Sypialnia dla alergika
5
(1)

Komfortowy sen sprzyja regeneracji i przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa jego jakość. Niestety, aż 3/4 osób cierpiących z powodu alergii nie jest w stanie przespać spokojnie całej nocy. Jeśli po obudzeniu twoje oczy są opuchnięte, nos zatkany, a w gardle pojawia się nieprzyjemne uczucie drapania, to najprawdopodobniej zmagasz się z alergią na roztocza.

Wspomniana dolegliwość może także powodować objawy astmy czyli tzw. świszczących oddech czy też trudności w oddychaniu. Naturalnie stan ten wymaga konsultacji z lekarzem. No dobrze ale co zrobić w przypadku potwierdzenia alergii? Przede wszystkim warto bliżej przyjrzeć się wyposażeniu swojej sypialni.

Spis treści artykułu:

Roztocza kurzu domowego – mikroskopijni wrogowie twojego zdrowia

Roztocza kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które – pozornie – nie stanowią dla człowieka żadnego zagrożenia. „Pozornie” bowiem w praktyce ich odchody są niezwykle silnym alergenem czyli czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną.

Opisywane pasożyty bytują w środowisku ciepłym i wilgotnym, natomiast źródłem ich pożywienia jest głównie złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy oraz resztki pokarmów. Z tego względu największe ilości roztoczy znajdują się w materacu oraz pościeli, a także sprzętach takich jak tapicerowane meble czy wykładziny.

Łóżko wolne od alergenów

Dostępne na polskim rynku materace antyalergiczne w znacznym stopniu niwelują objawy alergii, tym samym podnosząc jakość naszego snu. Tym, co odróżnia materac dla alergika od produktu pozbawionego właściwości antyalergicznych jest materiał, z jakiego został on wykonany. Materace antyalergiczne są pozbawione naturalnych materiałów (np. wełny, maty kokosowej) dzięki czemu nie przyczyniają się do rozwoju roztoczy.

W praktyce produkowane są głównie z pianki (gwarantuje odpowiednią wentylację we wnętrzu łóżka) bądź też lateksu (warstwa tworzywa syntetycznego ogranicza rozwój alergenów).

Pościel i poszewki – hypoalergiczne, antyalergiczne czy antyroztoczowe?

Wybierając pościel dla alergika możemy spotkać się zarówno z produktami hypoalergicznymi, antyalergicznymi, jak i antyroztoczowymi. Wbrew pozorom wspomniane słowa nie stanowią własnego synonimu.

Pościel hypoalergiczna wykonana jest z surowców, które nie powodują alergii. Sprawdzi się zarówno w roli środka profilaktycznego, jak i w przypadku lekkich alergii o niezdiagnozowanym podłożu. Produkty antyalergiczne wytwarzane są natomiast z surowców, które aktywnie przeciwdziałają, a nawet zwalczają alergeny takie jak roztocza czy też zarodniki pleśni. Polecane są zatem w umiarkowanych i ciężkich przypadkach alergii na roztocza kurzu domowego/zarodniki pleśni. Z kolei wyroby antyroztoczowe uniemożliwiają rozwój i namnażanie nadmienionych pasożytów. Ten rodzaj produktów tworzony jest głównie z myślą o osobach zmagających się z opisywanym typem alergii.

Dodatki i bibeloty

W sypialni osoby zmagającej się z alergią nie ma miejsca na ustawione „luzem” dodatki, gdyż różnego typu bibeloty – takie jak np. suszone kwiaty, pluszowe zabawki czy nawet książki – sprzyjają gromadzeniu się kurzu. Naturalnie nie oznacza to konieczności całkowitej rezygnacji ze wspomnianych przedmiotów.

Ulubione, pluszowe maskotki oraz inne, estetyczne dodatki warto przechowywać np. w zamykanych, plastikowych pojemnikach. A co z książkami? Te można ustawić  w przeszklonej biblioteczce, dzięki czemu ograniczymy ilość gromadzących się w pokoju alergenów. Warto również zrezygnować z wpuszczania zwierząt do sypialni (a tym bardziej do łóżka), gdyż ich sierść jest wręcz idealną pożywką dla roztoczy.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here