Wielkoformatowe płytki w przestronnych pomieszczeniach
Płytki wielkoformatowe fantastycznie prezentują się w dużych pomieszczeniach, potęgując dodatkowo efekt przestronności. Niestety w małych lokalach nie sprawdzają się. Pojawia się problem z odpowiednim przycinaniem płytek, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt wizualny, a na dodatek zamiast dodawać aranżacji lekkości i pożądanej przestrzeni, w tym przypadku wywołują efekt odwrotny. Stanowią za to znakomite wykończenie otwartych przestrzeni, dlatego świetnie wygląda wyłożone nimi podłoże, gdy salon jest połączony z kuchnią. Warto zastanowić się nad zastosowaniem ich na ścianach nie tylko w łazience, ale na przykład właśnie w salonie. Można łączyć ze sobą płytki o różnorodnej fakturze, a nawet tworzyć z nich unikalne mozaiki. Wykorzystując płytki rektyfikowane, czyli bezfugowe, uzyskuje się idealnie gładkie powierzchnie. Tylko taki rodzaj płytek wielkoformatowych będzie atrakcyjnie wyglądał również we wnętrzach o skromnych wymiarach.
Wybór wielkoformatowych płytek ceramicznych
Na rynku dostępne są liczne kolekcje płytek tego rodzaju, które służą nie tylko za posadzkę, ale również jako wykończenie i dekoracja ścian. Do wyboru są płytki o różnorodnych wzorach i fakturach, wśród których zaznacza się trend wykorzystujący struktury naturalnych materiałów takich jak kamień i drewno. Jeżeli marzysz o podłodze bambusowej, ale jest zbyt droga, poszukaj imitujących ją płytek ceramicznych. Producenci dbają o naprawdę wysoką jakość płytek ceramicznych, dlatego nawet z niewielkiej odległości trudno się zorientować, że mamy do czynienia jedynie z imitacją drewna lub innego materiału. Do wyboru są płytki o matowej lub błyszczącej powierzchni, polerowane i półpolerowane oraz szkliwione. Mogą być gładkie lub ze wzorem – wypukłym lub wklęsłym. Przeglądu aktualnie modnych płytek można dokonać, wchodząc na stronę http://www.paste-group.pl/nasza-oferta. Warto przyjrzeć się płytkom rektyfikowanym, które są projektowane w taki sposób, aby spajająca je fuga była możliwie najmniej widoczna.
Jak przygotować podłoże pod płytki?
Bez względu na to, jakim materiałem podłoże jest pokrywane, trzeba je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinno być suche i dokładnie oczyszczone. Nie mogą się znajdować na nim żadne śmieci czy warstwy kurzu. Jeżeli istnieje taka konieczność, trzeba zadbać o jego wyrównanie. Przed położeniem płytek podłoże należy zagruntować odpowiednim preparatem. Ważne, aby przyczepność podłoża była możliwie najlepsza. W celu sprawdzenia przyczepności warto przeprowadzić mały test, przyklejając jakąś niedużą płytkę i po upływie 24 godzin, sprawdzając czy trzyma się mocno, czy też łatwo ją odkleić.