4.5
(2)

Niech stanie się jasność

Biel jest królową klasyki i elegancji. Biel jest uniwersalną barwą stanowiącą idealne tło do barwniejszych, pstrokatych i odważniejszych dodatków. Biel gra główną rolę w minimalistycznych kuchniach, ale nie tylko. Sprawdza się w aranżacjach skandynawskich i angielskich. Dlaczego ta barwa jest tak bardzo pożądaną we wnętrzach?

Po pierwsze: optyka. Ten kolor jest w stanie dodać przestrzeni nawet najmniejszej, najciaśniejszej kuchni. Pomieszczenie nabiera nie tylko większego rozmachu, ale także wydaje się być czystsze, sterylne, zadbane. Jasna kuchnia będzie doskonale się prezentować zarówno w naturalnym jak i sztucznym oświetleniu. Jeśli meble kuchenne, które zostały dobrane do pomieszczenia, są polerowane na wysoki połysk, biel idealnie będzie pasować jako ich tło. Barwa ta sprawdzi się także na suficie, zwłaszcza w pomieszczeniu o małym metrażu. Dobrym pomysłem może okazać się wybranie jasnej podłogi, która doda wnętrzu kuchni lekkości i subtelności.

Biel mimo nieskazitelności nie jest bez wad. Po długotrwałym kontakcie ze słońcem traci swój blask i siłę, szarzeje i żółcieje. Często zdarza się to białym firankom, jasnym roletom i bieli na ścianach, co powoduje konieczność wymiany elementów i remonty. Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że na jednolitej powierzchni podłogi lub blatu w kolorze bieli, wszystkie zarysowania będą widoczne jak na dłoni. Tak samo zresztą jak okruszki, które spadły ze stołu.

Elegancja w ciemnym wydaniu

Zupełną odwrotnością dla jasnej, białej kuchni jest czarna alternatywa. Zastosowana w kuchennym pomieszczeniu zaprezentuje je w efektywnym, tajemniczym świetle jako miejsce z charakterem. W jakich kuchniach sprawdzi się najlepiej? Otóż, czerń nadaje się do dużych, przestronnych pomieszczeń, którym będzie mogła nadać smaku i szyku, równocześnie kamuflując ich wady i podkreślając wszelkie walory.

  Kuchnia w stylu klasycznym. Jak ją urządzić?

Nowoczesne meble kuchenne oferują czerń i jest ona świetnym pomysłem, ale tylko gdy jej usytuowanie w przestrzeni jest dobrze przemyślanym projektem. Znalezienie zastosowania dla tego koloru na podłodze lub suficie może nie być dobrym pomysłem, tak samo jak umieszczenie jej na ścianie naprzeciwko okna. W takim przypadku będzie przytłaczająca. Jeśli zostanie wybrane dla wysoko polerowanych frontów mebli, może być kłopotliwa w kwestii czyszczenia – stwarza konieczność codziennego polerowania. Kuchnia w czerni oznacza również konieczność jej dobrego oświetlenia. W przeciwnym razie będzie kolor ten będzie utrudniał funkcjonowanie. Barwa ta nie nadaje się również na podłogę. Kurz, brud, rysy, okruszki czy nawet woda – będą widoczne i nieestetyczne. Ciemna kuchnia to także miejsce mniej przytulne i zimniejsze w odczuciu niż jej jasna alternatywa.

Kompromis jako idealne rozwiązanie

Dylemat dotyczący wyboru kolorów dla kuchni rozwiązuje połączenie dwóch odmiennych odcieni. Nowoczesne meble kuchenne z Eco.Lupus.eu dążą do rozwiązań modnych i jednocześnie sprawdzających się idealnie w każdej kuchni. W tych aranżacjach można powrócić do klasyki. Zamiast minimalizmu, dać się ponieść fantazji i odkryć tradycyjne rękodzieła (kuchnia w stylu etno). Dużą popularnością cieszą się wszelkie szarości oraz głębokie odcienie brązu. Styl glamour lub vintage to obecnie trendy wśród wybieranych projektów. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się duet eleganckiej czerni czyli gładkie i lśniące fronty zdobiące meble kuchenne oraz biel, czerwień lub szarość na blatach kuchennych. Chcąc nadać nowoczesny styl kuchni, projektanci proponują grafit lub antracyt jako idealne odcienie szarości dla mebli ze zdobionymi frontami. Dobierając do niej miedziane, pozłacane lub mosiężne gałki i uchwyty, można być pewnym, że wnętrze uzyska elegancję i szyk. W parze z odcieniem czekolady czy też mocnej kawy powinny iść odcienie kremowe oraz ciepłe jak morela czy pudrowy róż. Jeśli wybór padł na ciemne, nowoczesne meble kuchenne, posadzka powinna kontrastować jasną barwą np. bielone lub postarzane drewno. Jeżeli bliżej nam do płytek cementowych, warto dobrać takie z wymyślnymi ornamentami w odcieniach szarości. Dla jaśniejszej zabudowy kuchennej przewidziane jest ciemne drewno na podłodze. Planując wybór kolorów dla ścian i mebli, najbezpieczniej kierować się sprawdzonym kontrastem: ciemne ściany dla jasnej zabudowy i jasne zarezerwowane dla ciemnej.

  Na co zwrócić uwagę przed zakupem płyty gazowej

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

2 KOMENTARZE

  1. Ważny do koloru jest dobór blatów. Fajne połączenie białych frontów z ciemnym drewnem albo nawet jasnym drewnem. DAje to ładny efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here