Jak czyścić zamsz?
3.5
(2)

   Zamsz ma wielu fanów, a wszystko, dlatego, że jest to bardzo piękny, szlachetny i wygodny materiał. Aby zachować jego wygląd na dłużej, trzeba wiedzieć, jak wyczyścić zamsz za pomocą domowych środków oraz dostępnych na rynku.

Opisane metody dotyczą praktycznie wszystkich wyrobów z zamszu – bez względu czy są to ubrania czy tapicerowane zamszem meble.

Jak czyścić zamsz – narzędzia do czyszczenia?

    Aby zamsz był łatwy do czyszczenia z plam i ogólnego zabrudzenia, opracowano specjalne szczotki. Można je kupić w tym samym sklepie, w którym sprzedawane są zamszowe przedmioty. Szczotki mogą mieć twarde włosie lub elastyczną gumę. Pierwszy typ ma na celu podniesienie kosmków, aby przywrócić miękkość i puszystość materiału. Gumowe szczotki doskonale oczyszczają rzeczy z brudu, eliminują zanieczyszczone obszary.

  Jeśli ktoś nie ma jeszcze specjalnej szczotki, a buty wymagają natychmiastowego wyczyszczenia, może użyć zwykłej gumki do ścierania, a zamiast twardej szczotki użyć drobnoziarnistego papieru ściernego. Aby pytanie, jak wyczyścić zamsz, zostało szybko i bezproblemowo rozwiązane, zaleca się przed pierwszym użyciem zabezpieczyć specjalnym środkiem hydrofobowym. Potem nie trzeba bać się mżącego deszczu, mokrego śniegu i rozpryskiwania wody spod kół samochodu.

Produkty do czyszczenia zamszu w domu

   Bardzo łatwo jest wyczyścić zamsz w domu za pomocą takiego domowego sposobu: wlać ciepłą wodę do miski, dodać odrobinę mydła w płynie (można użyć szamponu) i dużą łyżkę amoniaku, wszystko wymieszać. Zwilżyć miękką szmatkę w roztworze i oczyść nią zamsz. Następnie usunąć plamę inną czystą szmatką, gąbką lub serwetką.

  Jak prać ręczniki, kołdry i poduszki? Praktyczny poradnik

   Gdy zamsz jest suchy, podnieś kosmki szczoteczką lub gumką. Ta mieszanina pozwoli oczyścić z brudu kurtkę, torbę, buty, rękawiczki, który dostanie się na rzeczy, a także wyeliminować przypadkowe plamy z jedzenia (np. z mebla tapicerowanego). Znana metoda czyszczenia zamszu związana jest z użyciem pary. Trzymanie zaplamionego zamszowego przedmiotu nad parą zajmuje 2 minuty.

Następnie należy przetrzeć plamę na zamszu gumową szczotką. Nie można całkowicie zmoczyć naturalnego zamszu, ponieważ po tym może się wypaczać. Najlepiej jest czyścić gąbką na mokro, aby produkt nie został całkowicie zwilżony.

Jak uratować zamsz przed plamami z tłuszczu?

   W domu trudno jest wyczyścić zamsz, jeśli spadły na niego lody, dostał się do niego olej lub inny tłusty produkt. Najpierw trzeba wytrzeć plamę ręcznikiem papierowym. Można posypać talkiem, skrobią lub sypkim proszkiem do zębów. Substancje te dobrze pochłaniają tłuszcz i znacznie zmniejszają wielkość plamy. Konieczne jest obszerne posypanie, całkowicie pokrywając brud, aby proszek wykroczył poza jego krawędzie. Jedynie jasny zamsz można czyścić solą, ponieważ sól może pozostawić wyblakły ślad na ciemnym kolorze.

   Aby uzyskać bardziej skuteczne działanie, można podgrzać proszek na czystej patelni, posypać plamę i przykryć z góry cienkim chłonnym papierem. Czasami prasuje się coś, co rozgrzewa tłuszcz i przyspiesza jego adsorpcję. Ale konieczne jest bardzo ostrożne działanie żelazkiem, ustawiając go na najniższą temperaturę. Tłuszcz będzie wchłaniany stopniowo, zwykle zajmuje to ponad godzinę, więc przedmiot z gorącym proszkiem można zostawić na chwilę. Następnie jest po prostu usuwany.

   Innym sposobem na usunięcie plam z tłuszczu i innych śladów brudu jest czyszczenie zamszu w roztworze mydlanym za pomocą płynu do prania wełny. Można również użyć detergentu do mycia naczyń, który dobrze zwalcza tłuszcz. Konieczne jest zmieszanie detergentu z wodą i wytworzenie piany. Następnie nałożyć ją w kierunku kosmków na zanieczyszczony produkt z zamszu. Brudną pianę zbiera się czystą, suchą szmatką lub gąbką, a kosmki prostuje się gumką lub szczotką.

  Farba bezpośrednio na rdzę - jak ją stosować?

Jak wyczyścić zamsz z krwi i wina?

   Zdarza się, że na zamszową kurtkę, buty, torbę czy meble dostają się krople krwi. Należy ją jak najszybciej zmyć tylko zimną wodą. Inne produkty takie jak mleko lub jajka, powinny być czyszczone dokładnie tak samo. Można je usunąć tylko zimną wodą. W przypadku starych, wysuszonych plam można użyć roztworu mydła lub specjalnego środka do czyszczenia zamszu.

   Wino i inne napoje można usunąć ciepłym roztworem szamponu lub mydła. Czasami do czyszczenia drogiej kurtki lub butów zamszowych nie wystarczą środki domowe. W takim przypadku należy dokładnie osuszyć plamę i wyczyść przedmiot na sucho. Nie można go wstępnie oczyścić z brudu żadnymi środkami chemicznymi. W przeciwnym razie nawet podczas czyszczenia na sucho nie będą w stanie poradzić sobie z plamą.

Usuwanie trudnych plam z zamszu

Poplamiony zamsz traci na atrakcyjności, ale można to naprawić na kilka sposobów.

  • Jasny zamsz można czyścić mieszanką mleka (pół szklanki) i sody (pół małej łyżeczki).
  • Plamy znikną, jeśli przetrze się zamszowy produkt wacikiem zamoczonym w roztworze amoniaku.
  • Białe zamszowe produkty są czyszczone mieszaniną amoniaku, nadtlenku wodoru (w małej łyżeczce) i wody (100-150 ml).
  • Drobne zanieczyszczenia usuwa się za pomocą bułki tartej.
  • Gumowa szczotka lub gumka pomogą poradzić sobie z zaplamionymi miejscami. Najpierw należy przytrzymać przedmiot nad wrzącą wodą, a następnie przetrzeć go, prostując kosmki.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 3.5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here