Zobacz, czym jest trójkąt roboczy w kuchni? Zobacz od czego zacząć planując kuchnię.
5
(2)

Podstawą wygodnej kuchni rządzi zasada „złotego trójkąta” roboczego. Jego wierzchołkami są: lodówka, zlew, kuchnia. Podczas gotowania przemieszczamy się pomiędzy nimi wielokrotnie. Trójkąt musi być zwarty a suma jego boków nie mniejsza niż 360cm i nie większa niż 650cm. A jak powinna wyglądać aranżacja kuchni według trójkąta roboczego?

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Czynności kuchenne z reguły przebiegają według ustalonego schematu. Zaczyna się od lodówki, kontynuujemy przy blacie i zlewie, a kończy płytą grzewczą. Urządzając kuchnię w dwóch rzędach w pełni zrealizujemy zasadę „złotego trójkąta”. Urządzenia mieszczą się po dwóch stronach kuchni. Po jednej stronie zlew i kuchenka, po drugiej- lodówka. Warunkiem takiego rozwiązania jest szerokość kuchni, minimum 240cm.

Trójkąt roboczy a kształt kuchni

Kształt zabudowy w literze L też daje możliwość trójkąta. Lodówka i zlewozmywak pod jedną ścianą, kuchenka pod drugą. To dobre rozwiązanie dla kuchni otwartych lub połączonych z salonem. Kolejnym zastosowaniem roboczego trójkąta jest ustawienie w literze U. daje nam wygodne korzystanie z kuchni przy zachowaniu niewielkich odległości między urządzeniami.

Jeśli jednak mamy w kuchni jeden rząd uniemożliwiający stworzenie wygodnego trójkąta, ważne jest, by zachować odpowiednią kolejność sprzętów. Najpierw ustawiamy lodówkę, następnie zlewozmywak i na końcu płytę grzewczą. Pomiędzy nimi fragmenty blatów. Minimalna odległość między ciągiem kuchennym a przeciwną ścianą to 90cm, przy otwartych drzwiczkach trudno będzie się jednak poruszać, dlatego optymalna odległość to 120cm.


Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

  Kuchnia: retro dodatki w nowoczesnym minimaliźmie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here