Jak oświetlić salon
5
(2)

Oświetlenie sufitowe w salonie

Na samym początku warto podkreślić, że oświetlenie w salonie można podzielić na trzy rodzaje: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Do pierwszej grupy zaliczają się przede wszystkim lampy wiszące, które montowane są w centralnym punkcie pomieszczenia. Sufitowe oświetlenie salonu odgrywa kluczową rolę w aranżacji, a tym samym powinno być najjaśniejszym źródłem na tle pozostałych rozwiązań. Liczba lamp wiszących uzależniona jest od metrażu pomieszczenia. W dużych wnętrzach warto zdecydować się na montaż przynajmniej dwóch modeli, które powinny współgrać ze sobą stylistycznie. 

Oczywiście wybierając lampy wiszące do salonu, należy kierować się ich designem, który musi odzwierciedlać charakter danej aranżacji. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli, które wpasowują się w rozmaitą stylistykę: od klasycznej, przez glamour, po industrialną.

zdjęcie: komfort.pl

Nowoczesne oświetlenie salonu charakteryzuje się zwykle prostymi, geometrycznymi formami oraz stonowaną kolorystyką. Dzięki popularności aranżacji w duchu skandynawskim lampy wiszące coraz częściej wykonywane są przy użyciu takich materiałów, jak metal, drewno, a nawet bambus. To samo dotyczy oświetlenia salonu w stylu loft, gdzie poza wspomnianymi tworzywami, królują minimalistyczne i surowe formy. 

Podział na strefy za pomocą oświetlenia w salonie

Tak, jak podkreślono we wstępie, poszczególne źródła światła mogą posłużyć do wydzielenia stref w danym pomieszczeniu. To bardzo ważne w przypadku planowania oświetlenia salonu połączonego z kuchnią, gdzie jedna lub dwie lampy wiszące mogą okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Warto również postawić na umiejscowienie źródeł światła np. nad stołem jadalnianym lub nad wyspą kuchenną. Planując oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym o małym metrażu, można  z kolei zdecydować się na niewielkie plafony lub lampy na listwie. 

zdjęcie: komfort.pl

Oczywiście w pokoju wypoczynkowym można wydzielić również inne strefy, takie jak choćby kącik do czytania. Innym przykładem punktowego oświetlenia w salonie są lampy podłogowe, które umieszczane są najczęściej w pobliżu sofy czy fotela z podnóżkiem. Nie tylko wpływają one na komfort domowników, ale i przyczyniają się do budowania wyjątkowego nastroju w pomieszczeniu. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele designerskich projektów m.in. modele łukowe z charakterystycznym, wygiętym stelażem i dużym kloszem. Planując oświetlenie do salonu w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę na minimalistyczne modele na trzech drewnianych nogach.

  Kultowy mebel z PRL-u znowu w modzie

Efektowne oświetlenie ściany w salonie

Po rozplanowaniu oświetlenie głównego i punktowego w salonie, należy przystąpić do wyboru lamp dekoracyjnych. Ich rola sprowadza się głównie do wyeksponowania ważnych detali w aranżacji, podkreślając tym samym jej walory wizualne. Efektownym sposobem jest m.in. oświetlenie ściany w salonie, w czym doskonale sprawdzają się dekoracyjne kinkiety, oczka czy reflektory sufitowe. Ich design powinien oczywiście współgrać z głównym i punktowym źródłem światła w pomieszczeniu.

zdjęcie: komfort.pl

Dla przykładu: jeśli wybór padnie na lampy wiszące czarne, warto wówczas wybierać kinkiety o podobnej kolorystyce i stylu wykonania. Warto dodać, że do wyeksponowania wybranej ściany lub stworzenia niepowtarzalnego klimatu doskonale sprawdzi się ledowe oświetlenie do salonu. Doskonałym przykładem są modne w ostatnim czasie listwy, które montowane są w podwieszanych sufitach. 

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here