Podstawą wygodnej kuchni rządzi zasada „złotego trójkąta” roboczego. Jego wierzchołkami są: lodówka, zlew, kuchnia. Podczas gotowania przemieszczamy się pomiędzy nimi wielokrotnie. Trójkąt musi być zwarty a suma jego boków nie mniejsza niż 360cm i nie większa niż 650cm. A jak powinna wyglądać aranżacja kuchni według trójkąta roboczego?
Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?
Czynności kuchenne z reguły przebiegają według ustalonego schematu. Zaczyna się od lodówki, kontynuujemy przy blacie i zlewie, a kończy płytą grzewczą. Urządzając kuchnię w dwóch rzędach w pełni zrealizujemy zasadę „złotego trójkąta”. Urządzenia mieszczą się po dwóch stronach kuchni. Po jednej stronie zlew i kuchenka, po drugiej- lodówka. Warunkiem takiego rozwiązania jest szerokość kuchni, minimum 240cm.
Trójkąt roboczy a kształt kuchni
Kształt zabudowy w literze L też daje możliwość trójkąta. Lodówka i zlewozmywak pod jedną ścianą, kuchenka pod drugą. To dobre rozwiązanie dla kuchni otwartych lub połączonych z salonem. Kolejnym zastosowaniem roboczego trójkąta jest ustawienie w literze U. daje nam wygodne korzystanie z kuchni przy zachowaniu niewielkich odległości między urządzeniami.
Jeśli jednak mamy w kuchni jeden rząd uniemożliwiający stworzenie wygodnego trójkąta, ważne jest, by zachować odpowiednią kolejność sprzętów. Najpierw ustawiamy lodówkę, następnie zlewozmywak i na końcu płytę grzewczą. Pomiędzy nimi fragmenty blatów. Minimalna odległość między ciągiem kuchennym a przeciwną ścianą to 90cm, przy otwartych drzwiczkach trudno będzie się jednak poruszać, dlatego optymalna odległość to 120cm.