainteresowania daną kolekcją). Czas ten jest jednak znacznie krótszy niż podczas zamawiania kuchni na wymiar u stolarza (terminy realizacji wynoszą nawet do kilku miesięcy).

  Zlew kuchenny - o czym warto pamiętać podczas zakupu?

Dodatkowo osoby, które dysponują ograniczonym budżetem, mogą w pierwszej kolejności zamówić wyłącznie podstawowe meble i w ciągu kilku miesięcy dokupić pozostałe elementy, aby w pełni i funkcjonalnie urządzić kuchnię. W takiej sytuacji należy jedynie wcześniej sprawdzić, czy dana kolekcja nie będzie wycofywana ze sklepów.

Wybierając meble systemowe, najczęściej osobno zamawia się korpusy i fronty, gdzie zwykle baza, czyli korpus, ma standaryzowane rozmiary. To sprawia, że stosunkowo niewielkim kosztem można odświeżyć lub całkowicie zmienić wygląd kuchni – wystarczy wymienić fronty. Jest to dodatkowa zaleta, o której warto pamiętać.

Wady mebli modułowych do kuchni

Kuchenne meble systemowe nie są pozbawione wad. Czasami, mimo wielu starań, może zdarzyć się tak, że nie wszystkie moduły uda się dopasować do wymiarów pomieszczenia. Skutkuje to niewykorzystaną przestrzenią, pustymi miejscami, które, ze względów estetycznych zwykle zakrywa się zaślepkami imitującymi fronty. Nie jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie, ale w sytuacji, gdy domowe wydatki nie pozwalają na zamówienie kuchni na wymiar, często jedyne.

Chociaż doposażanie mebli to jedna z zalet systemów modułowych, może to być też problematyczne. Kolekcje i serie mogą zmieniać się wraz z trendami. Zakupione wcześniej fronty równie dobrze mogą przestać być już produkowane.

Kuchenne meble modułowe – czy warto?

Meble modułowe są złotym środkiem pomiędzy kuchnią na wymiar a gotowymi zestawami. Z jednej strony są atrakcyjne cenowo, a z drugiej pozwalają urządzić funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad i czasami konieczne będzie pójście na kompromisy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here