5
(1)

Fotowoltaika dla domu

Analizując opłacalność paneli fotowoltaicznych przyjęliśmy, że średnia wielkość instalacji fotowoltaicznej dla domu wykosi 4 kWp. Z kolei średnie zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym to około 5tys. kWh. Na podstawie takich danych można wyliczyć, że instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować 4 tys. kWh, a więc 75% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Oczywiście wskaźniki te mogą być większe lub mniejsze w zależności od rzeczywistej wielkości instalacji i od zużycia energii dla danego gospodarstwa domowego. Niemniej jednak oszczędzamy w przybliżeniu ¾ sumy, którą dotąd wydawaliśmy na rachunki za energię elektryczną. W ten sposób już po kilku latach inwestycja powinna się zwrócić.

Opłacalność systemu fotowoltaicznego

Szczegółowe dane na temat opłacalności dla konkretnego użytkownika może wyliczyć kalkulator fotowoltaiczny. Taki kalkulator można bez trudu znaleźć w internecie, chociażby na stronie http://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/ Tego typu kalkulatory uwzględniają szczegółowe dane dotyczące zużycia energii, parametry, które są związane z miejscem montażu, a nawet sposób finansowania i inne czynniki. W ten sposób można obliczyć szacunkową cenę instalacji, czas po którym inwestycja się zwróci, obliczyć jaką kwotę można oszczędzić w ciągu 25 lat. Kalkulator paneli fotowoltaicznych podpowie też jaka jest zalecana moc instalacji, ile modułów powinno się w niej zawierać i jaka jest wymagana powierzchnia dla zainstalowania danego systemu. Są to cenne informacje dla wszystkich tych, którzy rozważają inwestycję w odnawialne źródła energii.

Koszty utrzymania systemu

Zasadniczo cała instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo, a do tego jest to instalacja niemal bezawaryjna. Zazwyczaj producenci dają na moduły fotowoltaiczne od 20 do 25 lat gwarancji. Po 25 latach wydajność modułów nie powinna spać o więcej niż 20% mocy. Co więcej jeśli będziemy mieli nadwyżki energii elektrycznej np. w miesiącach letnich lub podczas nieobecności w domu, to możemy energię elektryczną sprzedać. Dobrym pomysłem jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z automatyką domową, aby maksymalnie zarządzać dostępną energią.

  Meble budujące firmowy wizerunek

Wymagania dla paneli słonecznych

Aby zainstalować system fotowoltaiczny trzeba spełnić trzy podstawowe wymagania. Po pierwsze trzeba mieć tytuł własności lub umowę dzierżawy nieruchomości lub gruntu, na którym ma stanąć instalacja fotowoltaiczna. Po drugie trzeba dysponować dachem o odpowiedniej wytrzymałości lub stabilnym gruntem. Po trzecie teren, na którym mają stanąć panele fotowoltaiczne nie może być zacieniony przez okoliczne budynki/obiekty.

Decydując się na instalację systemu fotowoltaicznego możemy stać się niemal niezależni od zakładów energetycznych. Skutecznie zabezpieczamy się przed wzrostem cen. Jest to też sposób na obniżenie kosztów życia, w czasie gdy dochody zostaną zmniejszone np. po przejściu na emeryturę, a rachunek za energię elektryczną mógłby stanowić dużą pozycję w domowym budżecie. Warto pamiętać, że instalacja systemu nie wymaga dużych nakładów finansowych – co więcej, można nawet postarać się o dotację na inwestycję.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here