Ciężko spotkać budynek stworzony bez użycia kamienia. Surowiec ten jest obecny w architekturze niemal wszędzie i stosuje się go na każdym etapie budowania. Już w trakcie stawiania fundamentów używa się betonu, w którego składzie znajdują się m.in. kruszywo, zmielone na cement skały wapienne, czy też piasek i glina. Serca obserwatorów ukończonych budynków skradają jednak kamienie użyte w elewacjach budowli, a przede wszystkim w wykończeniu i dekoracji wnętrz. Do tego celu stosowane są płyty kamienne z różnego rodzaju skał.
Skały, z których powstają płyty i blaty kamienne
Odpowiednio przygotowany kawałek skały może z powodzeniem znaleźć zastosowanie jako funkcjonalny element wyposażenia domu. Bo czy można wyobrazić sobie bardziej trwałe blaty kuchenne, podłogi, czy płytki w łazience od tych wyciętych z kamienia? Biorąc pod uwagę fakt, że skały istnieją na Ziemi od wielu milionów lat, ciężko będzie znaleźć równie solidny surowiec.
Jednak nie wszystkie skały nadają się do produkcji pięknych, wytrzymałych tafli. Wśród tych, które spełniają kryteria wytrzymałościowe, a także stanowią estetyczno-wizualną zachętę są m.in. piaskowce, granity, gnejsy, marmury, trawertyny i kwarcyty. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę z powodu swoich perfekcyjnych właściwości fizycznych ale również z powodu swojego ciekawego wyglądu.
Kwarcyt – co to za skała?
Kwarcyt należy do grupy skał metamorficznych, czyli takich, które powstały z przeobrażenia innego rodzaju skały. Droga do uzyskania kwarcytu jest dość skomplikowana, gdyż skała wyjściowa, zazwyczaj piaskowiec kwarcowy, musi zostać poddana warunkom wysokiego ciśnienia i temperatury we wnętrzu Ziemi. Kwarcyty tworzą się na głębokościach od 6 do 10 km, przy udziale temperatury od 100 do 300°C. Warunki te wydają się być bardzo ekstremalne z punktu widzenia człowieka, lecz należy mieć na uwadze, że metamorfizm skał zachodzi na głębokości do 30 km i w temperaturze do 900°C tworząc np. eklogity i granulity.
Piaskowce kwarcowe (skały wyjściowe dla kwarcytów) w swoim składzie zawierają ponad 80% ziaren kwarcu, czyli minerału, który plasuje się na 7 pozycji w 10-stopniowej skali twardości Mohsa i ustępuje tylko najtwardszym minerałom jubilerskim: topazowi, korundowi i diamentowi. Pozostały % składu skały stanowi spoiwo, np. krzemionkowe.
W wyniku przeobrażenia piaskowca w kwarcyt, skała staje się zbita, bez wyczuwalnej chropowatej struktury typowej dla piaskowców. Wygląd kwarcytu jest ściśle powiązany z wyglądem skały wyjściowej, z której powstał. Tym samym kwarcyty, podobnie jak piaskowce mogą mieć barwę beżową, brązową, szarą, grafitową, jasnoniebieską, żółtą, kremową, białą lub tworzyć mieszankę wymienionych odcieni.
Ponadto w kwarcytach często można zaobserwować refleksy świetlne, co dodaje im elegancji oraz efektu kryształowej, lśniącej powierzchni nawet bez konieczności polerowania. Dodatkowe i ciekawe wrażenie wizualne sprawiają często występujące w kwarcytach długie, ciemniejsze na tle skały, smugi.
Właściwość ta jest spowodowana rozpuszczeniem spoiwa w warunkach metamorfizmu i jego ułożeniem pod wpływem działania wysokiego i kierunkowego ciśnienia. To dzięki temu finalna skała wyprodukowana przez naszą planetę wyglądem przypomina klasyczny marmur. Do kwarcytów o interesującym wyglądzie z pewnością można zaliczyć np. Macaubas Giotto znany również pod nazwą Calacatta Macaubas.
Wielofunkcyjny Macaubas Giotto
Macaubas Giotto to kwarcyt o białej lub szarej barwie z ciemniejszymi, np. grafitowymi żyłkami. Zastosowanie tego rodzaju skały w domu nie tylko dodaje wnętrzom klasycznego i eleganckiego wyglądu, ale też czyni je bardziej funkcjonalnymi. Ten kwarcyt znajdzie zastosowanie w kuchniach, barach, na kominkach, a nawet w wannach.
Oprócz walorów estetycznych kamień charakteryzuje się dobrymi parametrami, tj. wysoką wytrzymałością i twardością oraz bardzo małą nasiąkliwością, co pozytywnie wpływa na odporność powierzchni na plamy. Wymienione cechy sprawiają, że kwarcyt tego typu nadaje się też do użycia zewnętrznego stanowiąc nietuzinkowy element dekoracji budynku czy ogrodzenia.
Źródło: https://salonmarbella.pl
Bardzo trwały materiał, często w kuchni stosowany. Mam i sobie chwalę.