Wybór patelni żeliwnej
5
(2)

Patelnia żeliwna: zastosowanie

To, co wyróżnia patelnie żeliwne spośród naczyń z innych materiałów to trwałość i funkcjonalność. Doskonale sprawdzają się zarówno przy gotowaniu, jak i smażeniu oraz duszeniu.

Materiał żeliwny jest niezwykle twardy, co zapewnia równość naczynia. Dzięki temu patelnia żeliwna jest odporna na odkształcenia, a idealnie gładki spód powoduje, że dobrze sprawdza się zarówno na tradycyjnych kuchenkach gazowych, jak i na płytach elektrycznych oraz indukcyjnych.

Dodatkowo można stosować ją również w piekarniku, zamiast brytfanki.

Patelnia żeliwna — funkcjonalność i wytrzymałość w jednym

Patelnia żeliwna, wykonana z naturalnych, neutralnych dla zdrowia człowieka materiałów, ceniona jest za brak wpływu na smak i zapach przygotowywanych w niej potraw. Jest pozbawiona toksycznych substancji, które mogłyby przedostawać się do jedzenia pod wpływem wysokiej temperatury.

Dodatkowo żeliwo to materiał bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, wyszczerbienia czy rysowanie. Nie powstają na nim również nieetyczne przebarwienia.

Odpowiedni sposób używania i konserwacji patelni żeliwnej zagwarantuje możliwość używania jej przez wiele lat, a nawet przez całe życie. Należy pamiętać przede wszystkim, że naczynia z żeliwa są wrażliwe na nagłe zmiany temperatur, przez to nie należy chłodzić ich zimną wodą, a pozostawić do samodzielnego wystygnięcia. W przeciwnym razie narażone są pęknięcia. Letnią patelnie umyć można pod bieżącą wodą, a do jej pielęgnacji wystarczy zwykła gąbką oraz płyn do mycia naczyń. Patelnia żeliwna, wykonana ze stopu żelazowo-węglowego z wysoką zawartością węgla, jest odporna na rdzę, po umyciu warto jednak wycierać ją do sucha.

Dzięki swojej trwałość naczynia z żeliwa to ekonomiczny i ekologiczny wybór do każdej kuchni – przez wiele lat nie ma potrzeby wymieniać je na nowy model.

Patelnia żeliwna — uniwersalne naczynie do kuchni

Patelnia żeliwna to naczynie o uniwersalnym zastosowaniu. Gotowanie i smażenie w niej jest niezwykle łatwe, dzięki równomiernego nagrzewaniu się tworzywa. Cały proces zazwyczaj jest dłuższy niż w przypadku patelni wykonanych z innych metali, jednak dzięki jednakowemu rozprowadzeniu się ciepła po całej powierzchni, wszystkie potrawy są równo upieczone. Żeliwo zatrzymuje również dłużej ciepło, przez co jedzenie zachowuje optymalną temperaturę przez dłuższy czas, a przy tym nie wysycha podczas smażenia. Dzięki temu to dobry wybór do dań i składników, które wymagają dłuższego gotowania w niższej temperaturze.

Klasyczna patelnia żeliwna nadaje się do potraw różnego typu, jednak możliwe jest kupienie także modeli o specjalnym zastosowaniu, typu wok, do smażenia jajek lub do grillowania. Niezależnie od rodzaju żeliwnej patelni uwagę przyciąga jej ciężar — oryginalne i wysokiej jakości patelnie są ciężkie, przeciętnie ważą około 2-3 kg. Wybierając naczynie do swojego domu, warto kierować się zatem nie tylko designem naczynia, ale również jego wagą. Dobrze dobrana patelnia żeliwna to inwestycja na lata.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here