Wyposażenie warsztatu
5
(2)

Spis treści artykułu:

Zacznij od podstaw – narzędzia ręczne do warsztatu

Narzędzia ręczne to podstawa, bez której nie wykonasz nawet podstawowych prac naprawczych lub montażowych. Jako że narzędzia ręczne, w szczególności klucze i śrubokręty, występują w wielu rozmiarach i wariantach, warto wyposażyć się gotowe zestawy narzędzi, które zawierają szeroki zakres rozmiarów i rodzajów tych narzędzi, pozwalających na wykonanie w zasadzie wszystkich prostszych prac.

  • Klucze – płaskie, oczkowe, nasadowe… wiele rodzajów kluczy pomoże Ci w pracy w odkręcania i dokręcaniu śrub, do których dostęp jest łatwiejszy lub trudniejszy. Przyda się również klucz dynamometryczny, dzięki któremu dokręcisz śrubę z odpowiednią siłą, wskazaną przez producenta danego przedmiotu.
  • Śrubokręty – tutaj również warto postawić na gotowe zestawy, które zawierają śrubokręty płaskie, krzyżakowe, gwiazdkowe i wiele innych, dzięki którym dokręcisz różne rodzaje wkrętów.
  • Szczypce – są niezbędne do przytrzymywania przedmiotów, wyciągania wbitych gwoździ, wyginania prętów lub blach.
  • Młotek – najpopularniejszy i najczęściej używany jest młotek z hartowanej stali. Czasami okazuje się jednak zbyt ciężki dla niektórych materiałów, stąd też warto posiadać w warsztacie młotki drewniany i gumowy.
  • Narzędzia pomiarowe – żadnej pracy nie da się wykonać bez dokonania odpowiednich pomiarów. Stąd też w warsztacie niezbędne są metrówka, poziomica, miara stolarska, suwmiarka, kątowniki czy laserowy dalmierz.

Oczywiście warto wyposażyć się również w zapas gwoździ, wkrętów, śrub, nakrętek, kołków, podkładek i wielu innych drobnych elementów, niezbędnych do wykonywania prac naprawczych i montażowych.

Elektronarzędzia w warsztacie – podnieś wydajność i komfort pracy

Obecnie trudno wyobrazić sobie jakikolwiek warsztat bez elektronarzędzi, które podnoszą wydajność pracy i znacznie skracają jej czas. Bardziej wymagające prace byłyby możliwe do wykonania za pomocą narzędzi ręcznych, jednak pochłonęłby niewyobrażalnie więcej czasu i sił. Na początek warto zdecydować się na zestaw narzędzi akumulatorowych solidnej marki, takiej jak np. DeWalt, Milwaukee, Makita, Bosch czy Metabo. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy. W zestawie takim na pewno powinny znaleźć się wiertarko-wkrętarka, szlifierka do drewna i pilarka.

Jeżeli planujesz samodzielnie wykonywać remonty, wówczas niezbędne okaże się wiertarka udarowa, dzięki której wykonasz otwory w betonowych ścianach. Do pracy przy samochodzie bardzo pomocny okaże się klucz udarowy.

Dobór elektronarzędzi zależy oczywiście od tego, w jakim kierunku ukształtowały się Twoje majsterkowiczowskie zainteresowania. Rynek obfituje w wiele specjalistycznych elektronarzędzi, które umożliwiają osiągnięcie wysokiej precyzji pracy w danym dziedzinie.

Artykuł okazał się przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń

Ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here