Zlewozmywak jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Zmywarki do naczyń wciąż go nie wyparły i raczej tego nie zrobią. W zlewie opłuczesz warzywa i owoce, umyjesz delikatniejsze naczynia, postawisz duży garnek, do którego nabierzesz wodę. Jaki zlewozmywak kupić, żeby był funkcjonalny, a przy tym ładnie wyglądał? Przyjrzyjmy się jego cechom.
Wielkość i liczba komór w zlewie
Wybierając zlewozmywak kuchenny, zastanów się, ilu komór potrzebujesz. Pomyśl też, jakie wymiary zlewu będą odpowiednie do Twojego blatu. Pamiętaj, żeby obok niego znalazło się miejsce na obróbkę produktów spożywczych lub położenie naczyń.
Ze względu na liczbę komór wyróżniamy zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe i dwukomorowe. Oprócz tego mogą mieć wyodrębniony ociekacz lub być bez niego.
Jaki zlew do kuchni będzie najlepszy? Zależy, jak intensywnie będziesz go używać.
- Zlewozmywak z jedną komorą może wystarczyć, jeśli masz zmywarkę i mieszkasz samotnie lub z jedną osobą.
- Zlew dwukomorowy przyda się, gdy jest Was dużo albo bardzo często gotujesz skomplikowane potrawy. W takim wypadku brak ociekacza zrekompensujesz suszarką w szafce nad zlewem albo stojącą na blacie.
- Zlewozmywak 1,5-komorowy może być dobrym wyborem, gdy chcesz mieć więcej niż 1 komorę, ale przy okazji ociekacz. W mniejszej komorze możesz np. umyć parę owoców albo sztućców.
Wielkość komór i ociekacza przekłada się na szerokość zlewu. Przykładowo, w ofercie marki Kernau można znaleźć zlewozmywak jednokomorowy bez ociekacza o szerokości całkowitej bliskiej 57 cm, a także zlewozmywak z ociekaczem o szerokości 58 cm. Szerokości zlewów zaczynają się od niecałych 40 cm a dochodzą prawie do 100 cm.
Ważna jest też głębokość komory lub komór. Im większa, tym więcej zmieścisz wewnątrz. Mogą mieć od ok. 16 cm do 20 cm.
Funkcjonalność zlewu – zastanów się:
- Ile komór potrzebujesz?
- Czy chcesz kupić zlewozmywak z ociekaczem?
- Jakie wymiary powinien mieć, żeby zmieścił się na Twoim blacie?
Materiał wykonania: stal czy granit?
Obecnie na rynku są popularne dwa rodzaje materiałów, z których robi się zlewozmywaki.
Zlewy stalowe. To chyba wciąż najczęściej kupowane zlewozmywaki. Są stosunkowo tanie, funkcjonalne, lekkie oraz wytrzymałe na zmiany temperatury. Łatwo je czyścić i można to robić różnymi środkami chemicznymi. Mogą być polakierowane na modny kolor i pokryte powłoką PVD zapewniającą większą odporność na porysowanie. Mimo wszystko należy uważać, aby nie uszkodzić ich powierzchni, np. sztućcami.
Zlewy granitowe. Kojarzą się z większym prestiżem i elegancją. Są też bardzo wytrzymałe na temperatury i uszkodzenia. Tworzywo, z którego się je wykonuje, to tak naprawdę nie czysty kamień, lecz konglomerat. Dzięki temu jest tańszy i lżejszy niż prawdziwy granit. Jednak przy jego czyszczeniu należy używać tylko łagodnych środków lub specjalnych preparatów. Dodatek substancji barwiących pozwala uzyskać różne kolory zlewów: czarny, biały, grafitowy, beżowy, piaskowy. Bardzo modny ostatnio jest czarny mat (jak w zlewach Franke) albo czarny ze złotymi drobinkami (Deep Black + Gold Metallic w ofercie Kernau).
Na rynku można jeszcze znaleźć zlewozmywaki ceramiczne glazurowane albo akrylowe, jednak to niewielki odsetek produktów. Przeważnie większość konsumentów, którzy rozważają, jaki zlewozmywak kupić, wybiera między stalą a granitem.
Kształt zlewozmywaka
Jest on ważny ze względów estetycznych, lecz także praktycznych. Jakie mogą być kształty zlewów?
- Kwadratowy – to najczęściej jedna komora bez ociekacza.
- Prostokątny – obejmuje wszystkie kombinacje komór i ociekacza.
- Okrągły – w tym wypadku jest to jedna komora.
- Owalny – może mieć jedną komorę z ociekaczem lub dwie komory.
- Trapezowaty, z zaokrągloną podstawą – to zlewozmywak narożny. Co prawda zlew w rogu powszechnie jest uznawany za niewygodny, jednak w niektórych kuchniach jest to jedyne miejsce na jego montaż. Zlewy narożne mogą mieć też inne kształty: pięciokąta, sześciokąta, litery L, nerki.
Jaki zlewozmywak kupić ze względu na montaż
Zastanów się, w jaki sposób chcesz zamontować swój zlew w kuchni. Wyróżniamy trzy rodzaje zlewów ze względu na montaż.
Zlewozmywak nakładany na szafkę. Dawniej był to najbardziej popularny rodzaj zlewów. Montuje się go bezpośrednio na szafce bez blatu. Obecnie często jest wykorzystywany w urządzaniu kuchni przy użyciu gotowych zestawów meblowych.
Zlewozmywak nablatowy. Teraz to jest najczęściej kupowany zlewozmywak. Mocuje się go w blacie, wkładając w przygotowany otwór. Krawędzie zlewu są szersze i na nich opiera się konstrukcja.
Zlewozmywak podwieszany pod blatem. To propozycja do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni. Cały zlew montuje się od spodu i żaden jego element nie wystaje ponad powierzchnię blatu. Dzięki temu jest zachowana gładka powierzchnia blatu.
Mega mi się podobają takie czarne zlewozmywaki