Błędy przy urządzaniu kuchni, których warto unikać
5
(3)

Spis treści artykułu:

Brak podziału na strefy w kuchni

Umiejętne wydzielenie stref w kuchni pozwala działać szybciej i sprawniej. Utarte schematy stosowane przez projektantów wnętrz zakładają wydzielenie w kuchni kilku obszarów – strefę przechowywania, przygotowania i mycia, gotowania i pieczenia. Dla większości ludzi, czyli dla osób praworęcznych, kolejność wyznaczenia tych stref powinna być zgodna z ruchem wskazówek zegara.

Brak przestrzeni roboczej obok zlewozmywaka kuchennego i kuchenki

Brak odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni to z reguły podstawowe błędy przy urządzaniu kuchni. Kiedy tuż obok zlewu i kuchenki nie ma choćby wąskiego odcinka blatu, pojawiają się trudności nawet przy prozaicznych czynnościach. Najbardziej optymalny plan aranżacji zakłada, że przestrzeń robocza przy zlewie i kuchence powinna wynosić minimum 50 cm.

Niefunkcjonalny układ szafek to problem?

Nie bez powodu architekci wnętrz opierają większość swoich projektów na najbardziej popularnych układach w kształcie liter U lub L, ewentualnie litery G. Jeżeli mamy w swojej kuchni wystarczającą ilość miejsca, warto skorzystać, z któregoś z popularnych standardów, które pozwalają zaaranżować kuchnię w sposób funkcjonalny – wydzielając odpowiednie strefy.

Co prawda można spotkać również wiele kuchni, gdzie zabudowa ustawiona jest w jednym rzędzie (na kształt litery I), jednak taki układ wymaga czasem biegania z jednego końca zabudowy kuchennej do drugiego.

Brak wolnej przestrzeni przed zabudową kuchenną

Aby móc swobodnie pracować przy blacie kuchennym i swobodnie otwierać drzwiczki od piekarnika, potrzebna jest wolna przestrzeń. Projektanci wnętrz zalecają, aby przed zabudową zaplanować minimum 100 cm wolnej powierzchni. Ponadto jeżeli dysponujemy wyjątkowo wąską kuchnią, dwa razy zastanówmy się nim wyposażymy ją w szafki o głębokich szufladach, ponieważ ich wyjęcie może przysporzyć sporo trudności.

W przypadku gdy nasza kuchnia jest wąska, prawdopodobnie lepiej sprawdzą się szafki z zamykanymi drzwiczkami i węższymi szufladami.

Zlewozmywak kuchenny niedostosowany do potrzeb

Trzeba przyznać, że zlewozmywaki kuchenne dwukomorowe są bardzo pojemne i wygodne w użytkowaniu. Niemniej jednak wcale nie są one najlepszym wyborem dla każdej kuchni. Jeśli mamy niewielką kuchnię, na dodatek wyposażoną w zmywarkę do naczyń, znacznie lepszym wyborem będzie któryś ze zlewozmywaków kuchennych 1 komorowych, bądź 1.5 komorowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zaoszczędzimy nieco przestrzeni, która w przypadku pomieszczeń o niedużych metrażach jest przecież na wagę złota.

Ważną kwestią jest ponadto tworzywo, z jakiego wykonano nasz zlew. Jeśli gotujemy często, warto postawić na solidny model, który będzie służyć nam przez wiele lat. Nadzwyczajną solidnością wyróżniają się na przykład zlewy kuchenne granitowe. Ich właściciele nie bez powodu bardzo sobie je chwalą.

Kuchnia nierzadko pełni rolę serca całego domu. Ta przestrzeń powinna być zaaranżowana w sposób szczególnie funkcjonalny. Jeśli układ naszej kuchni będzie dobrze przemyślany, wszystkie codzienne prace będą przebiegać szybciej i sprawniej.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here