Zastanawiasz się nad wyborem umywalki do łazienki? Oto kilka rad.
5
(2)

Cenisz design? A może zależy ci na ciszy spływającej z kranu wody? Razem z zespołem Sanco Design podpowiadamy, jak podjąć właściwą decyzję i wybrać trwałą umywalkę na lata.

Kryteria wyboru umywalki łazienkowej

1. Kryterium wizualne | umywalka powinna wpisywać się we wnętrze

Ceramika łazienkowa powinna korespondować z charakterem wnętrza łazienki. Nie bez znaczenia są także same akcesoria łazienkowe, o których wyborze zadecydowaliśmy tuż przed zakupem umywalki.

  • […] I tak np. modele ze szkła będą świetnie prezentowały się z mydelnicami, wieszakami i półkami wykonanymi na wysoki połysk z serii EROS.  Z kolei umywalki, do których produkcji wykorzystano naturalny kamień to doskonała propozycja dla tych osób, które inspirują się klasyką lub wzornictwem retro – mówi ekspert Sanco Design.

W łazienkach o surowym, minimalistycznym wykończeniu unikalny charakter wnętrza wydobędą umywalki o kształtach geometrycznych, z kolei w tych przepełnionych dominującymi akcentami z drewna warto bawić się oryginalnymi kształtami.

142131861981153100

  2. Kryterium wielkości | rozmiar ma znaczenie

Rozmiar to drugie co do kolejności najważniejsze kryterium wyboru umywalki łazienkowej. Przyjmuje się, że umywalka jednostanowiskowa ma od około 40 do 60-70 centymetrów szerokości.

Najbardziej wymagający mogą wybierać między umywalkami dwustanowiskowymi [uwaga: nie mylić z umywalkami łazienkowymi dwukomorowymi], które doskonale sprawdzają się w najbardziej przestronnych łazienkach. Oszczędność czasu, kiedy z bieżącej wody mogą skorzystać dwie osoby jest nie do przecenienia.

Przyjmuje się, że o ile koszt standardowej umywalki wykonanej ze sztucznego kompozytu to od około kilkuset do 1,5 tys. złotych, to za dwustanowiskową trzeba zapłacić już przynajmniej 2,5 do nawet 5-6 tys. złotych w zależności od wybranego materiału.

3. Kryterium trwałości | kamień, szkło czy stal?

Ostateczny wybór umywalki łazienkowej powinien być także wypadkową materiału, z jakiego została wykonana. Na rynku wyróżniamy m.in.:

  • Umywalki stalowe:

Stosunkowo tanie umywalki, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie detergentów, a także ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Stal nie sprawia trudności w czyszczeniu, ale towarzyszy im charakterystyczny pogłos spływającej z kranu wody.

  • Umywalki z kamienia naturalnego:

Droższe, ale bardzo eleganckie umywalki, które świetnie sprawdzają się w minimalistycznych, ekskluzywnych łazienkach. Szczególnie ceniony jest czarny, wykończony na wysoki połysk marmur i onyks.

Umywalki z kamienia są jednak dość wrażliwe na zarysowania i jeśli nie posiadają dodatku w postaci sztucznego kompozytu, ich powierzchnia powinna być okresowo impregnowana.

  • Umywalki z ceramiki:

Najbardziej uniwersalne umywalki, które chociaż są podatne na stłuczenia, to zapewniają satysfakcjonującą trwałość na lata, a przy tym utrzymanie ich w odpowiedniej czystości nie sprawia żadnych trudności.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here